RPP: jakie nieprawidłowości w stomatologii zgłaszają pacjenci?
Rzecznik Praw Pacjenta opublikował sprawozdanie dotyczące działalności Telefonicznej Informacji Pacjenta w 2021 r. W jej ramach odebrano 133 tys. połączeń. 1,8% zgłoszeń dotyczyło nieprawidłowości w leczeniu stomatologicznym.

Bezpłatna infolinia dla pacjentów jest jednym z narzędzi działania Rzecznika Praw Pacjenta. Z roku na rok liczba rozmówców Telefonicznej Informacji Pacjenta RPP wzrasta – w 2021 r. wpływ miała na to przede wszystkim sytuacja epidemiczna w Polsce. Liczba wszystkich połączeń telefonicznych wzrosła o około 100% w porównaniu do czasu sprzed epidemii – w 2019 r. było to 66,5 tys. zgłoszeń, a w 2021 r. – już 133 tys.
Najwięcej zgłoszeń na infolinii zarejestrowano z województwa mazowieckiego, dolnośląskiego i lubuskiego. Natomiast najmniejszą liczbę – z województwa podkarpackiego, lubelskiego i świętokrzyskiego.
Najwięcej zgłoszeń w rozmowach telefonicznych dotyczyło podstawowej opieki zdrowotnej (26,6%), leczenia szpitalnego (15,1%) oraz Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej (11,3%). W rozmowach telefonicznych pacjenci często poruszali problematykę związaną z dostępem do POZ. Dzwoniący sygnalizowali w szczególności trudności z kontaktem z placówką, brak możliwości uzyskania szybkiego terminu świadczenia oraz obawy skierowania na bezpodstawną kwarantannę lub izolację ze względu na standardowe diagnozowanie w kierunku COVID-19.
Spadek liczby zgłoszeń w stomatologii
Jeśli chodzi o zgłoszenia nieprawidłowości w leczeniu stomatologicznym, to w 2021 r. stanowiły one 1,8% ogółu. W 2020 r. było to 3,3%, w 2019 r. – 4%, zaś w 2018 r. – 3,8%. W zakresie świadczeń stomatologicznych najwięcej zgłoszeń telefonicznych w 2021 r. – podobnie jak i w 2020 r. – zarejestrowanych zostało w zakresie stomatologii zachowawczej z endodoncją – 70,5%. Zauważalny jest duży wzrost zgłoszeń dotyczących trudności w uzyskaniu świadczeń w zakresie pomocy doraźnej i chirurgii stomatologicznej – o ponad 300%.
Problematyka zgłoszeń na TIP w zakresie świadczeń stomatologicznych w latach 2020–2021
Najczęściej zgłaszane problemy dzwoniących w ramach świadczeń stomatologicznych dotyczyły:
- zastrzeżeń do wykonywanych świadczeń zdrowotnych,
- zastrzeżeń do zachowania pracowników podmiotu leczniczego i etyki pracownika medycznego,
- odmowy udzielenia świadczenia zdrowotnego w trybie nagłym,
- czasu oczekiwania na udzielenie świadczenia (m.in. ortodoncja i protetyka).
Z jakimi problemami lekarze dentyści zgłaszają się do prawników? - Jeśli mówimy o skargach pacjentów, to zauważamy, że coraz częściej pacjenci zgłaszają się nie tylko z zastrzeżeniami do samego leczenia, ale do poszanowania praw pacjenta - mówi w rozmowie z Dentonetem mec. Paweł Strzelec, podkreślając rolę dokumentacji medycznej w udowadnianiu racji w przypadku procesu sądowego.
Źródło: https://www.gov.pl/web/rpp
Przewiń, aby wideo odtworzyło się z dźwiękiem
Lazy loading aktywny – odtwarzanie rozpocznie się po pojawieniu się nagrania w kadrze






