Ruszyły nabory w ramach systemów zachęt dla studentów kierunków medycznych
Ministerstwo zdrowia ogłosiło nabory w konkursach dotyczących tzw. systemu zachęt do podejmowania i kontynuowania studiów na wybranych kierunkach medycznych. W ramach systemu studenci m.in. kierunku lekarsko-dentystycznego będą mogli otrzymać stypendium w wysokości 3 tys. zł miesięcznie.

System zachęt do podejmowania i kontynuowania studiów na wybranych kierunkach medycznych to jeden z elementów realizowanych w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Jego celem jest m.in. uzupełnienie luki pokoleniowej wśród specjalistów ochrony zdrowia.
W ramach systemu planowane są różnego rodzaju formy wsparcia dla studentów kierunków medycznych. Dla studentów kierunku lekarskiego, lekarsko-dentystycznego, analityki medycznej, fizjoterapii oraz farmacji przewidziane są stypendia, dla studentów pielęgniarstwa, położnictwa oraz ratownictwa medycznego – stypendia oraz bezzwrotne dofinansowanie kształcenia, zaś dla absolwentów pielęgniarstwa, położnictwa oraz ratownictwa medycznego – mentoring.
Nawet 3 tys. zł miesięcznego stypendium
Stypendia dla osób podejmujących studia na kierunku lekarskim, lekarsko-dentystycznym, analityka medyczna, fizjoterapia oraz farmacja może otrzymać nie więcej niż 2000 studentów (łącznie ze wszystkich kierunków).
Maksymalna miesięczna wysokość stypendium wynosi 3000 zł. Stypendium będzie obejmowało okres 9 miesięcy roku akademickiego (od października do czerwca włącznie). Stypendia będą przyznawane na okres 3 lat studiów.
Po zakończeniu I i II roku studiów nastąpi weryfikacja posiadania statusu studenta przez stypendystę oraz poziomu nauki studenta. Stypendium nie będzie przyznawane w kolejnym roku studiów jeśli student zrezygnuje ze studiów, zostanie skreślony z listy studentów lub uzyska średnią studiów poniżej 4.0.
Ruszyły nabory
Ministerstwo zdrowia poinformowało, że właśnie ruszyły nabory do poszczególnych form wsparcia. Wnioski w ramach konkursów składają uczelnie – na początek wniosek wstępny za pośrednictwem systemu ePUAP, a później wniosek o objęcie przedsięwzięcia wsparciem za pośrednictwem CST2021. Szczegóły znaleźć można TUTAJ.
Dopiero po przyznaniu wsparcia uczelniom o stypendia mogą wnioskować studenci.
– Periodontologia to bardzo niszowa specjalizacja. W skali kraju mamy około 500 periodontologów, głównie w ośrodkach akademickich. Ale jako konsultant wojewódzki wiem, że w dużych miastach na Mazowszu – np. w Płocku – nie ma ani jednego periodontologa współpracującego z NFZ-em – mówi dr n. med. Maciej Nowak, mazowiecki konsultant wojewódzki w dziedzinie periodontologii.
Źródło: https://www.gov.pl/web/zdrowie
Przewiń, aby wideo odtworzyło się z dźwiękiem
Lazy loading aktywny – odtwarzanie rozpocznie się po pojawieniu się nagrania w kadrze





