Przejdź do treści
Dentonet.pl Lekarz 1 czerwca ruszyła rekrutacja na Uniwersytet Jagielloński

1 czerwca ruszyła rekrutacja na Uniwersytet Jagielloński

Aleksandra

1 czerwca ruszyła rekrutacja na jednolite studia magisterskie, pierwszego oraz drugiego stopnia prowadzone w roku akademickim 2022/2023 na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od lutego trwa już rekrutacja dla kandydatów-cudzoziemców oraz na studia w językach obcych. W zeszłym roku o 60 miejsc na studiach stomatologicznych starało się 800 kandydatów.

1 czerwca ruszyła rekrutacja na Uniwersytet Jagielloński

W tegorocznej rekrutacji Uniwersytet Jagielloński przewidział ponad 17 tys. miejsc, z czego 10 tys. dla absolwentów szkół średnich. Podobnie jak w poprzednich latach, warunkiem przystąpienia do rekrutacji jest wynik z matury zdanej na poziomie rozszerzonym oraz dwujęzycznym w przypadku języków obcych. Wyjściowy próg minimalny wymagany do przyjęcia (średnia ważona) z wymaganych przedmiotów wynosi 40/100 punktów.

W ofercie dydaktycznej pojawiło się kilka nowości, w tym studia polskie dla cudzoziemców (stacjonarne studia pierwszego stopnia prowadzone w języku polskim na Wydziale Polonistyki) oraz stacjonarne studia drugiego stopnia (w języku polskim): chemia zrównoważonego rozwoju, laboratoria kultury współczesnej, studia strategiczne nad Azją, twórcze pisanie oraz zarządzanie w ochronie zdrowia . Po raz pierwszy odbędzie się także rekrutacja na studia Una Europa Bachelor in European Studies. Są to studia pierwszego stopnia, których program opracowały wspólnie europejskie uczelnie zrzeszone w sieci Una Europa. Innowacyjny program oparty jest na takich wartościach jak multidyscyplinarność i wielojęzyczność.

Stomatologia wśród najpopularniejszych kierunków

Jednym z najpopularniejszych kierunków na Uniwersytecie Jagiellońskim jest co roku stomatologia. W ubiegłorocznej rekrutacji o 60 miejsc ubiegało się 800 kandydatów, co dało ponad 13 chętnych na miejsce. Minimalny ustalony przez rektora próg punktowy uprawniający do przyjęcia na studia wynosił 70 pkt. – w praktyce okazało się, że potrzebne było blisko 79 pkt. Średnia punktowa przyjętych kandydatów wynosiła natomiast ponad 84 pkt.

Zakończenie tury podstawowej rekrutacji dla obywateli polskich na studia jednolite magisterskie oraz pierwszego stopnia prowadzone w języku polskim wyznaczono na 5 lipca (lub 7 lipca w przypadku studiów, na które nie obowiązuje egzamin), a ogłoszenie wyników na 15 lipca. Nabór na studia drugiego stopnia zakończy się 10 (lub 15 lipca na studia bez egzaminów), a kandydaci dowiedzą się o jego rezultacie 22 lipca. Rekrutacja w dodatkowych turach, będzie prowadzona do połowy września, pod warunkiem, że będą jeszcze wolne miejsca.

Alicja Baranowska, studentka stomatologii z Wrocławia, w rozmowie z Dentonetem przybliżyła nam działalność Polskiego Związku Studentów Stomatologii. - PTSS to ludzie, którzy chcą robić coś więcej - podkreśla. Zapytaliśmy też o opinię przyszłych lekarzy dentystów na temat pomysłu likwidacji stażu podyplomowego.

Źródło: https://www.cm-uj.krakow.pl/

Przewiń, aby wideo odtworzyło się z dźwiękiem

Lazy loading aktywny – odtwarzanie rozpocznie się po pojawieniu się nagrania w kadrze

Proponowane

SUM: 12 chętnych na miejsce na stomatologii SUM: 12 chętnych na miejsce na stomatologii

SUM: 12 chętnych na miejsce na stomatologii

Śląski Uniwersytet Medyczny zakończył główny etap rejestracji kandydatów na studia stacjonarne jednolite magisterskie oraz studia pierwszego stopnia. W tegorocznej rekrutacji uczelnia odnotowała łącznie 18 107 zgłoszeń. Drugim pod względem popularności wśród kandydatów kierunkiem jest stomatologia, gdzie o jedno miejsce walczy 12 osób. Jak poinformowała PAP Patrycja Matusińska z biura prasowego uczelni, rejestracja elektroniczna na większość kierunków zakończyła się 11 lipca. Wyjątek stanowi […]
Uniwersytet Gdański: europejski patent na nowe formy nimesulidu Uniwersytet Gdański: europejski patent na nowe formy nimesulidu

Uniwersytet Gdański: europejski patent na nowe formy nimesulidu

Europejski Urząd Patentowy przyznał patent na wynalazek opracowany przez naukowców z Uniwersytetu Gdańskiego – „Sole nimesulidu i sposób otrzymywania kryształów soli nimesulidu”. Autorzy projektu – prof. Artur Sikorski i mgr inż. Małgorzata Rybczyńska – stworzyli nowe formy krystaliczne znanego leku przeciwzapalnego o ulepszonych właściwościach fizykochemicznych. Innowacja może przyczynić się do zwiększenia skuteczności terapii przeciwbólowych i przeciwzapalnych, poprawy bezpieczeństwa leczenia oraz obniżenia kosztów produkcji leków. Opracowanie ma potencjał wdrożeniowy […]
PUM: rekordowa liczba chętnych na studia stomatologiczne PUM: rekordowa liczba chętnych na studia stomatologiczne

PUM: rekordowa liczba chętnych na studia stomatologiczne

Pomorski Uniwersytet Medyczny przedstawił wyniki pierwszej rekrutacji na studia. Rekordy zainteresowania bije stomatologia – o jedno miejsce walczy tam ponad 27 osób. Pomorski Uniwersytet Medyczny opublikował tzw. pierwsze listy rankingowe Wydziału Medycyny i Wydziału Stomatologii, czyli liczby kandydatów, którzy aplikują na kierunek lekarski i kierunek lekarsko-dentystyczny. W komunikacie PUM podkreślono, że wyniki rekrutacji są lepsze niż w ubiegłym roku. Studiami lekarskimi w Szczecinie zainteresowanych jest 3968 […]
25 lat Dentonetu: To miejsce wciąż się rozwija i jednoczy kolejne pokolenia 25 lat Dentonetu: To miejsce wciąż się rozwija i jednoczy kolejne pokolenia

25 lat Dentonetu: To miejsce wciąż się rozwija i jednoczy kolejne pokolenia

Są projekty, które zmieniają rzeczywistość całej branży i są ludzie, którzy potrafią je przeprowadzić przez dekady nieustannych zmian. Dentonet wyrósł z pasji, uporu i wiary, że środowisko stomatologiczne zasługuje na swoją przestrzeń w świecie, który dopiero uczył się obsługi internetu. Dziś, po ćwierćwieczu, to nie tylko platforma – to historia pokoleń dentystów. O początkach portalu, kryzysach i chwilach wzruszeń rozmawiamy z twórcą i redaktorem naczelnym Dentonetu – dr. n. med. Tomaszem Marią Kerczem. Od powstania naszego portalu […]

Najnowsze

Eksperci: dezinformacja medyczna weszła do głównego nurtu Eksperci: dezinformacja medyczna weszła do głównego nurtu

Eksperci: dezinformacja medyczna weszła do głównego nurtu

Dezinformacja medyczna weszła do głównego nurtu. Funkcjonuje na styku mediów, platform społecznościowych, polityki, prawa, marketingu i codziennych wyborów pacjentów – wynika z raportu „Dezinformacja medyczna” przygotowanego przez Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu i Mediaboard. Uczelnia poinformowała w czwartek w komunikacie, że przeanalizowano ponad 32 tys. publikacji w mediach tradycyjnych, blisko 350 tys. wpisów w mediach społecznościowych. – Jako lekarz, ale też jako naukowiec, nie mam wątpliwości, że wiedza to dziś za mało. Kluczowe […]
Pacjenci chcą wiedzieć, jak dbasz o ich bezpieczeństwo w gabinecie Pacjenci chcą wiedzieć, jak dbasz o ich bezpieczeństwo w gabinecie

Pacjenci chcą wiedzieć, jak dbasz o ich bezpieczeństwo w gabinecie

Badanie przeprowadzone przez amerykańską organizację Dental Assisting National Board (DANB) wskazuje, że pacjenci bardzo doceniają kontrolę zakażeń w praktykach stomatologicznych. Jednocześnie wielu z nich chciałoby uzyskać więcej informacji na temat stosowanych procedur bezpieczeństwa. Choć od początku pandemii COVID-19 minęło już ponad pięć lat, nie oznacza to, że pacjenci obecnie mniej obawiają się o swoje bezpieczeństwo podczas leczenia stomatologicznego. Z badania przeprowadzonego wśród 1000 osób wynika, […]
NRL przeciw zmianom w kształceniu medyków. Ostra krytyka propozycji MZ NRL przeciw zmianom w kształceniu medyków. Ostra krytyka propozycji MZ

NRL przeciw zmianom w kształceniu medyków. Ostra krytyka propozycji MZ

Naczelna Rada Lekarska ostro skrytykowała projekt nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Samorząd lekarski sprzeciwił się m.in. skróceniu stażu podyplomowego, zmianom w systemie specjalizacji oraz nowym ograniczeniom dotyczącym egzaminów. W przyjętym 12 czerwca 2026 r. stanowisku NRL zaapelowała o wstrzymanie dalszych prac nad projektem. Przypomnijmy – kilka dni temu ministerstwo zdrowia skierowało do konsultacji społecznych projekt ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Wśród zaproponowanych […]
Obwodowy ziarniniak olbrzymiokomórkowy z destrukcją przyzębia w strefie estetycznej Obwodowy ziarniniak olbrzymiokomórkowy z destrukcją przyzębia w strefie estetycznej

Obwodowy ziarniniak olbrzymiokomórkowy z destrukcją przyzębia w strefie estetycznej

Obwodowy ziarniniak olbrzymiokomórkowy (ang. peripheral giant cell granuloma; PGCG) jest reaktywną zmianą rozrostową wywodzącą się z tkanek dziąsła lub błony śluzowej wyrostka zębodołowego. Nie jest on zmianą nowotworową, ale odpowiedzią tkankową na przewlekłe podrażnienie miejscowe. Do czynników etiologicznych zalicza się przede wszystkim obecność płytki bakteryjnej i kamienia nazębnego, urazy mechaniczne, a także czynniki jatrogenne, w tym źle dopasowane wypełnienia czy protezy. Klinicznie PGCG manifestuje się […]

Treści przeznaczone wyłącznie dla profesjonalistów medycznych

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, dostęp do części treści portalu Dentonet.pl jest przeznaczony wyłącznie dla profesjonalistów medycznych: lekarzy dentystów, higienistek stomatologicznych, asystentek stomatologicznych, techników dentystycznych oraz innych osób wykonujących zawód medyczny.

Ważne zastrzeżenie

Jeżeli nie jesteś profesjonalistą medycznym, możesz korzystać wyłącznie ze strefy ogólnej, przeznaczonej dla pacjentów i osób niezwiązanych zawodowo z medycyną.