Przejdź do treści
Dentonet.pl Lekarz Pytania o dentobusy. Program doraźny i nieefektywny?

Pytania o dentobusy. Program doraźny i nieefektywny?

Tomasz

Posłanka Hanna Gill-Piątek skierowała do ministra zdrowia interpelację, w której pyta o efektywność funkcjonowania programu dentobusów. Powołując się m.in. na doniesienia medialne i raport NIK-u posłanka twierdzi, że było to działanie doraźne, które nie poprawiło stanu zdrowia polskich dzieci, a stomatolodzy obawiają się pracy w dentobusach m.in. ze względu na kwestie sterylności.

dentobus - Dentonet.pl

Przypomnijmy – w 2017 r. za 24 mln zł zakupiono 16 dentobusów, czyli mobilnych gabinetów stomatologicznych. Głównym założeniem projektu resortu zdrowia było leczenie próchnicy u dzieci z małych miejscowości i wsi, gdzie występują problemy z dostępnością stacjonarnych gabinetów.

Jak podkreśliła w interpelacji posłanka Hanna Gill-Piątek, powołując się na radio ZET, program od początku napotykał na liczne problemy. W maju 2018 r. z 16 mobilnych gabinetów dentystycznych w Polskę wyruszyły trzy. – Mimo że ministerstwo zdrowia wydało na nie ogromną kwotę, stomatolodzy podważają ich sterylność, narzekają na brak autoklawów i... nie chcą podpisywać z NFZ kontraktów na ich obsługę – czytamy.

W raporcie NIK o opiece zdrowotnej nad dziećmi i uczniami z czerwca 2018 r. kontrolerzy uznali, że zakup dentobusów był działaniem doraźnym i nie poprawił stanu uzębienia u dzieci i młodzieży. – Do dnia 21 marca 2018 r. nie zostały przekazane do używania i pozostawały w depozycie u sprzedającego. NFZ nie podpisał żadnej umowy na udzielanie świadczeń stomatologicznych w dentobusach – w 7 województwach do prowadzonych postępowań w tym zakresie nie przystąpił żaden podmiot. Według stanu na dzień 30 maja 2018 r. tylko w 6 województwach rozpoczęto udzielanie świadczeń w dentobusach – informowano w raporcie.

W 2019 r. na łamach portalu prawo.pl napisano, że mobilne gabinety stomatologiczne nie przyczyniły się do zmniejszenia próchnicy u polskich dzieci, bo dentyści niechętnie w nich pracują i nie docierają na wsie. – W dentobusach mają problem m.in. z uzyskaniem zgody opiekuna na leczenie małego pacjenta. W wielu województwach brakowało chętnych do podpisania kontraktu – poinformowano.

Posłanka zadała więc ministerstwu zdrowia następujące pytania:
- ile dentobusów obecnie realizuje pierwotne cele,
- czy dochodziło do wypadków związanych z dentobusem (kolizje drogowe, włamania i kradzieże oraz wypadki) – jeśli do takich zdarzeń dochodziło, posłanka prosi o informacje na temat każdego zdarzenia wraz z kosztem napraw dentobusów,
- ile dzieci skorzystało z pomocy oferowanej w mobilnych gabinetach dentystycznych w latach 2017, 2018, 2019, 2020, 2021 oraz 2022,
- w jakich lokalizacjach zatrzymywał się dentobus (nazwy miejscowości i liczba dzieci, które skorzystały z pomocy),
- jakie są statystyki dotyczące dzieci z małych miejscowości, które mogły mieć utrudniony dostęp do opieki dentystycznej (jaki odsetek dzieci bez dostępu do gabinetów stomatologicznych w szkołach skorzystał z opieki dentobusa),
- ile wynosił całkowity koszt projektu dentobusów w latach 2017, 2018, 2019, 2020, 2021 oraz 2022.

O odpowiedzi resoru poinformujemy.

Źródło: https://www.sejm.gov.pl/

Proponowane

Prof. Marzena Dominiak z „Gwiazdą Umiędzynarodowienia 2026” Prof. Marzena Dominiak z „Gwiazdą Umiędzynarodowienia 2026”

Prof. Marzena Dominiak z „Gwiazdą Umiędzynarodowienia 2026”

Prof. Marzena Dominiak – prorektor ds. umiędzynarodowienia Uniwersytetu Medycznego Piastów Śląskich we Wrocławiu, prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego – otrzymała nagrodę „Gwiazda Umiędzynarodowienia 2026” w kategorii „Gwiazda Dyplomacji Naukowej”. Jest to wyróżnienie przyznawane osobom, które działają na rzecz budowania współpracy międzynarodowej w celu rozwiązywania problemów stojących przed ludzkością i budowania konstruktywnych partnerstw międzynarodowych. Jak czytamy na stronie konkursu „Gwiazdy Umiędzynarodowienia”, w Polsce kształci się ponad 100 tys. […]
Złoty OTIS 2026 dla prof. Marka Ziętka Złoty OTIS 2026 dla prof. Marka Ziętka

Złoty OTIS 2026 dla prof. Marka Ziętka

Wybitny dorobek naukowy, wieloletnia działalność organizacyjna i niezmienne zaangażowanie w rozwój stomatologii – prof. Marek Ziętek został uhonorowany Nagrodą Zaufania Złoty OTIS 2026 za całokształt życiowych osiągnięć w stomatologii. Nagrodę Zaufania Złoty OTIS od ponad 20 lat otrzymują osoby i organizacje, które mają wybitne osiągnięcia, jeśli chodzi o poprawę funkcjonowania systemu ochrony zdrowia w Polsce, a także ci, których pacjenci mogą obdarzyć najwyższym zaufaniem. Nagroda ma również […]
Nie żyje prof. Marcin Kozakiewicz Nie żyje prof. Marcin Kozakiewicz

Nie żyje prof. Marcin Kozakiewicz

Są wiadomości, których nie sposób napisać bez smutku. Zwłaszcza wtedy, gdy odchodzi człowiek, którego przez lata znało, ceniło i szanowało całe środowisko stomatologiczne. Z głębokim żalem informujemy, że nad ranem 29 maja 2026 r. zmarł prof. dr hab. n. med. Marcin Kozakiewicz – wybitny specjalista chirurgii szczękowo-twarzowej, naukowiec, nauczyciel akademicki i wychowawca wielu pokoleń lekarzy. Profesor Kozakiewicz przez wiele lat był związany z Uniwersytetem Medycznym w Łodzi, gdzie kierował Kliniką Chirurgii Szczękowo-Twarzowej. Pozostawił […]
Prof. Marcin Kozakiewicz (1969–2026). Chirurg, naukowiec, nauczyciel Prof. Marcin Kozakiewicz (1969–2026). Chirurg, naukowiec, nauczyciel

Prof. Marcin Kozakiewicz (1969–2026). Chirurg, naukowiec, nauczyciel

Prof. dr hab. n. med. Marcin Kozakiewicz należał do grona najbardziej cenionych polskich specjalistów w dziedzinie chirurgii stomatologicznej, chirurgii szczękowo-twarzowej oraz implantologii. Przez ponad trzy dekady łączył działalność kliniczną, naukową i dydaktyczną, pozostawiając trwały ślad zarówno w polskiej stomatologii, jak i środowisku akademickim. Ukończył Oddział Stomatologiczny Akademii Medycznej w Łodzi w 1993 r. Już podczas studiów rozwijał zainteresowania naukowe, realizując indywidualny tok nauczania w Katedrze Histologii i Embriologii. W kolejnych […]

Najnowsze

Eksperci: dezinformacja medyczna weszła do głównego nurtu Eksperci: dezinformacja medyczna weszła do głównego nurtu

Eksperci: dezinformacja medyczna weszła do głównego nurtu

Dezinformacja medyczna weszła do głównego nurtu. Funkcjonuje na styku mediów, platform społecznościowych, polityki, prawa, marketingu i codziennych wyborów pacjentów – wynika z raportu „Dezinformacja medyczna” przygotowanego przez Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu i Mediaboard. Uczelnia poinformowała w czwartek w komunikacie, że przeanalizowano ponad 32 tys. publikacji w mediach tradycyjnych, blisko 350 tys. wpisów w mediach społecznościowych. – Jako lekarz, ale też jako naukowiec, nie mam wątpliwości, że wiedza to dziś za mało. Kluczowe […]
Pacjenci chcą wiedzieć, jak dbasz o ich bezpieczeństwo w gabinecie Pacjenci chcą wiedzieć, jak dbasz o ich bezpieczeństwo w gabinecie

Pacjenci chcą wiedzieć, jak dbasz o ich bezpieczeństwo w gabinecie

Badanie przeprowadzone przez amerykańską organizację Dental Assisting National Board (DANB) wskazuje, że pacjenci bardzo doceniają kontrolę zakażeń w praktykach stomatologicznych. Jednocześnie wielu z nich chciałoby uzyskać więcej informacji na temat stosowanych procedur bezpieczeństwa. Choć od początku pandemii COVID-19 minęło już ponad pięć lat, nie oznacza to, że pacjenci obecnie mniej obawiają się o swoje bezpieczeństwo podczas leczenia stomatologicznego. Z badania przeprowadzonego wśród 1000 osób wynika, […]
NRL przeciw zmianom w kształceniu medyków. Ostra krytyka propozycji MZ NRL przeciw zmianom w kształceniu medyków. Ostra krytyka propozycji MZ

NRL przeciw zmianom w kształceniu medyków. Ostra krytyka propozycji MZ

Naczelna Rada Lekarska ostro skrytykowała projekt nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Samorząd lekarski sprzeciwił się m.in. skróceniu stażu podyplomowego, zmianom w systemie specjalizacji oraz nowym ograniczeniom dotyczącym egzaminów. W przyjętym 12 czerwca 2026 r. stanowisku NRL zaapelowała o wstrzymanie dalszych prac nad projektem. Przypomnijmy – kilka dni temu ministerstwo zdrowia skierowało do konsultacji społecznych projekt ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Wśród zaproponowanych […]
Obwodowy ziarniniak olbrzymiokomórkowy z destrukcją przyzębia w strefie estetycznej Obwodowy ziarniniak olbrzymiokomórkowy z destrukcją przyzębia w strefie estetycznej

Obwodowy ziarniniak olbrzymiokomórkowy z destrukcją przyzębia w strefie estetycznej

Obwodowy ziarniniak olbrzymiokomórkowy (ang. peripheral giant cell granuloma; PGCG) jest reaktywną zmianą rozrostową wywodzącą się z tkanek dziąsła lub błony śluzowej wyrostka zębodołowego. Nie jest on zmianą nowotworową, ale odpowiedzią tkankową na przewlekłe podrażnienie miejscowe. Do czynników etiologicznych zalicza się przede wszystkim obecność płytki bakteryjnej i kamienia nazębnego, urazy mechaniczne, a także czynniki jatrogenne, w tym źle dopasowane wypełnienia czy protezy. Klinicznie PGCG manifestuje się […]

Treści przeznaczone wyłącznie dla profesjonalistów medycznych

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, dostęp do części treści portalu Dentonet.pl jest przeznaczony wyłącznie dla profesjonalistów medycznych: lekarzy dentystów, higienistek stomatologicznych, asystentek stomatologicznych, techników dentystycznych oraz innych osób wykonujących zawód medyczny.

Ważne zastrzeżenie

Jeżeli nie jesteś profesjonalistą medycznym, możesz korzystać wyłącznie ze strefy ogólnej, przeznaczonej dla pacjentów i osób niezwiązanych zawodowo z medycyną.