Przejdź do treści
Dentonet.pl Lekarz Rząd planuje podwyżki dla konsultantów krajowych i wojewódzkich

Rząd planuje podwyżki dla konsultantów krajowych i wojewódzkich

Aleksandra

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie podwyżek wynagrodzeń dla konsultantów krajowych i wojewódzkich. Nie były one aktualizowane od 13 lat.

Rząd planuje podwyżki dla konsultantów krajowych i wojewódzkich

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, konsultanci krajowi w tzw. podstawowych dziedzinach medycyny otrzymują wynagrodzenie roczne w wysokości nie wyższej niż 15 312 zł. Z kolei konsultanci krajowi w tzw. szczegółowych dziedzinach medycyny otrzymują wynagrodzenie roczne w wysokości nie wyższej niż 7 656 zł. Pensje konsultantów wojewódzkich są nie wyższe niż połowa wynagrodzenia konsultantów krajowych – czyli wynoszą odpowiednio 7 656 zł oraz 3 828 zł rocznie.

Od 13 lat bez aktualizacji

Jak podkreślono w uzasadnieniu do projektu, wysokość wynagrodzenia konsultantów na przestrzeni 13 lat obowiązywania rozporządzenia nie była aktualizowana. – W tym czasie w związku z inflacją znacząco uległa zmniejszeniu wartość wypłacanego wynagrodzenia. Ponadto zwiększeniu uległa ilość realizowanych przez konsultantów zadań, w szczególności związanych z prowadzonym nadzorem nad stroną merytoryczną doskonalenia zawodowego i szkolenia specjalizacyjnego lekarzy, lekarzy dentystów, pielęgniarek, położnych, farmaceutów oraz osób wykonujących inne zawody medyczne mające zastosowanie w ochronie zdrowia, w szczególności w związku ze zwiększoną liczbą osób biorących udział w tych formach kształcenia. Dodatkowymi obowiązkami zostali obciążeni konsultanci wojewódzcy, którzy weryfikują na wniosek wojewody odbycie szkolenia specjalizacyjnego – czytamy.

Jako punkt wyjścia dla określenia nowej wysokości maksymalnego wynagrodzenia rocznego dla konsultantów krajowych i wojewódzkich przyjęto zaokrągloną wielokrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w trzecim kwartale 2022 r. ogłoszonego w drodze obwieszczenia przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 20 października 2022 r.

Trzy progi wynagrodzeń

W rozporządzeniu zaproponowano wprowadzenie trzech progów wynagrodzeń:

- pierwszy próg z najwyższym wynagrodzeniem dla konsultantów krajowych w priorytetowych dziedzinach medycyny – nie więcej niż 23 000 zł rocznie,

- drugi próg dla konsultantów krajowych w pozostałych dziedzinach lekarskich i lekarsko dentystycznych – nie więcej niż 20 000 zł rocznie

- trzeci próg dla konsulatów krajowych w dziedzinach farmacji, w innych dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia, oraz w dziedzinach pielęgniarstwa i położnictwa – nie więcej niż 17 000 zł rocznie.

Najwyższe wynagrodzenie przyznane zostało konsultantom w dziedzinach priorytetowych w związku z największą ilością obowiązków wynikających z pełnionej funkcji oraz podkreślenia przez ministra zdrowia wagi tych dziedzin dla prawidłowego funkcjonowania systemu zdrowia – poinformowano.

Jak dodano, zróżnicowanie wynagrodzenia dla konsultantów krajowych w dziedzinach lekarskich i lekarsko-dentystycznych względem pozostałych dziedzin wynika w szczególności z dodatkowych obowiązków związanych ze sprawozdawczością zapotrzebowania na zasoby kadrowe, które składane są przez tych konsultantów dwa razy do roku na 45 dni przed postępowaniem specjalizacyjnym.

Zmiana wynagrodzeń dla konsultantów krajowych wpłynie również na maksymalną wysokość wynagrodzeń konsultantów wojewódzkich. Ich wynagrodzenie będzie stanowiło równowartość 50% wynagrodzenia konsultantów krajowych w tożsamych dziedzinach.

Podane w projekcie stawki to stawki maksymalne – możliwość dostosowania wysokości wynagrodzeń do posiadanych środków w budżecie pozostawiono ministrom oraz wojewodom.

Źródło: https://legislacja.rcl.gov.pl/

Proponowane

Prof. Marzena Dominiak z „Gwiazdą Umiędzynarodowienia 2026” Prof. Marzena Dominiak z „Gwiazdą Umiędzynarodowienia 2026”

Prof. Marzena Dominiak z „Gwiazdą Umiędzynarodowienia 2026”

Prof. Marzena Dominiak – prorektor ds. umiędzynarodowienia Uniwersytetu Medycznego Piastów Śląskich we Wrocławiu, prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego – otrzymała nagrodę „Gwiazda Umiędzynarodowienia 2026” w kategorii „Gwiazda Dyplomacji Naukowej”. Jest to wyróżnienie przyznawane osobom, które działają na rzecz budowania współpracy międzynarodowej w celu rozwiązywania problemów stojących przed ludzkością i budowania konstruktywnych partnerstw międzynarodowych. Jak czytamy na stronie konkursu „Gwiazdy Umiędzynarodowienia”, w Polsce kształci się ponad 100 tys. […]
Złoty OTIS 2026 dla prof. Marka Ziętka Złoty OTIS 2026 dla prof. Marka Ziętka

Złoty OTIS 2026 dla prof. Marka Ziętka

Wybitny dorobek naukowy, wieloletnia działalność organizacyjna i niezmienne zaangażowanie w rozwój stomatologii – prof. Marek Ziętek został uhonorowany Nagrodą Zaufania Złoty OTIS 2026 za całokształt życiowych osiągnięć w stomatologii. Nagrodę Zaufania Złoty OTIS od ponad 20 lat otrzymują osoby i organizacje, które mają wybitne osiągnięcia, jeśli chodzi o poprawę funkcjonowania systemu ochrony zdrowia w Polsce, a także ci, których pacjenci mogą obdarzyć najwyższym zaufaniem. Nagroda ma również […]
Nie żyje prof. Marcin Kozakiewicz Nie żyje prof. Marcin Kozakiewicz

Nie żyje prof. Marcin Kozakiewicz

Są wiadomości, których nie sposób napisać bez smutku. Zwłaszcza wtedy, gdy odchodzi człowiek, którego przez lata znało, ceniło i szanowało całe środowisko stomatologiczne. Z głębokim żalem informujemy, że nad ranem 29 maja 2026 r. zmarł prof. dr hab. n. med. Marcin Kozakiewicz – wybitny specjalista chirurgii szczękowo-twarzowej, naukowiec, nauczyciel akademicki i wychowawca wielu pokoleń lekarzy. Profesor Kozakiewicz przez wiele lat był związany z Uniwersytetem Medycznym w Łodzi, gdzie kierował Kliniką Chirurgii Szczękowo-Twarzowej. Pozostawił […]
Prof. Marcin Kozakiewicz (1969–2026). Chirurg, naukowiec, nauczyciel Prof. Marcin Kozakiewicz (1969–2026). Chirurg, naukowiec, nauczyciel

Prof. Marcin Kozakiewicz (1969–2026). Chirurg, naukowiec, nauczyciel

Prof. dr hab. n. med. Marcin Kozakiewicz należał do grona najbardziej cenionych polskich specjalistów w dziedzinie chirurgii stomatologicznej, chirurgii szczękowo-twarzowej oraz implantologii. Przez ponad trzy dekady łączył działalność kliniczną, naukową i dydaktyczną, pozostawiając trwały ślad zarówno w polskiej stomatologii, jak i środowisku akademickim. Ukończył Oddział Stomatologiczny Akademii Medycznej w Łodzi w 1993 r. Już podczas studiów rozwijał zainteresowania naukowe, realizując indywidualny tok nauczania w Katedrze Histologii i Embriologii. W kolejnych […]

Najnowsze

Eksperci: dezinformacja medyczna weszła do głównego nurtu Eksperci: dezinformacja medyczna weszła do głównego nurtu

Eksperci: dezinformacja medyczna weszła do głównego nurtu

Dezinformacja medyczna weszła do głównego nurtu. Funkcjonuje na styku mediów, platform społecznościowych, polityki, prawa, marketingu i codziennych wyborów pacjentów – wynika z raportu „Dezinformacja medyczna” przygotowanego przez Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu i Mediaboard. Uczelnia poinformowała w czwartek w komunikacie, że przeanalizowano ponad 32 tys. publikacji w mediach tradycyjnych, blisko 350 tys. wpisów w mediach społecznościowych. – Jako lekarz, ale też jako naukowiec, nie mam wątpliwości, że wiedza to dziś za mało. Kluczowe […]
Pacjenci chcą wiedzieć, jak dbasz o ich bezpieczeństwo w gabinecie Pacjenci chcą wiedzieć, jak dbasz o ich bezpieczeństwo w gabinecie

Pacjenci chcą wiedzieć, jak dbasz o ich bezpieczeństwo w gabinecie

Badanie przeprowadzone przez amerykańską organizację Dental Assisting National Board (DANB) wskazuje, że pacjenci bardzo doceniają kontrolę zakażeń w praktykach stomatologicznych. Jednocześnie wielu z nich chciałoby uzyskać więcej informacji na temat stosowanych procedur bezpieczeństwa. Choć od początku pandemii COVID-19 minęło już ponad pięć lat, nie oznacza to, że pacjenci obecnie mniej obawiają się o swoje bezpieczeństwo podczas leczenia stomatologicznego. Z badania przeprowadzonego wśród 1000 osób wynika, […]
NRL przeciw zmianom w kształceniu medyków. Ostra krytyka propozycji MZ NRL przeciw zmianom w kształceniu medyków. Ostra krytyka propozycji MZ

NRL przeciw zmianom w kształceniu medyków. Ostra krytyka propozycji MZ

Naczelna Rada Lekarska ostro skrytykowała projekt nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Samorząd lekarski sprzeciwił się m.in. skróceniu stażu podyplomowego, zmianom w systemie specjalizacji oraz nowym ograniczeniom dotyczącym egzaminów. W przyjętym 12 czerwca 2026 r. stanowisku NRL zaapelowała o wstrzymanie dalszych prac nad projektem. Przypomnijmy – kilka dni temu ministerstwo zdrowia skierowało do konsultacji społecznych projekt ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Wśród zaproponowanych […]
Obwodowy ziarniniak olbrzymiokomórkowy z destrukcją przyzębia w strefie estetycznej Obwodowy ziarniniak olbrzymiokomórkowy z destrukcją przyzębia w strefie estetycznej

Obwodowy ziarniniak olbrzymiokomórkowy z destrukcją przyzębia w strefie estetycznej

Obwodowy ziarniniak olbrzymiokomórkowy (ang. peripheral giant cell granuloma; PGCG) jest reaktywną zmianą rozrostową wywodzącą się z tkanek dziąsła lub błony śluzowej wyrostka zębodołowego. Nie jest on zmianą nowotworową, ale odpowiedzią tkankową na przewlekłe podrażnienie miejscowe. Do czynników etiologicznych zalicza się przede wszystkim obecność płytki bakteryjnej i kamienia nazębnego, urazy mechaniczne, a także czynniki jatrogenne, w tym źle dopasowane wypełnienia czy protezy. Klinicznie PGCG manifestuje się […]

Treści przeznaczone wyłącznie dla profesjonalistów medycznych

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, dostęp do części treści portalu Dentonet.pl jest przeznaczony wyłącznie dla profesjonalistów medycznych: lekarzy dentystów, higienistek stomatologicznych, asystentek stomatologicznych, techników dentystycznych oraz innych osób wykonujących zawód medyczny.

Ważne zastrzeżenie

Jeżeli nie jesteś profesjonalistą medycznym, możesz korzystać wyłącznie ze strefy ogólnej, przeznaczonej dla pacjentów i osób niezwiązanych zawodowo z medycyną.