Przejdź do treści
Dentonet.pl Lekarz Przedstawiciele KS WIL na rozmowach z dyrekcją NFZ-u

Przedstawiciele KS WIL na rozmowach z dyrekcją NFZ-u

Aleksandra

27 kwietnia odbyło się spotkanie przedstawicieli Komisji Stomatologicznej Wielkopolskiej Izby Lekarskiej z dyrekcją wielkopolskiego oddziału wojewódzkiego NFZ-u w Poznaniu. Spotkanie dotyczyło m.in. pakietów w kontraktach stomatologicznych wprowadzonych ostatnim zarządzeniem prezesa NFZ-u.

Przedstawiciele KS WIL na rozmowach z dyrekcją NFZ-u

Przypomnijmy – na początku kwietnia weszło w życie zarządzenie prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczące leczenia stomatologicznego. Wzrosły m.in. stawki za wypełnienia, a zamiast stosowanego dotychczas sumowania wycen poszczególnych stomatologicznych świadczeń gwarantowanych, Fundusz będzie finansował pakiety świadczeń stomatologicznych, w szczególności z zakresu chirurgii stomatologicznej i periodontologii. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Tymczasem w Internecie pojawiła się petycja do prezesa Funduszu Filipa Nowaka wystosowana przez lekarzy dentystów udzielających świadczeń na NFZ. Twierdzą oni, że nowe zarządzenie wprowadza tak naprawdę wyodrębnienie limitów na świadczenia rozliczane pakietami, co oznacza drastyczne ograniczenie dostępności świadczeń dla pacjentów. Więcej informacji znajduje się TUTAJ.

Konstruktywne spotkanie samorządu i urzędników

27 kwietnia odbyło się spotkanie przedstawicieli Komisji Stomatologicznej Wielkopolskiej Izby Lekarskiej z dyrekcją wielkopolskiego oddziału wojewódzkiego NFZ-u w Poznaniu. Samorząd lekarski reprezentowali lek. dent. Jacek Zabielski i lek. dent. Andrzej Cisło wraz z biurem prawnym Wielkopolskiej Izby Lekarskiej (mec. Sława Maćkowiak i mec. Marcin Zalewski), natomiast poznański NFZ – wicedyrektor Małgorzata Machulska.

Podczas spotkania poruszono m.in. sprawę pakietów w kontraktach stomatologicznych – w całej Wielkopolsce pakiet chirurgiczny i periodontologiczny stanowi 20% kontraktu. Omówiono więc kwestię możliwości nadwykonań pakietów, gdyż są one zdecydowanie za niskie. – Mamy zapewnienie ze strony wielkopolskiego oddziału wojewódzkiego NFZ-u, że miesiąc kwiecień i maj są miesiącami testowymi i jeżeli u świadczeniodawcy będą duże nad wykonania to stosunek pakietu chirurgicznego do całości kontraktu zostanie procentowo zwiększony. Dyrekcja zapewnia, że wszelkie tzw. ponadpunktowe świadczenia w tym pakiecie zostaną wypłacone. Jesteśmy teraz w okresie testowym, po czym nastąpi weryfikacja kontraktów stomatologicznych po przyjrzeniu się strukturze wykonanych kontraktów za ww. okres – czytamy w komunikacie.

Nie będzie nowych konkursów

Przedstawiciele samorządu pytali również o rozpisywanie w Wielkopolsce nowych konkursów ofert dotyczących leczenia stomatologicznego. – Uzyskaliśmy odpowiedź, że do 2024 r. nie będzie rozpisanych żadnych konkursów, będą tylko aneksy przedłużające obecne umowy z nowym planem rzeczowo-finansowym – dodano. Ze strony lekarzy zasugerowano zwiększenie kontraktu do 15 tys. punktów przy zachowaniu 30-godzinnego tygodnia pracy. Spotkało się to ze zrozumieniem urzędników.

– Jeśli lekarz dentysta ma na głowie mniej formalnych obowiązków związanych z wykonywanym zawodem, ma więcej czasu dla pacjentów. Będziemy dążyć, by lekarze mogli skupić się na wykonywaniu własnego zawodu, bo dziś jest mnóstwo zadań, które lekarz musi wypełnić urzędowo – mówi przewodniczący Komisji Stomatologicznej Naczelnej Rady Lekarskiej i wiceprezes NRL dr Paweł Barucha.

Źródło: https://wil.org.pl

Przewiń, aby wideo odtworzyło się z dźwiękiem

Lazy loading aktywny – odtwarzanie rozpocznie się po pojawieniu się nagrania w kadrze

Proponowane

Złoty OTIS 2026 dla prof. Marka Ziętka Złoty OTIS 2026 dla prof. Marka Ziętka

Złoty OTIS 2026 dla prof. Marka Ziętka

Wybitny dorobek naukowy, wieloletnia działalność organizacyjna i niezmienne zaangażowanie w rozwój stomatologii – prof. Marek Ziętek został uhonorowany Nagrodą Zaufania Złoty OTIS 2026 za całokształt życiowych osiągnięć w stomatologii. Nagrodę Zaufania Złoty OTIS od ponad 20 lat otrzymują osoby i organizacje, które mają wybitne osiągnięcia, jeśli chodzi o poprawę funkcjonowania systemu ochrony zdrowia w Polsce, a także ci, których pacjenci mogą obdarzyć najwyższym zaufaniem. Nagroda ma również […]
Prof. Marcin Kozakiewicz (1969–2026). Chirurg, naukowiec, nauczyciel Prof. Marcin Kozakiewicz (1969–2026). Chirurg, naukowiec, nauczyciel

Prof. Marcin Kozakiewicz (1969–2026). Chirurg, naukowiec, nauczyciel

Prof. dr hab. n. med. Marcin Kozakiewicz należał do grona najbardziej cenionych polskich specjalistów w dziedzinie chirurgii stomatologicznej, chirurgii szczękowo-twarzowej oraz implantologii. Przez ponad trzy dekady łączył działalność kliniczną, naukową i dydaktyczną, pozostawiając trwały ślad zarówno w polskiej stomatologii, jak i środowisku akademickim. Ukończył Oddział Stomatologiczny Akademii Medycznej w Łodzi w 1993 r. Już podczas studiów rozwijał zainteresowania naukowe, realizując indywidualny tok nauczania w Katedrze Histologii i Embriologii. W kolejnych […]
Nowe reguły kontroli zwolnień lekarskich od 2026 r. Nowe reguły kontroli zwolnień lekarskich od 2026 r.

Nowe reguły kontroli zwolnień lekarskich od 2026 r.

Rada Ministrów przyjęła kolejny tzw. pakiet deregulacyjny, w którym znalazły się rozwiązania mające na celu usprawnienie i ujednolicenie zasad orzekania przez lekarzy ZUS oraz wprowadzenie nowych reguł kontroli zwolnień lekarskich – przepisy wprowadzą jasny podział na to, co jest pracą zarobkową, a co nie, tak aby np. wyjście na zakupy nie kończyło się utratą świadczenia chorobowego. Rząd zapowiada, że zmiany przyczynią się do skrócenia czasu oczekiwania na decyzje, poprawy jakości orzeczeń i zwiększenia […]
W 2026 r. ruszą prace nad aktualizacją programów specjalizacji W 2026 r. ruszą prace nad aktualizacją programów specjalizacji

W 2026 r. ruszą prace nad aktualizacją programów specjalizacji

Z początkiem 2026 r. ruszą prace nad aktualizacją 86 programów specjalizacji lekarskich i lekarsko-dentystycznych. Zapowiedź taka padła podczas spotkania kierownictwa ministerstwa zdrowia z konsultantami krajowymi, które odbyło się w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego. 10 grudnia w siedzibie CMKP odbyło się spotkanie minister zdrowia Jolanty Sobierańskiej-Grendy oraz wiceminister Katarzyny Kęckiej z blisko 100 konsultantami krajowymi w dziedzinach lekarskich, lekarsko-dentystycznych, pielęgniarskich, farmacji oraz innych obszarach ochrony zdrowia. W rozmowach […]

Najnowsze

Klasa II: pierwszy krok w diagnozie – czy problem jest bardziej szkieletowy czy zębowy? Klasa II: pierwszy krok w diagnozie – czy problem jest bardziej szkieletowy czy zębowy?

Klasa II: pierwszy krok w diagnozie – czy problem jest bardziej szkieletowy czy zębowy?

Prawidłowe zróżnicowanie podłoża wady klasy II to punkt wyjścia do stworzenia skutecznego planu terapii. Dr n. med. Katarzyna Potoczek-Wallner wyjaśnia, dlaczego analiza cefalometryczna jest kluczowym badaniem, które pozwala jednoznacznie określić, czy pacjent wymaga ingerencji kostno-szkieletowej, czy leczenia zębowego poprzez dystalizację.
G. V. Black – ojciec nowoczesnej stomatologii zachowawczej G. V. Black – ojciec nowoczesnej stomatologii zachowawczej

G. V. Black – ojciec nowoczesnej stomatologii zachowawczej

Nazwisko Black jest znane każdemu lekarzowi dentyście. Większość kojarzy je z klasyfikacją ubytków próchnicowych, która od ponad stu lat pozostaje elementem edukacji stomatologicznej na całym świecie. Dorobek Greene’a Vardimana Blacka jest jednak znacznie większy. To właśnie on pomógł przekształcić stomatologię z rzemiosła w dziedzinę opartą na nauce, badaniach i standaryzacji procedur klinicznych. Nie bez powodu do dziś nazywany jest „ojcem stomatologii zachowawczej”. Greene Vardiman Black (1836-1915) urodził się w stanie […]
Śląski Uniwersytet Medyczny z patentem na system wspomagający operacje twarzoczaszki Śląski Uniwersytet Medyczny z patentem na system wspomagający operacje twarzoczaszki

Śląski Uniwersytet Medyczny z patentem na system wspomagający operacje twarzoczaszki

Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach uzyskał patent na system dynamicznej nawigacji stosowany w zabiegach ortognatycznych – poinformowała PAP uczelnia. Rozwiązanie ma umożliwiać bardziej precyzyjne przemieszczanie i stabilizację kości twarzoczaszki podczas skomplikowanych operacji rekonstrukcyjnych. Autorami opatentowanego rozwiązania są inżynierowie firmy Ortolab oraz prof. dr hab. n. med. Iwona Niedzielska ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Za projekt badaczka otrzymała nagrody przyznane przez Naczelną Izbę Lekarską oraz kapitułę konkursu „Zdrowa przyszłość – […]
Cyberbezpieczeństwo w gabinecie. Czego uczą nas nowe regulacje z RFN? Cyberbezpieczeństwo w gabinecie. Czego uczą nas nowe regulacje z RFN?

Cyberbezpieczeństwo w gabinecie. Czego uczą nas nowe regulacje z RFN?

Właściciel gabinetu przychodzi rano do pracy i uruchamia komputer. Na ekranie zamiast terminarza wizyt pojawia się komunikat informujący, że wszystkie dane zostały zaszyfrowane. Nie można otworzyć dokumentacji medycznej, sprawdzić harmonogramu wizyt ani uruchomić programu do obsługi zdjęć RTG. W poczekalni czekają pacjenci, telefon nie przestaje dzwonić, a personel nie wie, jak kontynuować pracę. Jeszcze kilka lat temu taki scenariusz kojarzył się głównie z dużymi korporacjami. Dziś […]

Treści przeznaczone wyłącznie dla profesjonalistów medycznych

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, dostęp do części treści portalu Dentonet.pl jest przeznaczony wyłącznie dla profesjonalistów medycznych: lekarzy dentystów, higienistek stomatologicznych, asystentek stomatologicznych, techników dentystycznych oraz innych osób wykonujących zawód medyczny.

Ważne zastrzeżenie

Jeżeli nie jesteś profesjonalistą medycznym, możesz korzystać wyłącznie ze strefy ogólnej, przeznaczonej dla pacjentów i osób niezwiązanych zawodowo z medycyną.