Przejdź do treści
Dentonet.pl Lekarz Przepracowany jak... polski lekarz

Przepracowany jak… polski lekarz

Aleksandra

48 godzin tygodniowo – tyle zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej może pracować lekarz. – Gdybyśmy chcieli stosować te przepisy okazałoby się, że część placówek należy zamknąć z dnia na dzień z powodu deficytów kadrowych – ocenia prof. dr hab. n. med. Łukasz Krzych, kierownik Katedry Medycyny Stanów Nagłych w Śląskim Uniwersytecie Medycznym. Przepracowanie lekarzy jest dziś jednym z najpoważniejszych problemów w sektorze ochrony zdrowia.

Przepracowany jak… polski lekarz

Według danych GUS-u, w 2022 r. liczba lekarzy, którzy mieszkają w Polsce i posiadają prawo wykonywania zawodu wynosiła 158,9 tys. To nieco więcej niż rok wcześniej, jednak nie zmienia to faktu, że problemy kadrowe są nadal jedną z największych bolączek sektora ochrony zdrowia. Według raportu Komisji Europejskiej „State of Health in th EU”, Polska jest jednym z krajów o najniższej liczbie pracowników ochrony zdrowia w Unii w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców – w przypadku lekarzy jest to 3,4. To sporo mniej od średniej dla całej UE, która wynosi 4,1. Raport wskazuje, że w niektórych regionach, szczególnie wiejskich, można mówić o znacznym niedoborze lekarzy.

Pułap notorycznie przekraczany

Taka sytuacja przekłada się na większe obciążenie pracą medyków różnych specjalizacji. Choć zgodnie z unijną dyrektywą z 2003 r. lekarz nie może pracować ponad przyjęty czas pracy ustalony na 48 godzin tygodniowo, to jednak ten pułap jest w naszym kraju notorycznie przekraczany.

Unijne przepisy regulują, ile powinniśmy pracować w ciągu doby oraz w wymiarze tygodniowym, a także ile powinniśmy odpoczywać – niezależnie od funkcji sprawowanej w systemie ochrony zdrowia. Dotyczy to tak samo lekarzy, jak i pielęgniarek zatrudnionych na etatach. Gdybyśmy chcieli stosować te przepisy okazałoby się jednak, że niestety część placówek należy zamknąć z dnia na dzień z powodu deficytów kadrowych – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes prof. dr hab. n. med. Łukasz Krzych, kierownik Katedry Medycyny Stanów Nagłych w Śląskim Uniwersytecie Medycznym.

Kilka etatów w różnych placówkach

Niedobór kadr w polskiej ochronie zdrowia prowadzi do stanu, w którym zarówno lekarze, jak i pielęgniarki pracują w różnych placówkach na kilku etatach na różnych formach zatrudnienia. Jak wynika z badania PZWL przeprowadzonego na potrzeby „Raportu o wynagrodzeniach w sektorze medycznym”, 63,8% lekarzy wskazuje na nadmierne obciążenie pracą jako czynnik pozapłacowy wpływający na niezadowolenie z wykonywanej pracy. Co ciekawe, w tym samym badaniu tylko 34,8% ankietowanych uważa, że ich zarobki są adekwatne do wysiłku i zaangażowania, jakie wkładają w pracę. Co istotne, 58,9% badanych nie jest zadowolonych ze swoich łącznych zarobków, a dwie trzecie uważa, że zwiększenie ich wynagrodzenia jest możliwe poprzez podjęcie dodatkowej pracy w placówce publicznej lub prywatnej.

W przeliczeniu na etat limit wynosi 140–160 godzin w wymiarze miesięcznym. Bardzo łatwo jest to przekroczyć pracując chociażby w systemie dyżurowym, bo jeżeli pracujemy 24 godziny to de facto pozostaje nam jeszcze jeden, maksymalnie dwa dni pracy w tygodniu, żeby tę normę wypełnić, a w pozostałe dni pracy też ktoś musi pracować – tłumaczy prof. Łukasz Krzych. – Bardzo trudno jest znaleźć lekarza, który by pracował 140 czy 160 godzin miesięcznie. Większość pracuje więcej, chociaż nie zawsze chce – czasem po prostu musi, żeby zagwarantować płynność pracy szpitala – dodaje.

Deficyt kadrowy, przepracowanie, nieprawidłowości w umowach

Główną przyczyną tego stanu rzeczy jest deficyt kadrowy. Wymienia go również w swoim raporcie z sierpnia 2023 r. Najwyższa Izba Kontroli. Zdaniem instytucji, kolejnymi nieprawidłowościami są przepracowanie oraz zawieranie dodatkowych umów cywilnoprawnych z pracownikami na takiego samego rodzaju pracę. NIK zauważa, że są przypadki, w których kierownicy placówek nie próbowali skutecznie zaradzić tym problemom. W skontrolowanych przypadkach zdarzało się, że przerywano udzielanie świadczeń w poradniach, a także niektórych oddziałach szpitalnych.

Zmęczony lekarz to niebezpieczeństwo dla pacjenta. My jako lekarze nie chcemy być zmęczeni, bo wiemy, że wtedy jakość pracy i jakość świadczonych przez nas usług jest nieoptymalna. Każdy z nas chciałby znaleźć czas dla siebie i swoich bliskich, ale jednak wciąż pamiętamy o tym, że pracujemy dla pacjentów i nasze decyzje muszą być w tym sensie wyważone. Zatem sami decydujemy się na większą liczbę przepracowywanych godzin, żeby pomóc społeczeństwu i pacjentowi, bo jednak wciąż wśród nas są osoby, które wybrały ten zawód z misji – mówi kierownik Katedry Medycyny Stanów Nagłych w Śląskim Uniwersytecie Medycznym.

Według najnowszych danych GUS-u opublikowanych w sierpniu ub.r. wśród lekarzy uprawnionych do wykonywania zawodu dominującą grupę (ponad 20%) stanowią osoby w wieku 50-59 lat. Dominacja tej grupy wieku jest większa wśród mężczyzn niż kobiet lekarzy.

Według stanu na 31 grudnia 2022 r. (najbardziej aktualne dane opublikowane przez GUS) najmniej lekarzy na tysiąc mieszkańców jest w województwie lubuskim (2,38). Nieco lepiej jest w opolskim (2,43). Najlepsze pod tym względem statystyki mają województwo łódzkie (4,28) oraz mazowieckie (4,14).

Wypalenie zawodowe to problem, który może dotknąć każdego lekarza dentystę. Mówi o nim dr Dorota Merecz-Kot, kierownik Zakładu Psychologii Pracy Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi.

Źródło: https://biznes.newseria.pl/

Przewiń, aby wideo odtworzyło się z dźwiękiem

Lazy loading aktywny – odtwarzanie rozpocznie się po pojawieniu się nagrania w kadrze

Proponowane

Lekarz dentysta i badania obrazowe – jakie są największe wyzwania? Lekarz dentysta i badania obrazowe – jakie są największe wyzwania?

Lekarz dentysta i badania obrazowe – jakie są największe wyzwania?

Badania obrazowe są nierozłączną częścią pracy każdego lekarza dentysty – nie ma bez nich mowy o prawidłowej diagnostyce, planowaniu leczenia czy kontrolowaniu jego efektów. Wyzwaniem, przed którym staje wielu praktykujących stomatologów jest jednak brak czasu na kompletne, precyzyjne opisanie i raportowanie wyników takich badań. Zdaniem prof. dr hab. n. med. Marty Dyszkiewicz-Konwińskiej, z pomocą lekarzom dentystom przychodzą jednak coraz bardziej rozwinięte narzędzia oparte na sztucznej inteligencji. – Pamiętajmy, że są to narzędzia […]
Dieta prehistorycznych mieszkańców Polski i jej wpływ na jamę ustną Dieta prehistorycznych mieszkańców Polski i jej wpływ na jamę ustną

Dieta prehistorycznych mieszkańców Polski i jej wpływ na jamę ustną

Życie ludów zasiedlających obszar dzisiejszej Polski przed kilkoma tysiącami lat było diametralnie różne od współczesnego. Podstawą przetrwania była uprawa roślin i hodowla zwierząt, a codzienność wyznaczały rytmy natury. Archeolodzy z Uniwersytetu Gdańskiego, prowadzący badania na terenie Kujaw, zdołali odtworzyć dietę dawnych społeczności, analizując szczątki roślinne, kości zwierzęce oraz ludzkie. Badacze z zespołu dr. Łukasza Pospiesznego potwierdzili, że zmiany w sposobie odżywiania pozostawiły trwałe ślady nie tylko w kośćcu, […]
Pierwszy w historii polski stomatolog zdobył Mount Everest Pierwszy w historii polski stomatolog zdobył Mount Everest

Pierwszy w historii polski stomatolog zdobył Mount Everest

Tomasz Babijczuk – stomatolog z Bolesławca – 21 maja około godziny 4:00 czasu lokalnego jako pierwszy polski dentysta w historii zdobył Mount Everest, czyli najwyższy szczyt świata. Jak przekazano, po ataku szczytowym bezpiecznie wrócił do obozu C4. Tomasz Babijczuk to lekarz dentysta, specjalista w zakresie protetyki stomatologicznej. Jest absolwentem Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego Akademii Medycznej we Wrocławiu. W swojej pracy koncentruje się na zabiegach protetycznych, chirurgicznych […]
Niemcy: Czy lekarz może przyjąć spadek po pacjencie? Niemcy: Czy lekarz może przyjąć spadek po pacjencie?

Niemcy: Czy lekarz może przyjąć spadek po pacjencie?

Federalny Trybunał Sprawiedliwości (Bundesgerichtshof) w Karlsruhe orzekł, że pacjent może wskazać lekarza jako swojego spadkobiercę. Zdaniem sędziów Trybunału kodeks etyki lekarskiej czy podobne regulacje nie może ograniczać swobody obywateli w sporządzaniu testamentu i wskazywaniu spadkobiorcy, ponieważ zapewnia ją konstytucja. W sprawie, która była podstawą wydania orzeczenia, lekarz z północno-zachodniej części Republiki Federalnej zobowiązał się w ramach „umowy dotyczącej opieki, świadczenia i dziedziczenia” do udzielania pacjentowi porad medycznych, wizyt […]

Najnowsze

Trzy zęby własne dyktatora: problemy stomatologiczne Józefa Stalina Trzy zęby własne dyktatora: problemy stomatologiczne Józefa Stalina

Trzy zęby własne dyktatora: problemy stomatologiczne Józefa Stalina

Józef Stalin przez niemal trzy dekady należał do najpotężniejszych ludzi na świecie. Miliony obywateli Związku Radzieckiego żyły w strachu przed jego decyzjami, a najbliżsi współpracownicy bali się nawet wypowiedzieć nieostrożne słowo w jego obecności. Paradoksalnie człowiek, który między 1922 a 1953 r. kontrolował ogromne imperium, przez większą część życia nie potrafił uporać się z własnymi problemami zdrowotnymi. Dotyczyło to również jamy ustnej. Według relacji wieloletniego kremlowskiego dentysty dr. Aleksieja […]
Gdy rodzic przejmuje stery – o nadopiekuńczości w stomatologii dziecięcej Gdy rodzic przejmuje stery – o nadopiekuńczości w stomatologii dziecięcej

Gdy rodzic przejmuje stery – o nadopiekuńczości w stomatologii dziecięcej

Dziecko, które nie ma przestrzeni do samodzielnego podejmowania nawet prostych decyzji, w gabinecie stomatologicznym może reagować większym lękiem i być mniej skłonne do współpracy. Rodzic, który próbuje zastępować dziecko na każdym etapie wizyty – od mówienia za nie, przez kontrolowanie odpowiedzi, aż po przejmowanie interakcji z lekarzem – nieświadomie ogranicza rozwój kompetencji radzenia sobie w nowych sytuacjach. W praktyce oznacza to, że mały pacjent może być mniej pewny siebie, wycofany, bardziej zależny […]
Czy tylko ortodonci powinni prowadzić leczenie ortodontyczne? Czy tylko ortodonci powinni prowadzić leczenie ortodontyczne?

Czy tylko ortodonci powinni prowadzić leczenie ortodontyczne?

W wielu krajach Europy wciąż toczy się dyskusja dotycząca tego, kto ma prawo prowadzić leczenie ortodontyczne – czy wyłącznie lekarze specjaliści z zakresu ortodoncji, czy także lekarze dentyści bez formalnej specjalizacji. Spór ten dotyczy nie tylko kwestii jakości leczenia, ale również dostępności świadczeń, czasu oczekiwania na terapię oraz organizacji całego systemu opieki stomatologicznej. W Niemczech temat ten stał się przedmiotem intensywnej debaty po tym, jak Bundesrat – wyższa […]
Rząd chce poznać rzeczywiste zarobki medyków Rząd chce poznać rzeczywiste zarobki medyków

Rząd chce poznać rzeczywiste zarobki medyków

Rada ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o działalności leczniczej. Nowe przepisy mają umożliwić ministrowi zdrowia, Narodowemu Funduszowi Zdrowia oraz Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) pozyskiwanie szczegółowych danych dotyczących wynagrodzeń pracowników medycznych. Kluczową zmianą będzie możliwość przypisywania danych o wynagrodzeniach do konkretnych osób na podstawie numeru PESEL lub numeru prawa wykonywania zawodu. Według […]

Treści przeznaczone wyłącznie dla profesjonalistów medycznych

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, dostęp do części treści portalu Dentonet.pl jest przeznaczony wyłącznie dla profesjonalistów medycznych: lekarzy dentystów, higienistek stomatologicznych, asystentek stomatologicznych, techników dentystycznych oraz innych osób wykonujących zawód medyczny.

Ważne zastrzeżenie

Jeżeli nie jesteś profesjonalistą medycznym, możesz korzystać wyłącznie ze strefy ogólnej, przeznaczonej dla pacjentów i osób niezwiązanych zawodowo z medycyną.