Przejdź do treści
Dentonet.pl Lekarz Sejm uchwalił ustawę o utworzeniu Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi

Sejm uchwalił ustawę o utworzeniu Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi

Redakcja Dentonet

Sejm uchwalił w piątek ustawę o utworzeniu Wojskowej Akademii Medycznej (WAM). Zakłada ona powołanie w Łodzi od 1 lipca br. uczelni kształcącej wojskowych medyków, m.in. lekarzy i ratowników. To reaktywacja zlikwidowanej ponad 20 lat temu łódzkiej akademii.

Sejm uchwalił ustawę o utworzeniu Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi

Za przyjęciem ustawy zagłosowało 275 posłów, 163 wstrzymało się od głosu, jedna osoba była przeciw. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Sejm zdecydował dziś o utworzeniu Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi. Dziękuję wszystkim, którzy głosowali za tą bardzo dobrą i potrzebną decyzją. Budowa Akademii i tworzenie wojsk medycznych to inwestycja nie tylko w zdolności Wojska Polskiego, ale przede wszystkim w bezpieczeństwo naszego społeczeństwa – oświadczył po głosowaniu wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz we wpisie na X.

Projekt ustawy o utworzeniu WAM w Łodzi opracowało ministerstwo obrony we współpracy z resortami zdrowia oraz nauki. Odtworzenie w Łodzi uczelni kształcącej lekarzy wojskowych ma być odpowiedzią na ryzyko utraty zdolności medycznych armii.

Element długofalowej polityki państwa w zakresie obronności

Utworzenie WAM ma zabezpieczyć aktualne potrzeby Sił Zbrojnych RP i stojące przed wojskową służbą zdrowia wyzwania, nie tylko w kontekście zabezpieczenia medycznego resortu, ale także wojsk sojuszu NATO oraz wzmocnienia powszechnego systemu opieki zdrowotnej, a tym samym bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli.

Ma to być także element długofalowej polityki państwa w zakresie obronności, odporności kryzysowej oraz zabezpieczenia medycznego żołnierzy, która nabrała szczególnego znaczenia po wybuchu w 2022 r. wojny za wschodnią granicą Polski.

W piątek Sejm odrzucił poprawki opozycji do rządowego projektu ustawy, w tym proponowaną przez PiS zmianę mówiącą o tym, by to Warszawa, a nie Łódź była siedzibą uczelni. Nie przyjęto również poprawki zgłoszonej przez Konfederację dotyczącej finansowania kształcenia na WAM żołnierzy obcych armii – chodziło o to, aby ich studia nie odbywały się na koszt polskiego podatnika.

Jesteśmy przeciwni tej poprawce, ale nie z punktu widzenia celu, lecz tego, że te historie są już rozwiązane przez wieloletnią praktykę funkcjonującą w siłach zbrojnych. Wszystkie uczelnie wojskowe na różny, uregulowany sposób sankcjonują szkolnictwo – odpłatnie, nieodpłatnie, na zasadzie wzajemności. Nie chcemy sobie wiązać rąk i wytracać z równowagi uczelni, które od lat funkcjonują w Polsce – wyjaśnił na piątkowej połączonej Komisji Obrony Narodowej i Zdrowia wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk.

Przyjęto poprawki zgłoszone przez kluby KO i Lewicy; nie zawierały one istotnych zmian wpływających na kształt projektu ustawy.

250-350 absolwentów rocznie

Ustawa zakłada powołanie w Łodzi od 1 lipca br. uczelni kształcącej wojskowych medyków, m.in. lekarzy, lekarzy dentystów, pielęgniarki, ratowników medycznych, farmaceutów. Jak podano w uzasadnieniu do projektu, po osiągnięciu pełnej zdolności operacyjnej uczelnia będzie kształcić jednocześnie około 800-1200 studentów, osiągając poziom około 250-350 absolwentów rocznie.

Jak poinformował Tomczyk, MON chciałby uruchomić studia dla ratowników już w roku akademickim 2026/2027, natomiast dla lekarzy wojskowych – w roku 2027/2028. Koszt reaktywacji WAM w Łodzi oszacował na około 500 mln zł.

Odtworzenie w Łodzi zlikwidowanej w 2002 r. Wojskowej Akademii Medycznej szef MON zapowiedział w maju 2024 r. Wtedy też list intencyjny o współpracy w tej sprawie podpisali przedstawiciele władz miasta, regionu i resortu obrony narodowej.

W marcu br. Rada Miejska w Łodzi jednogłośnie zdecydowała o przekazaniu Skarbowi Państwa w formie darowizny miejskiej działki w celu odtworzenia w tym miejscu WAM. Nieruchomość o powierzchni ponad 2500 mkw. i wartości 1,25 mln zł znajduje się przy ul. 6 Sierpnia i już w przeszłości była wykorzystywana przez wojsko.

Obecnie na terenie dawnego WAM – w strukturach Uniwersytetu Medycznego w Łodzi – działa Wojskowe Centrum Kształcenia Medycznego, które szkoli kadry sanitarne i medyczne dla wojska.

Źródło: https://naukawpolsce.pl

Fot. Piotr Tracz, Kancelaria Sejmu, https://www.sejm.gov.pl/

Proponowane

Prof. Marzena Dominiak z „Gwiazdą Umiędzynarodowienia 2026” Prof. Marzena Dominiak z „Gwiazdą Umiędzynarodowienia 2026”

Prof. Marzena Dominiak z „Gwiazdą Umiędzynarodowienia 2026”

Prof. Marzena Dominiak – prorektor ds. umiędzynarodowienia Uniwersytetu Medycznego Piastów Śląskich we Wrocławiu, prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego – otrzymała nagrodę „Gwiazda Umiędzynarodowienia 2026” w kategorii „Gwiazda Dyplomacji Naukowej”. Jest to wyróżnienie przyznawane osobom, które działają na rzecz budowania współpracy międzynarodowej w celu rozwiązywania problemów stojących przed ludzkością i budowania konstruktywnych partnerstw międzynarodowych. Jak czytamy na stronie konkursu „Gwiazdy Umiędzynarodowienia”, w Polsce kształci się ponad 100 tys. […]
Złoty OTIS 2026 dla prof. Marka Ziętka Złoty OTIS 2026 dla prof. Marka Ziętka

Złoty OTIS 2026 dla prof. Marka Ziętka

Wybitny dorobek naukowy, wieloletnia działalność organizacyjna i niezmienne zaangażowanie w rozwój stomatologii – prof. Marek Ziętek został uhonorowany Nagrodą Zaufania Złoty OTIS 2026 za całokształt życiowych osiągnięć w stomatologii. Nagrodę Zaufania Złoty OTIS od ponad 20 lat otrzymują osoby i organizacje, które mają wybitne osiągnięcia, jeśli chodzi o poprawę funkcjonowania systemu ochrony zdrowia w Polsce, a także ci, których pacjenci mogą obdarzyć najwyższym zaufaniem. Nagroda ma również […]
Nie żyje prof. Marcin Kozakiewicz Nie żyje prof. Marcin Kozakiewicz

Nie żyje prof. Marcin Kozakiewicz

Są wiadomości, których nie sposób napisać bez smutku. Zwłaszcza wtedy, gdy odchodzi człowiek, którego przez lata znało, ceniło i szanowało całe środowisko stomatologiczne. Z głębokim żalem informujemy, że nad ranem 29 maja 2026 r. zmarł prof. dr hab. n. med. Marcin Kozakiewicz – wybitny specjalista chirurgii szczękowo-twarzowej, naukowiec, nauczyciel akademicki i wychowawca wielu pokoleń lekarzy. Profesor Kozakiewicz przez wiele lat był związany z Uniwersytetem Medycznym w Łodzi, gdzie kierował Kliniką Chirurgii Szczękowo-Twarzowej. Pozostawił […]
Prof. Marcin Kozakiewicz (1969–2026). Chirurg, naukowiec, nauczyciel Prof. Marcin Kozakiewicz (1969–2026). Chirurg, naukowiec, nauczyciel

Prof. Marcin Kozakiewicz (1969–2026). Chirurg, naukowiec, nauczyciel

Prof. dr hab. n. med. Marcin Kozakiewicz należał do grona najbardziej cenionych polskich specjalistów w dziedzinie chirurgii stomatologicznej, chirurgii szczękowo-twarzowej oraz implantologii. Przez ponad trzy dekady łączył działalność kliniczną, naukową i dydaktyczną, pozostawiając trwały ślad zarówno w polskiej stomatologii, jak i środowisku akademickim. Ukończył Oddział Stomatologiczny Akademii Medycznej w Łodzi w 1993 r. Już podczas studiów rozwijał zainteresowania naukowe, realizując indywidualny tok nauczania w Katedrze Histologii i Embriologii. W kolejnych […]

Najnowsze

Eksperci: dezinformacja medyczna weszła do głównego nurtu Eksperci: dezinformacja medyczna weszła do głównego nurtu

Eksperci: dezinformacja medyczna weszła do głównego nurtu

Dezinformacja medyczna weszła do głównego nurtu. Funkcjonuje na styku mediów, platform społecznościowych, polityki, prawa, marketingu i codziennych wyborów pacjentów – wynika z raportu „Dezinformacja medyczna” przygotowanego przez Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu i Mediaboard. Uczelnia poinformowała w czwartek w komunikacie, że przeanalizowano ponad 32 tys. publikacji w mediach tradycyjnych, blisko 350 tys. wpisów w mediach społecznościowych. – Jako lekarz, ale też jako naukowiec, nie mam wątpliwości, że wiedza to dziś za mało. Kluczowe […]
Pacjenci chcą wiedzieć, jak dbasz o ich bezpieczeństwo w gabinecie Pacjenci chcą wiedzieć, jak dbasz o ich bezpieczeństwo w gabinecie

Pacjenci chcą wiedzieć, jak dbasz o ich bezpieczeństwo w gabinecie

Badanie przeprowadzone przez amerykańską organizację Dental Assisting National Board (DANB) wskazuje, że pacjenci bardzo doceniają kontrolę zakażeń w praktykach stomatologicznych. Jednocześnie wielu z nich chciałoby uzyskać więcej informacji na temat stosowanych procedur bezpieczeństwa. Choć od początku pandemii COVID-19 minęło już ponad pięć lat, nie oznacza to, że pacjenci obecnie mniej obawiają się o swoje bezpieczeństwo podczas leczenia stomatologicznego. Z badania przeprowadzonego wśród 1000 osób wynika, […]
NRL przeciw zmianom w kształceniu medyków. Ostra krytyka propozycji MZ NRL przeciw zmianom w kształceniu medyków. Ostra krytyka propozycji MZ

NRL przeciw zmianom w kształceniu medyków. Ostra krytyka propozycji MZ

Naczelna Rada Lekarska ostro skrytykowała projekt nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Samorząd lekarski sprzeciwił się m.in. skróceniu stażu podyplomowego, zmianom w systemie specjalizacji oraz nowym ograniczeniom dotyczącym egzaminów. W przyjętym 12 czerwca 2026 r. stanowisku NRL zaapelowała o wstrzymanie dalszych prac nad projektem. Przypomnijmy – kilka dni temu ministerstwo zdrowia skierowało do konsultacji społecznych projekt ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Wśród zaproponowanych […]
Obwodowy ziarniniak olbrzymiokomórkowy z destrukcją przyzębia w strefie estetycznej Obwodowy ziarniniak olbrzymiokomórkowy z destrukcją przyzębia w strefie estetycznej

Obwodowy ziarniniak olbrzymiokomórkowy z destrukcją przyzębia w strefie estetycznej

Obwodowy ziarniniak olbrzymiokomórkowy (ang. peripheral giant cell granuloma; PGCG) jest reaktywną zmianą rozrostową wywodzącą się z tkanek dziąsła lub błony śluzowej wyrostka zębodołowego. Nie jest on zmianą nowotworową, ale odpowiedzią tkankową na przewlekłe podrażnienie miejscowe. Do czynników etiologicznych zalicza się przede wszystkim obecność płytki bakteryjnej i kamienia nazębnego, urazy mechaniczne, a także czynniki jatrogenne, w tym źle dopasowane wypełnienia czy protezy. Klinicznie PGCG manifestuje się […]

Treści przeznaczone wyłącznie dla profesjonalistów medycznych

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, dostęp do części treści portalu Dentonet.pl jest przeznaczony wyłącznie dla profesjonalistów medycznych: lekarzy dentystów, higienistek stomatologicznych, asystentek stomatologicznych, techników dentystycznych oraz innych osób wykonujących zawód medyczny.

Ważne zastrzeżenie

Jeżeli nie jesteś profesjonalistą medycznym, możesz korzystać wyłącznie ze strefy ogólnej, przeznaczonej dla pacjentów i osób niezwiązanych zawodowo z medycyną.