Stomatolog na specjalizacji również poza rezydenturą
W tym roku miejsc rezydenckich dla stomatologów było bardzo mało w skali kraju zaledwie 27. Stomatolog jednak nie musi rezygnować z odbycia specjalizacji, jeśli nie dostał się na rezydenturę.

Wyjściem z sytuacji jest złożenie wniosku o rozpoczęcie specjalizacji lekarskiej do jednostki urzędu wojewódzkiego lub WCZP( Wojewódzkiego Centrum Zdrowia Publicznego).
Czasu na składanie wniosków w pierwszym terminie zostało już niewiele. Do 28 lutego można już tylko złożyć wniosek w sprawie postępowania kwalifikacyjnego przeprowadzanego w terminie od 1 do 31 marca.
Jak złożyć wniosek?
Wniosek o odbywanie szkolenia specjalizacyjnego w wybranej dziedzinie medycyny, lekarz składa w formie wniosku elektronicznego, oddzielnie dla trybu rezydentury i dla trybu pozarezydenckiego, do wojewody właściwego ze względu na obszar województwa, na terenie którego zamierza odbywać szkolenie specjalizacyjne w terminach:
do dnia 28 lutego – na postępowanie kwalifikacyjne przeprowadzane od dnia 1 marca do dnia 31 marca albo
do dnia 30 września - na postępowanie kwalifikacyjne przeprowadzane od dnia 1 października do dnia 31 października.
Po wydrukowaniu i podpisaniu wniosku, o którym mowa powyżej, lekarz przesyła go w formie papierowej do wojewody,nie później, niż w terminie 3 dni od końcowego terminu złożenia wniosku w formie elektronicznej.
W przypadku złożenia wniosku o rozpoczęcie szkolenia specjalizacyjnego w trybie rezydentury oraz wniosku o rozpoczęcie szkolenia specjalizacyjnego w trybie pozarezydenckim, lekarz do wniosku dołącza oświadczenie, w którym wskazuje tryb odbywania szkolenia specjalizacyjnego w przypadku zakwalifikowania się na to szkolenie w dwóch trybach.
Lekarz ubiegający się o odbywanie szkolenia specjalizacyjnego może być w danym terminie dopuszczony do postępowania kwalifikacyjnego tylko w jednej dziedzinie medycyny i tylko w jednym województwie.
Procedura składania wniosku o rozpoczęcie specjalizacji
Rejestracja/zakładanie konta – należy wejść na stronę internetową wojewody/WCZP w celu założenia konta w systemie (http://wors.cmkp.edu.pl). Do zakończenia rejestracji wymagany jest dostęp do Internetu i do konta mailowego podanego w formularzu rejestracyjnym.
Logowanie – należy zalogować się do systemu podając poprawną nazwę użytkownika i hasło.
Utworzenie wniosku – należy utworzyć nowy wniosek i wypełnić go aktualnymi danymi.
Zatwierdzenie wniosku – po wprowadzeniu wszystkich danych należy sprawdzić i zatwierdzić wniosek (po zatwierdzeniu, wniosku nie można już modyfikować i staje się on widoczny w systemie jednostki wojewody/WCZP, do której został skierowany).
Wydrukowanie wniosku – należy wydrukować wypełniony wniosek, dołączyć wymagane załączniki i podpisać go.
Lista wymaganych załączników znajduje się pod tym adresem lista wymaganych załączników
Dostarczenie wniosku do jednostki wojewody/WCZP – po wydrukowaniu i podpisaniu wniosku, lekarz przesyła go w formie papierowej do wojewody nie później, niż w terminie 3 dni od końcowego terminu złożenia wniosku w formie elektronicznej.
Oznacza to, że lekarz ma dodatkowe trzy dni, od zakończenia terminu składania wniosków w danym postępowaniu, na dostarczenie papierowej wersji wniosku, pod warunkiem, że wniosek został zatwierdzony przed końcem normalnego terminu składania wniosków.
red KL






