Przejdź do treści
Dentonet.pl Lekarz Roots Summit 2022 – stacjonarnie po dwóch latach przerwy

Roots Summit 2022 – stacjonarnie po dwóch latach przerwy

Tomasz

Roots Summit, wiodące światowe sympozjum endodontyczne, w roku bieżącym mogło już odbyć się w standardowej, stacjonarnej formie. W roku bieżącym gospodarzem wydarzenia była stolica Czech. Spotkanie odbyło się w dniach 26–29 maja w kompleksie wystawienniczym Cubex Centre Praha.

Roots Summit 2022 – stacjonarnie po dwóch latach przerwy

W roku 2020 Roots Summit został odwołany z powodu pandemii, rok później miał formę wirtualną, a w roku bieżącym sympozjum udało się przeprowadzić w tradycyjnej formule. Do Pragi przyjechało ponad 400 osób z 42 krajów po to, aby skorzystać ze znakomitych możliwości szkoleniowych w zakresie leczenia endodontycznego, ale także spotkać się twarzą w twarz z innymi uczestnikami.

Roots Summit to globalna społeczność, która w ciągu nieco ponad dwóch lat była poddana izolacji. Wszyscy cieszą się, że wychodzą ze swoich „piwnic” i mogą spotkać się inaczej niż za pośrednictwem Zooma – powiedział dr Stephen Jones, współprzewodniczący Roots Summit, w rozmowie z „Dental Tribune International”.

Wykłady i warsztaty

Kongres rozpoczął się dziewięcioma szkoleniami, zapewniającymi uczestnikom praktyczne umiejętności przydatne w każdym gabinecie endodontycznym. Dr Jenner Argueta przedstawił postępowanie w złożonych sytuacjach klinicznych z użyciem powiększenia 3D. Wypowiadając się na temat swoich warsztatów, endodonta z Gwatemali powiedział: – Możliwość przesuwania głowicy optycznej mikroskopu 3D pod dowolnym kątem w celu skupienia się na wybranym obszarze jamy ustnej przy zachowaniu prawidłowej ergonomicznej postawy to bezcenna zaleta mikroskopów 3D.

Podczas swojego warsztatu dr Gianluca Plotino (Włochy) omówił i zademonstrował procedury kliniczne instrumentacji kanałów korzeniowych o różnej złożoności. Uczestnicy ćwiczyli techniki użycia pilników na usuniętych zębach naturalnych z otwartym dostępem, aby mieć lepszą możliwość oceny działania narzędzi.

Zastosowanie materiałów bioceramicznych było tematem praktycznego szkolenia prowadzonego przez dr. Ahmeda Shawky’ego (Egipt), podczas którego uczestnicy dowiadywali się m.in. tego, jak uzyskać optymalną konsystencję bioceramiki, a także jak stosować ją w przypadku wystąpienia resorpcji oraz w terapii przyżyciowej miazgi.

Przez kolejne dni uczestnicy Roots Summit zgłębiali m.in. takie zagadnienia, jak mikrochirurgia endodontyczna (dr Jaime Silberman, USA), podciśnieniowa irygacja w systemie zamkniętym (dr Stephen Buchanan, USA), czy postępowania w przypadku obliteracji miazgi (dr Hugo Sousa Dias, Portugalia).

Nie tylko edukacja w salach wykładowych

Komentując klimat praskiego wydarzenia, Stephen Jones powiedział: – Nasze spotkanie różni się od innych tym, że wszyscy słuchają tych samych wykładów. Na wielu imprezach twoi znajomi mogą iść na jeden wykład, a ty na inny. Ale na Roots Summit wszyscy biorą udział w tych samych sesjach, co zwykle tworzy bliższe relacje koleżeńskie podczas przerw i całego wydarzenia, ponieważ mamy wspólną płaszczyznę do dyskusji.

W przerwach pomiędzy wykładami i warsztatami uczestnicy mogą odwiedzić stoiska firm z branży stomatologicznej. Jones powiedział: – Nie ma możliwości, aby to spotkanie odbyło się bez naszych sponsorów. Wielu z tych ludzi z branży znam od dłuższego czasu, a ich wiedza na temat konkretnych produktów jest nie do przecenienia. Na stoiskach, rozmawiając z bardzo doświadczonymi sprzedawcami, można się wiele nauczyć.

Ważnym powodem obecności uczestników Roots Summit w Pradze była również możliwość wspólnych spotkań, tak wyczekiwana przez wielu lekarzy po ograniczeniach ostatnich dwóch lat. Dzięki znacznie lepszej sytuacji pandemicznej uczestnicy spędzali czas także poza salami wykładowymi, m.in. podczas nieformalnych spotkań przy daniach lokalnej kuchni i kuflu czeskiego piwa w najsłynniejszej, pochodzącej jeszcze z XV wieku piwiarni-browarze U Fleků.

Początek Roots Summit dała w latach 90. lista mailingowa grupy entuzjastów endodoncji. Od czasu założenia specjalnej grupy na Facebooku, Roots Summit zwiększył liczbę członków z niespełna 1000 do obecnego poziomu przeszło 20 000 osób z ponad 100 państw, w tym wielu światowych liderów opinii w dziedzinie endodoncji.

- Pandemia spowolniła nasze prace, ale pracujemy. Myślimy nad konferencjami. Duży nacisk kładziemy obecnie na naszą konferencję letnią - mówi w rozmowie z Dentonetem dr n. med. Grzegorz Wasiluk, prezydent Polskiej Akademii Stomatologii Estetycznej.

T.H.

Źródło: https://www.dental-tribune.com/c/roots-summit/news/roots-summit-makes-great-comeback-in-prague/

Fot. https://www.facebook.com/rootssummit2020

Przewiń, aby wideo odtworzyło się z dźwiękiem

Lazy loading aktywny – odtwarzanie rozpocznie się po pojawieniu się nagrania w kadrze

Proponowane

Staż podyplomowy – czy lekarze dentyści go potrzebują? Staż podyplomowy – czy lekarze dentyści go potrzebują?

Staż podyplomowy – czy lekarze dentyści go potrzebują?

W ostatnich tygodniach gorące dyskusje środowiska lekarskiego budzi temat planowanego przez ministerstwo zdrowia skrócenia o pół roku stażu podyplomowego lekarzy i lekarzy dentystów. Tym razem pomysł ten wrócił przede wszystkim z powodów finansowych. O planach resortu zdrowia w tej kwestii pisaliśmy TUTAJ. Informowaliśmy również o stanowisku Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych (KRAUM) – rektorzy uczelni medycznych nie są przeciwko zniesieniu stażu, ale proponują ministerstwu zdrowia dialog i zwracają […]
Implantologia przyszłości zaczyna się w Łodzi. 2-letnie studia podyplomowe dla stomatologów Implantologia przyszłości zaczyna się w Łodzi. 2-letnie studia podyplomowe dla stomatologów

Implantologia przyszłości zaczyna się w Łodzi. 2-letnie studia podyplomowe dla stomatologów

Uniwersytet Medyczny w Łodzi uruchomił pierwsze w Polsce 2-letnie studia podyplomowe „Implantologia i implantoprotetyka”, stworzone z myślą o lekarzach dentystach, którzy chcą kompleksowo rozwijać kompetencje w jednej z najszybciej rozwijających się dziedzin stomatologii. Program łączy zaawansowaną wiedzę teoretyczną, intensywne szkolenie praktyczne oraz przygotowanie do samodzielnego prowadzenia leczenia implantologicznego. W roku akademickim 2025/2026 na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi zainaugurowano pierwszą w Polsce edycję 2-letnich studiów podyplomowych „Implantologia i implantoprotetyka”. To nowatorski program […]
Wrocław: absolwenci UMED-u najlepsi na jesiennym LDEK-u Wrocław: absolwenci UMED-u najlepsi na jesiennym LDEK-u

Wrocław: absolwenci UMED-u najlepsi na jesiennym LDEK-u

Tegoroczną jesienną sesję Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego zdominowali absolwenci Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Zajęli pierwsze miejsce w kraju, uzyskując średnią 152,68 pkt. – średnia ogólnopolska wyniosła 143,24 pkt. Jak podano w przesłanym przez uczelnię komunikacie, absolwenci Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu odnotowali również bardzo wysoką zdawalność – egzamin zaliczyły 93 osoby na 98 przystępujących do sprawdzianu. Do jesiennego egzaminu LDEK przystąpiło w całym kraju […]
Prof. Marzena Dominiak z „Gwiazdą Umiędzynarodowienia 2026” Prof. Marzena Dominiak z „Gwiazdą Umiędzynarodowienia 2026”

Prof. Marzena Dominiak z „Gwiazdą Umiędzynarodowienia 2026”

Prof. Marzena Dominiak – prorektor ds. umiędzynarodowienia Uniwersytetu Medycznego Piastów Śląskich we Wrocławiu, prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego – otrzymała nagrodę „Gwiazda Umiędzynarodowienia 2026” w kategorii „Gwiazda Dyplomacji Naukowej”. Jest to wyróżnienie przyznawane osobom, które działają na rzecz budowania współpracy międzynarodowej w celu rozwiązywania problemów stojących przed ludzkością i budowania konstruktywnych partnerstw międzynarodowych. Jak czytamy na stronie konkursu „Gwiazdy Umiędzynarodowienia”, w Polsce kształci się ponad 100 tys. […]

Najnowsze

Eksperci: dezinformacja medyczna weszła do głównego nurtu Eksperci: dezinformacja medyczna weszła do głównego nurtu

Eksperci: dezinformacja medyczna weszła do głównego nurtu

Dezinformacja medyczna weszła do głównego nurtu. Funkcjonuje na styku mediów, platform społecznościowych, polityki, prawa, marketingu i codziennych wyborów pacjentów – wynika z raportu „Dezinformacja medyczna” przygotowanego przez Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu i Mediaboard. Uczelnia poinformowała w czwartek w komunikacie, że przeanalizowano ponad 32 tys. publikacji w mediach tradycyjnych, blisko 350 tys. wpisów w mediach społecznościowych. – Jako lekarz, ale też jako naukowiec, nie mam wątpliwości, że wiedza to dziś za mało. Kluczowe […]
Pacjenci chcą wiedzieć, jak dbasz o ich bezpieczeństwo w gabinecie Pacjenci chcą wiedzieć, jak dbasz o ich bezpieczeństwo w gabinecie

Pacjenci chcą wiedzieć, jak dbasz o ich bezpieczeństwo w gabinecie

Badanie przeprowadzone przez amerykańską organizację Dental Assisting National Board (DANB) wskazuje, że pacjenci bardzo doceniają kontrolę zakażeń w praktykach stomatologicznych. Jednocześnie wielu z nich chciałoby uzyskać więcej informacji na temat stosowanych procedur bezpieczeństwa. Choć od początku pandemii COVID-19 minęło już ponad pięć lat, nie oznacza to, że pacjenci obecnie mniej obawiają się o swoje bezpieczeństwo podczas leczenia stomatologicznego. Z badania przeprowadzonego wśród 1000 osób wynika, […]
NRL przeciw zmianom w kształceniu medyków. Ostra krytyka propozycji MZ NRL przeciw zmianom w kształceniu medyków. Ostra krytyka propozycji MZ

NRL przeciw zmianom w kształceniu medyków. Ostra krytyka propozycji MZ

Naczelna Rada Lekarska ostro skrytykowała projekt nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Samorząd lekarski sprzeciwił się m.in. skróceniu stażu podyplomowego, zmianom w systemie specjalizacji oraz nowym ograniczeniom dotyczącym egzaminów. W przyjętym 12 czerwca 2026 r. stanowisku NRL zaapelowała o wstrzymanie dalszych prac nad projektem. Przypomnijmy – kilka dni temu ministerstwo zdrowia skierowało do konsultacji społecznych projekt ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Wśród zaproponowanych […]
Obwodowy ziarniniak olbrzymiokomórkowy z destrukcją przyzębia w strefie estetycznej Obwodowy ziarniniak olbrzymiokomórkowy z destrukcją przyzębia w strefie estetycznej

Obwodowy ziarniniak olbrzymiokomórkowy z destrukcją przyzębia w strefie estetycznej

Obwodowy ziarniniak olbrzymiokomórkowy (ang. peripheral giant cell granuloma; PGCG) jest reaktywną zmianą rozrostową wywodzącą się z tkanek dziąsła lub błony śluzowej wyrostka zębodołowego. Nie jest on zmianą nowotworową, ale odpowiedzią tkankową na przewlekłe podrażnienie miejscowe. Do czynników etiologicznych zalicza się przede wszystkim obecność płytki bakteryjnej i kamienia nazębnego, urazy mechaniczne, a także czynniki jatrogenne, w tym źle dopasowane wypełnienia czy protezy. Klinicznie PGCG manifestuje się […]

Treści przeznaczone wyłącznie dla profesjonalistów medycznych

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, dostęp do części treści portalu Dentonet.pl jest przeznaczony wyłącznie dla profesjonalistów medycznych: lekarzy dentystów, higienistek stomatologicznych, asystentek stomatologicznych, techników dentystycznych oraz innych osób wykonujących zawód medyczny.

Ważne zastrzeżenie

Jeżeli nie jesteś profesjonalistą medycznym, możesz korzystać wyłącznie ze strefy ogólnej, przeznaczonej dla pacjentów i osób niezwiązanych zawodowo z medycyną.