Przejdź do treści
Dentonet.pl Lekarz Ruszyły nabory w ramach systemów zachęt dla studentów kierunków medycznych

Ruszyły nabory w ramach systemów zachęt dla studentów kierunków medycznych

Aleksandra

Ministerstwo zdrowia ogłosiło nabory w konkursach dotyczących tzw. systemu zachęt do podejmowania i kontynuowania studiów na wybranych kierunkach medycznych. W ramach systemu studenci m.in. kierunku lekarsko-dentystycznego będą mogli otrzymać stypendium w wysokości 3 tys. zł miesięcznie.

Ruszyły nabory w ramach systemów zachęt dla studentów kierunków medycznych

System zachęt do podejmowania i kontynuowania studiów na wybranych kierunkach medycznych to jeden z elementów realizowanych w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Jego celem jest m.in. uzupełnienie luki pokoleniowej wśród specjalistów ochrony zdrowia.

W ramach systemu planowane są różnego rodzaju formy wsparcia dla studentów kierunków medycznych. Dla studentów kierunku lekarskiego, lekarsko-dentystycznego, analityki medycznej, fizjoterapii oraz farmacji przewidziane są stypendia, dla studentów pielęgniarstwa, położnictwa oraz ratownictwa medycznego – stypendia oraz bezzwrotne dofinansowanie kształcenia, zaś dla absolwentów pielęgniarstwa, położnictwa oraz ratownictwa medycznego – mentoring.

Nawet 3 tys. zł miesięcznego stypendium

Stypendia dla osób podejmujących studia na kierunku lekarskim, lekarsko-dentystycznym, analityka medyczna, fizjoterapia oraz farmacja może otrzymać nie więcej niż 2000 studentów (łącznie ze wszystkich kierunków).

Maksymalna miesięczna wysokość stypendium wynosi 3000 zł. Stypendium będzie obejmowało okres 9 miesięcy roku akademickiego (od października do czerwca włącznie). Stypendia będą przyznawane na okres 3 lat studiów.

Po zakończeniu I i II roku studiów nastąpi weryfikacja posiadania statusu studenta przez stypendystę oraz poziomu nauki studenta. Stypendium nie będzie przyznawane w kolejnym roku studiów jeśli student zrezygnuje ze studiów, zostanie skreślony z listy studentów lub uzyska średnią studiów poniżej 4.0.

Ruszyły nabory

Ministerstwo zdrowia poinformowało, że właśnie ruszyły nabory do poszczególnych form wsparcia. Wnioski w ramach konkursów składają uczelnie – na początek wniosek wstępny za pośrednictwem systemu ePUAP, a później wniosek o objęcie przedsięwzięcia wsparciem za pośrednictwem CST2021. Szczegóły znaleźć można TUTAJ.

Dopiero po przyznaniu wsparcia uczelniom o stypendia mogą wnioskować studenci.

Periodontologia to bardzo niszowa specjalizacja. W skali kraju mamy około 500 periodontologów, głównie w ośrodkach akademickich. Ale jako konsultant wojewódzki wiem, że w dużych miastach na Mazowszu – np. w Płocku – nie ma ani jednego periodontologa współpracującego z NFZ-em – mówi dr n. med. Maciej Nowak, mazowiecki konsultant wojewódzki w dziedzinie periodontologii.

Źródło: https://www.gov.pl/web/zdrowie

Przewiń, aby wideo odtworzyło się z dźwiękiem

Lazy loading aktywny – odtwarzanie rozpocznie się po pojawieniu się nagrania w kadrze

Proponowane

Konferencja Przyszłych Mistrzów Stomatologii – Twoja droga do rozwoju! Konferencja Przyszłych Mistrzów Stomatologii – Twoja droga do rozwoju!

Konferencja Przyszłych Mistrzów Stomatologii – Twoja droga do rozwoju!

Już 6 grudnia 2025 r. Łódź stanie się stolicą polskiej stomatologii! Wtedy właśnie odbędzie się Konferencja Przyszłych Mistrzów Stomatologii (KPMS), która łączy w sobie możliwość zdobycia wiedzy, nawiązywania zawodowych kontaktów oraz spotkań z autorytetami z branży. Aktualne tematy i wyjątkowa atmosfera sprawią, że będzie to jedno z najbardziej wartościowych wydarzeń edukacyjnych dla lekarzy dentystów w całym roku! Zaplanowana na 6 grudnia 2025 r. Konferencja Przyszłych Mistrzów Stomatologii to pierwsza […]
Sheffield: Pacjenci „nauczycielami” przyszłych stomatologów Sheffield: Pacjenci „nauczycielami” przyszłych stomatologów

Sheffield: Pacjenci „nauczycielami” przyszłych stomatologów

Uniwersytet w Sheffield świętuje 20-lecie unikatowej inicjatywy „Patients as Educators”, w której to pacjenci odgrywają kluczową rolę w kształceniu przyszłych lekarzy, lekarzy dentystów i innych pracowników ochrony zdrowia. Od 2004 r. program „Patients as Educators” („Pacjenci jako edukatorzy”) pomaga studentom kierunków medycznych zdobywać nie tylko wiedzę, ale przede wszystkim doświadczenie praktyczne i empatię – umiejętności niezbędne w codziennej pracy klinicznej. W ramach projektu ponad 800 pacjentów-wolontariuszy współpracuje z studentami medycyny, stomatologii, pielęgniarstwa, […]
Ruszyła sprzedaż biletów na Konferencję Przyszłych Mistrzów Stomatologii! Ruszyła sprzedaż biletów na Konferencję Przyszłych Mistrzów Stomatologii!

Ruszyła sprzedaż biletów na Konferencję Przyszłych Mistrzów Stomatologii!

Czas rozpocząć podróż ku mistrzostwu! Konferencja Przyszłych Mistrzów Stomatologii (KPMS) to zupełnie nowe wydarzenie edukacyjne na mapie polskiej stomatologii – stworzone z myślą o lekarzach dentystach, którzy chcą się rozwijać, poszerzać swoje kompetencje i czerpać inspiracje od najlepszych. Już 6 grudnia 2025 r. w Łodzi spotkają się dentyści z całego kraju, by wspólnie odkrywać przyszłość nowoczesnej stomatologii. Na stronie https://www.konferencjamistrzow.pl/ ruszyła właśnie sprzedaż biletów. Konferencja Przyszłych Mistrzów Stomatologii […]
Przyszłość stomatologii zaczyna się dziś! Konferencja Przyszłych Mistrzów Stomatologii 2025 Przyszłość stomatologii zaczyna się dziś! Konferencja Przyszłych Mistrzów Stomatologii 2025

Przyszłość stomatologii zaczyna się dziś! Konferencja Przyszłych Mistrzów Stomatologii 2025

W sobotę 6 grudnia 2025 r. w Łodzi odbyła się pierwsza edycja Konferencji Przyszłych Mistrzów Stomatologii – wydarzenia, które ma wesprzeć początkujących lekarzy w wejściu w zawód z pewnością siebie, praktyczną wiedzą i narzędziami niezbędnymi w codziennej pracy. Konferencja Przyszłych Mistrzów Stomatologii (KPMS) to wydarzenie zorganizowane przede wszystkim z myślą o tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją drogę w stomatologii – są jeszcze na studiach lub tuż po ich zakończeniu, odbywają staż lub […]

Najnowsze

Eksperci: dezinformacja medyczna weszła do głównego nurtu Eksperci: dezinformacja medyczna weszła do głównego nurtu

Eksperci: dezinformacja medyczna weszła do głównego nurtu

Dezinformacja medyczna weszła do głównego nurtu. Funkcjonuje na styku mediów, platform społecznościowych, polityki, prawa, marketingu i codziennych wyborów pacjentów – wynika z raportu „Dezinformacja medyczna” przygotowanego przez Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu i Mediaboard. Uczelnia poinformowała w czwartek w komunikacie, że przeanalizowano ponad 32 tys. publikacji w mediach tradycyjnych, blisko 350 tys. wpisów w mediach społecznościowych. – Jako lekarz, ale też jako naukowiec, nie mam wątpliwości, że wiedza to dziś za mało. Kluczowe […]
Pacjenci chcą wiedzieć, jak dbasz o ich bezpieczeństwo w gabinecie Pacjenci chcą wiedzieć, jak dbasz o ich bezpieczeństwo w gabinecie

Pacjenci chcą wiedzieć, jak dbasz o ich bezpieczeństwo w gabinecie

Badanie przeprowadzone przez amerykańską organizację Dental Assisting National Board (DANB) wskazuje, że pacjenci bardzo doceniają kontrolę zakażeń w praktykach stomatologicznych. Jednocześnie wielu z nich chciałoby uzyskać więcej informacji na temat stosowanych procedur bezpieczeństwa. Choć od początku pandemii COVID-19 minęło już ponad pięć lat, nie oznacza to, że pacjenci obecnie mniej obawiają się o swoje bezpieczeństwo podczas leczenia stomatologicznego. Z badania przeprowadzonego wśród 1000 osób wynika, […]
NRL przeciw zmianom w kształceniu medyków. Ostra krytyka propozycji MZ NRL przeciw zmianom w kształceniu medyków. Ostra krytyka propozycji MZ

NRL przeciw zmianom w kształceniu medyków. Ostra krytyka propozycji MZ

Naczelna Rada Lekarska ostro skrytykowała projekt nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Samorząd lekarski sprzeciwił się m.in. skróceniu stażu podyplomowego, zmianom w systemie specjalizacji oraz nowym ograniczeniom dotyczącym egzaminów. W przyjętym 12 czerwca 2026 r. stanowisku NRL zaapelowała o wstrzymanie dalszych prac nad projektem. Przypomnijmy – kilka dni temu ministerstwo zdrowia skierowało do konsultacji społecznych projekt ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Wśród zaproponowanych […]
Obwodowy ziarniniak olbrzymiokomórkowy z destrukcją przyzębia w strefie estetycznej Obwodowy ziarniniak olbrzymiokomórkowy z destrukcją przyzębia w strefie estetycznej

Obwodowy ziarniniak olbrzymiokomórkowy z destrukcją przyzębia w strefie estetycznej

Obwodowy ziarniniak olbrzymiokomórkowy (ang. peripheral giant cell granuloma; PGCG) jest reaktywną zmianą rozrostową wywodzącą się z tkanek dziąsła lub błony śluzowej wyrostka zębodołowego. Nie jest on zmianą nowotworową, ale odpowiedzią tkankową na przewlekłe podrażnienie miejscowe. Do czynników etiologicznych zalicza się przede wszystkim obecność płytki bakteryjnej i kamienia nazębnego, urazy mechaniczne, a także czynniki jatrogenne, w tym źle dopasowane wypełnienia czy protezy. Klinicznie PGCG manifestuje się […]

Treści przeznaczone wyłącznie dla profesjonalistów medycznych

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, dostęp do części treści portalu Dentonet.pl jest przeznaczony wyłącznie dla profesjonalistów medycznych: lekarzy dentystów, higienistek stomatologicznych, asystentek stomatologicznych, techników dentystycznych oraz innych osób wykonujących zawód medyczny.

Ważne zastrzeżenie

Jeżeli nie jesteś profesjonalistą medycznym, możesz korzystać wyłącznie ze strefy ogólnej, przeznaczonej dla pacjentów i osób niezwiązanych zawodowo z medycyną.