Rząd będzie zachęcał do studiowania kierunków medycznych
Światło dzienne ujrzał projekt uchwały rady ministrów w sprawie przyjęcia polityki publicznej pod nazwą „System zachęt do podejmowania i kontynuowania studiów na wybranych kierunkach medycznych oraz podjęcia zatrudnienia w zawodzie na lata 2022-2026”. Projekt przewiduje m.in. dodatkowe stypendia dla studentów kierunków lekarskiego i lekarsko-dentystycznego. Celem systemu zachęt ma być zwiększenie liczby pracowników w zawodach medycznych.

Polityka publiczna pod nazwą „System zachęt do podejmowania i kontynuowania studiów na wybranych kierunkach medycznych oraz podjęcia zatrudnienia w zawodzie na lata 2022–2026”, zwana dalej „Systemem zachęt” jest nowym systemem przewidzianym do realizacji na lata 2022–2026 w ramach Krajowego Planu Odbudowy.
Celem głównym systemu zachęt jest zwiększenie liczby pracowników w zawodach medycznych przez zwiększenie liczby osób podejmujących studia na kierunkach medycznych oraz osób rozpoczynających pracę w zawodach medycznych. - Instrumentem służącym realizacji tego celu jest system zachęt, który jest dedykowany dla studentów podejmujących studia na kierunkach medycznych oraz absolwentów podejmujących pracę w zawodach medycznych, którego głównym zadaniem jest zwiększenie atrakcyjności studiów medycznych - czytamy.
System zachęt będzie instrumentem służącym wykształceniu większej liczby absolwentów wszystkich głównych kierunków medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem lekarzy, lekarzy dentystów, pielęgniarek, położnych, ratowników medycznych, farmaceutów, diagnostów laboratoryjnych i fizjoterapeutów.
System zachęt przewiduje:
- dla studentów kierunku lekarskiego, lekarsko-dentystycznego, analityka medyczna, fizjoterapia oraz farmacja - stypendia dla najlepszych studentów,
- dla studentów kierunku pielęgniarstwo, położnictwo oraz ratownictwo medyczne - stypendia dla osób podejmujących studia, bezzwrotne dofinansowanie kształcenia studentów oraz mentoring w formie praktyk studenckich,
- dla absolwentów kierunku pielęgniarstwo, położnictwo oraz ratownictwo medyczne - mentoring w formie profesjonalnej opieki dla osób podejmujących pracę w zawodzie.
System zachęt ma być realizowany do połowy 2026 r. Jego uruchomienie nastąpi jeszcze w roku akademickim 2022/2023.
- Wszystkie dziedziny stomatologii znajdą dla siebie miejsce w ramach Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego. Do współtworzenia tej przestrzeni zapraszamy także młodych lekarzy dentystów - mówi w rozmowie z Dentonetem prof. dr hab. n. med. Tomasz Gedrange z Zarządu Głównego PTS-u.
Źródło: https://www.gov.pl/web/premier
Przewiń, aby wideo odtworzyło się z dźwiękiem
Lazy loading aktywny – odtwarzanie rozpocznie się po pojawieniu się nagrania w kadrze






