Przejdź do treści
Dentonet.pl Lekarz Prof. Stanisław Suliborski i prof. Mieszko Więckiewicz z nagrodami Złoty Otis 2024

Prof. Stanisław Suliborski i prof. Mieszko Więckiewicz z nagrodami Złoty Otis 2024

Aleksandra

17 kwietnia w hotelu Polonia Palace odbyła się gala wręczenia Nagród Zaufania Złoty Otis 2024. Za dorobek życia w stomatologii wyróżniony został prof. Stanisław Suliborski, zaś za osiągnięcia w 2023 r. w stomatologii – prof. Mieszko Więckiewicz.

Prof. Stanisław Suliborski i prof. Mieszko Więckiewicz z nagrodami Złoty Otis 2024

Nagroda Zaufania Złoty Otis to prestiżowe wyróżnienie przyznawane z inicjatywy grupy ekspertów, którzy kształtują system ochrony zdrowia w Polsce. Od 2003 r. statuetki trafiają do wybitnych lekarzy oraz farmaceutów, do dziennikarzy, organizacji pacjenckich oraz firm farmaceutycznych – jak twierdzą organizatorzy, ma to być „nagroda z misją” dostrzegająca i wspierająca obszary ochrony zdrowia przeoczone przez decydentów.

W tegorocznej edycji Nagrody Zaufania Złoty Otis kapituła wyróżniła 31 osób w siedmiu kategoriach, takich jak debiuty naukowe, lekarz i społecznik, dorobek życia i osiągnięcia w 2023 r. Przyznane zostały także nagrody specjalne.

Dorobek życia w stomatologii – prof. Stanisław Suliborski

Nagrodę Złoty Otis 2024 za dorobek życia w stomatologii otrzymał prof. Stanisław Suliborski – absolwent Akademii Medycznej w Łodzi, specjalista protetyki stomatologicznej, wieloletni dyrektor Instytutu Stomatologii Akademii Medycznej w Łodzi, twórca i wieloletni kierownik Zakładu Propedeutyki i Diagnostyki Stomatologicznej łódzkiej uczelni, wieloletni konsultant wojewódzki ds. protetyki. Jest nauczycielem i wychowawcą pokoleń lekarzy dentystów, autorem ponad 140 publikacji i ponad 120 streszczeń ogłoszonych drukiem w polskich i zagranicznych czasopismach naukowych. Zredagował kilka książek z zakresu stomatologii odtwórczej, jest członkiem wielu krajowych i międzynarodowych stomatologicznych towarzystw naukowych. Ukończył szereg kursów m.in. w USA, Francji i Niemczech, prowadzi również szkolenia i warsztaty m.in. dotyczące protetyki stomatologicznej, stomatologii odtwórczej i estetycznej. Od ponad 30 lat prowadzi własną praktykę stomatologiczną w Łodzi.

Przez te wszystkie lata musiałem przełamywać szereg barier, także organizacyjnych. Nie brakowało ich choćby przy tworzeniu Instytutu Stomatologii Akademii Medycznej w Łodzi. Opracowywałem jego koncepcję, bo mój ówczesny szef prof. Włodzimierz Józefowicz uznał, że jestem najlepszym architektem wśród stomatologów. Spędziłem nad planami wiele nocy, bo marzyłem o placówce na miarę XXI wieku, choć był początek lat 90. Wdrożyłem tam zasady ergonomii stomatologicznej, której nauczanie wprowadziłem jako pierwszy w Polsce – wspominał prof. Suliborski w wywiadzie udzielonym na łamach biuletynu „Laureaci XXI Nagrody Zaufania Złoty Otis 2024”.

Osiągnięcia w 2023 r. w stomatologii – prof. Mieszko Więckiewicz

Nagrodę Złoty Otis za osiągnięcia w stomatologii w 2023 r. otrzymał prof. Mieszko Więckiewicz. Jest absolwentem Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, specjalistą protetyki stomatologicznej, kierownikiem Katedry i Zakładu Stomatologii Doświadczalnej macierzystej uczelni. Tytuł profesora nauk medycznych i nauk o zdrowiu otrzymał w 2020 r. jako jeden z najmłodszych w Polsce. Swoje zainteresowania naukowe koncentruje wokół zaburzeń skroniowo-żuchwowych, zaburzeń snu manifestujących się w części twarzowej czaszki oraz właściwości fizycznych, chemicznych i biologicznych materiałów i substancji mających zastosowanie w rehabilitacji narządu żucia. Jest autorem oraz współautorem ponad 80 artykułów naukowych oraz 40 doniesień zjazdowych.

W czerwcu 2023 r. wydawane przez Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu czasopismo naukowe „Dental and Medical Problems”, którego prof. Mieszko Więckiewicz jest redaktorem naczelnym, uzyskało wskaźnik Impact Factor na poziomie 2,6. Wskaźnik ten określa średnią liczbę cytowań otrzymanych w danym roku za publikacje z poprzednich dwóch lat podzielonych przez liczbę dokumentów zindeksowanych przez ten sam 2-letni okres.

Niewątpliwie jest sukces, na pewno największy, jaki osiągnąłem w ubiegłym roku i w ogóle w swoim życiu, a także wielki sukces polskiej stomatologii. „Dental and Medical Problems” to pierwsze czasopismo o profilu stomatologicznym w Polsce i Europie Wschodniej, które posiada ten wskaźnik – powiedział prof. Więckiewicz w biuletynie "Laureaci XXI Nagrody Zaufania Złoty Otis 2024".

Zaburzenia skroniowo-żuchwowe to coraz częstsza przypadłość diagnozowana u pacjentów w różnym wieku. Na szczęście można ją skutecznie leczyć. Jakie nowe metody terapii pojawiły się w tym zakresie w ostatnich latach. – Wspomnieć tu należy przede wszystkim terapie iniekcyjne, takie jak iniekcje fibryną bogatopłytkową, osoczem bogatopłytkowym czy zastosowanie kolagenu – mówi prof. Mieszko Więckiewicz.

Źródła: https://zlotyotis.pl/biuletyn-zloty-otis-2024/

http://panaceumsuliborscy.pl/index.html

Fot. https://zlotyotis.pl 

Przewiń, aby wideo odtworzyło się z dźwiękiem

Lazy loading aktywny – odtwarzanie rozpocznie się po pojawieniu się nagrania w kadrze

Proponowane

Gdy lokalizacja staje się problemem – sprawa gabinetu z Nowego Jorku Gdy lokalizacja staje się problemem – sprawa gabinetu z Nowego Jorku

Gdy lokalizacja staje się problemem – sprawa gabinetu z Nowego Jorku

Czy duża liczba pacjentów może stać się problemem prawnym? W Nowym Jorku – tak. Znany dentysta pozwał zarząd budynku po wprowadzeniu zasad, które w praktyce oznaczały dla jego gabinetu nawet 180 000 USD dodatkowych kosztów rocznie. Sprawa pokazuje, że prowadzenie gabinetu to nie tylko leczenie, ale także funkcjonowanie w określonym otoczeniu prawnym i społecznym. Dr Marc Lowenberg – współwłaściciel kliniki stomatologicznej Lowenberg, Lituchy and Kantor na nowojorskim Manhattanie […]
Nagminne molestowanie żeńskiego personelu w niemieckich szpitalach Nagminne molestowanie żeńskiego personelu w niemieckich szpitalach

Nagminne molestowanie żeńskiego personelu w niemieckich szpitalach

Molestowanie jest realnym problemem w placówkach służby zdrowia w Niemczech. Ma ono wymiar nie tylko seksualny, ale jest też wyrazem zależności, kontroli i władzy. Taki wniosek płynie z badania ankietowego trojga naukowców, w którym uczestniczył personel medyczny różnego szczebla (lekarze i pielęgniarki) kilku klinik uniwersyteckich na południu Niemiec. Po raz pierwszy w dużym badaniu przekrojowym przedstawiono dane liczbowe dotyczące skali molestowania o charakterze seksualnym w niemieckiej służbie zdrowia. Wynika z niego, że sytuacji […]
Wielka Brytania: Przybywa personelu stomatologicznego Wielka Brytania: Przybywa personelu stomatologicznego

Wielka Brytania: Przybywa personelu stomatologicznego

Jak potwierdzają statystyki Rejestru Generalnej Rady Stomatologicznej w Wielkiej Brytanii (GDC Register), liczba personelu dentystycznego średniego szczebla wzrosła w ostatnim roku najszybciej od dekady. O stomatologii w Wielkiej Brytanii pisze się najczęściej w kontekście kryzysu, który od lat drąży najbardziej dostępne cenowo usługi stomatologiczne oferowane przez Narodową Służbę Zdrowia (NHS), tzw. „stomatologicznych pustyń” w różnych regionach kraju oraz pogłębiających się różnic w dostępie do leczenia zamożnych i najmniej majętnych […]
UK: Tylko 1/4 personelu dentystycznego pracuje głównie dla NHS UK: Tylko 1/4 personelu dentystycznego pracuje głównie dla NHS

UK: Tylko 1/4 personelu dentystycznego pracuje głównie dla NHS

Pod koniec października General Dental Council (GDC), organ odpowiedzialny za nadzór nad praktykami stomatologicznymi w Wielkiej Brytanii, opublikował dane dotyczące pracy ponad 56 000 pracowników opieki dentystycznej, czyli 70% wszystkich zarejestrowanych pracowników stomatologicznych. Statystyki GDC pokazują, że niespełna trzy czwarte badanych pracuje głównie w gabinetach mieszanych lub prywatnych. Aż 87% respondentów wykonywało zadania kliniczne, z czego niemal połowa (48%) pracowała w pełni w roli klinicznej. […]

Najnowsze

Eksperci: dezinformacja medyczna weszła do głównego nurtu Eksperci: dezinformacja medyczna weszła do głównego nurtu

Eksperci: dezinformacja medyczna weszła do głównego nurtu

Dezinformacja medyczna weszła do głównego nurtu. Funkcjonuje na styku mediów, platform społecznościowych, polityki, prawa, marketingu i codziennych wyborów pacjentów – wynika z raportu „Dezinformacja medyczna” przygotowanego przez Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu i Mediaboard. Uczelnia poinformowała w czwartek w komunikacie, że przeanalizowano ponad 32 tys. publikacji w mediach tradycyjnych, blisko 350 tys. wpisów w mediach społecznościowych. – Jako lekarz, ale też jako naukowiec, nie mam wątpliwości, że wiedza to dziś za mało. Kluczowe […]
Pacjenci chcą wiedzieć, jak dbasz o ich bezpieczeństwo w gabinecie Pacjenci chcą wiedzieć, jak dbasz o ich bezpieczeństwo w gabinecie

Pacjenci chcą wiedzieć, jak dbasz o ich bezpieczeństwo w gabinecie

Badanie przeprowadzone przez amerykańską organizację Dental Assisting National Board (DANB) wskazuje, że pacjenci bardzo doceniają kontrolę zakażeń w praktykach stomatologicznych. Jednocześnie wielu z nich chciałoby uzyskać więcej informacji na temat stosowanych procedur bezpieczeństwa. Choć od początku pandemii COVID-19 minęło już ponad pięć lat, nie oznacza to, że pacjenci obecnie mniej obawiają się o swoje bezpieczeństwo podczas leczenia stomatologicznego. Z badania przeprowadzonego wśród 1000 osób wynika, […]
NRL przeciw zmianom w kształceniu medyków. Ostra krytyka propozycji MZ NRL przeciw zmianom w kształceniu medyków. Ostra krytyka propozycji MZ

NRL przeciw zmianom w kształceniu medyków. Ostra krytyka propozycji MZ

Naczelna Rada Lekarska ostro skrytykowała projekt nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Samorząd lekarski sprzeciwił się m.in. skróceniu stażu podyplomowego, zmianom w systemie specjalizacji oraz nowym ograniczeniom dotyczącym egzaminów. W przyjętym 12 czerwca 2026 r. stanowisku NRL zaapelowała o wstrzymanie dalszych prac nad projektem. Przypomnijmy – kilka dni temu ministerstwo zdrowia skierowało do konsultacji społecznych projekt ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Wśród zaproponowanych […]
Obwodowy ziarniniak olbrzymiokomórkowy z destrukcją przyzębia w strefie estetycznej Obwodowy ziarniniak olbrzymiokomórkowy z destrukcją przyzębia w strefie estetycznej

Obwodowy ziarniniak olbrzymiokomórkowy z destrukcją przyzębia w strefie estetycznej

Obwodowy ziarniniak olbrzymiokomórkowy (ang. peripheral giant cell granuloma; PGCG) jest reaktywną zmianą rozrostową wywodzącą się z tkanek dziąsła lub błony śluzowej wyrostka zębodołowego. Nie jest on zmianą nowotworową, ale odpowiedzią tkankową na przewlekłe podrażnienie miejscowe. Do czynników etiologicznych zalicza się przede wszystkim obecność płytki bakteryjnej i kamienia nazębnego, urazy mechaniczne, a także czynniki jatrogenne, w tym źle dopasowane wypełnienia czy protezy. Klinicznie PGCG manifestuje się […]

Treści przeznaczone wyłącznie dla profesjonalistów medycznych

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, dostęp do części treści portalu Dentonet.pl jest przeznaczony wyłącznie dla profesjonalistów medycznych: lekarzy dentystów, higienistek stomatologicznych, asystentek stomatologicznych, techników dentystycznych oraz innych osób wykonujących zawód medyczny.

Ważne zastrzeżenie

Jeżeli nie jesteś profesjonalistą medycznym, możesz korzystać wyłącznie ze strefy ogólnej, przeznaczonej dla pacjentów i osób niezwiązanych zawodowo z medycyną.