Przejdź do treści
Dentonet.pl Lekarz Prof. Małgorzata Pihut nową konsultant krajową ds. protetyki stomatologicznej

Prof. Małgorzata Pihut nową konsultant krajową ds. protetyki stomatologicznej

Redakcja Dentonet

Minister zdrowia powołała prof. dr hab. n. med. Małgorzatę Pihut na stanowisko konsultant krajowej w dziedzinie protetyki stomatologicznej. Prof. Pihut od lat jest związana z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Prof. Małgorzata Pihut nową konsultant krajową ds. protetyki stomatologicznej

Prof. dr hab. n. med. Małgorzata Pihut jest kierownikiem Katedry i Poradni Protetyki Stomatologicznej oraz Pracowni Zaburzeń Czynnościowych Narządu Żucia w Instytucie Stomatologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Jest absolwentką Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego, specjalistką w dziedzinie stomatologii ogólnej oraz protetyki stomatologicznej.

Od wielu lat prowadzi działalność naukową, dydaktyczną i kliniczną. Jest autorką i współautorką ponad 170 publikacji naukowych oraz doniesień prezentowanych na krajowych i międzynarodowych konferencjach. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się przede wszystkim na specjalistycznej diagnostyce oraz nowoczesnych metodach leczenia zaburzeń czynnościowych układu stomatognatycznego.

Prof. Pihut aktywnie uczestniczy również w kształceniu studentów i lekarzy dentystów, prowadząc szkolenia przed- i podyplomowe z zakresu protetyki stomatologicznej. Od 1995 r. prowadzi także praktykę prywatną. Jest członkiem dziewięciu krajowych i międzynarodowych towarzystw naukowych, wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Dysfunkcji Narządu Żucia oraz członkiem zarządu Sekcji Stomatognatycznej Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii.

W trakcie swojej kariery została uhonorowana m.in. nagrodami Ministra Edukacji Narodowej, Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego oraz Honorową Nagrodą im. prof. Wiesława Chladka za zasługi dla rozwoju stomatologii i inżynierii medycznej.

Ważna funkcja dla systemu ochrony zdrowia

Konsultanci krajowi w ochronie zdrowia są ekspertami powoływanymi przez ministra zdrowia na pięcioletnie kadencje. Ich zadaniem jest doradztwo, opiniowanie oraz nadzór merytoryczny w poszczególnych dziedzinach medycyny, co ma bezpośredni wpływ na rozwój systemu ochrony zdrowia i standardów leczenia w Polsce.

Do najważniejszych obowiązków konsultantów krajowych należy opiniowanie projektów aktów prawnych, programów lekowych oraz wniosków dotyczących leczenia pacjentów poza granicami kraju. Eksperci ci uczestniczą także w prognozowaniu potrzeb zdrowotnych, określaniu zapotrzebowania na kadry medyczne oraz planowaniu rozwoju swoich specjalności.

Istotnym elementem ich działalności jest również nadzór nad programami specjalizacji i szkolenia podyplomowego lekarzy, współpraca z Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego i Centrum Egzaminów Medycznych, a także przeprowadzanie kontroli placówek medycznych pod kątem jakości kształcenia, dostępności świadczeń i wyposażenia.

Proponowane

Nie żyje lek. dent. Anna Tarkowska – działaczka samorządu lekarskiego Nie żyje lek. dent. Anna Tarkowska – działaczka samorządu lekarskiego

Nie żyje lek. dent. Anna Tarkowska – działaczka samorządu lekarskiego

12 lipca 2025 r. w wieku 71 lat zmarła lek. dent. Anna Tarkowska – specjalistka stomatologii ogólnej i protetyki, od 1989 r. działaczka samorządu lekarskiego, zastępczyni Naczelnego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej w latach 1993-2025. Lek. dent. Anna Tarkowska była absolwentką Akademii Medycznej w Warszawie, specjalistką I stopnia stomatologii ogólnej oraz II stopnia protetyki. Ukończyła również studia podyplomowe z zakresu prawa medycznego, bioetyki i socjologii medycyny na Wydziale Prawa i Administracji […]
Nie żyje lek. dent. Teresa Bujko – zasłużona działaczka samorządu lekarskiego Nie żyje lek. dent. Teresa Bujko – zasłużona działaczka samorządu lekarskiego

Nie żyje lek. dent. Teresa Bujko – zasłużona działaczka samorządu lekarskiego

Nie żyje lek. dent. Teresa Bujko – ceniona lekarka dentystka, aktywna działaczka samorządu lekarskiego, współtwórczyni odrodzonego samorządu lekarskiego w Polsce. Informację podały Naczelna Izba Lekarska oraz Dolnośląska Izba Lekarska. Lek. dent. Teresa Bujko była praktykującą lekarką, specjalistką stomatologii ogólnej i zachowawczej. Była delegatką na zjazdy okręgowe i krajowe wszystkich kadencji, aktywnie uczestnicząc w pracach Krajowych Zjazdów Lekarzy. W strukturach Naczelnej Izby Lekarskiej pełniła […]
Nie żyje dr n. med. Ewa Hubert – działaczka samorządu lekarskiego Nie żyje dr n. med. Ewa Hubert – działaczka samorządu lekarskiego

Nie żyje dr n. med. Ewa Hubert – działaczka samorządu lekarskiego

27 sierpnia w wieku 84 lat zmarła dr n. med. Ewa Hubert – specjalistka chirurgii stomatologicznej i chirurgii szczękowej, wieloletni pracownik dydaktyczny Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, zaangażowana działaczka samorządu lekarskiego. Ewa Hubert urodziła się 8 sierpnia 1941 r. w Klimontowie. Studia ukończyła w 1964 r. Tytuł specjalisty chirurgii stomatologicznej uzyskała w 1974 r. Pięć lat później uzyskała tytuł specjalisty w zakresie chirurgii szczękowej oraz stopień doktora nauk […]
Higiena jamy ustnej w edukacji zdrowotnej – postulat samorządu lekarskiego Higiena jamy ustnej w edukacji zdrowotnej – postulat samorządu lekarskiego

Higiena jamy ustnej w edukacji zdrowotnej – postulat samorządu lekarskiego

Przedstawiciele Naczelnej Rady Lekarskiej spotkali się z kierownictwem Ministerstwa Edukacji Narodowej, by rozmawiać o przyszłości edukacji zdrowotnej w szkołach. Samorząd lekarski postuluje, aby przedmiot stał się obowiązkowy oraz został rozszerzony m.in. o zagadnienia związane z profilaktyką i higieną jamy ustnej. Edukacja zdrowotna to przedmiot wprowadzony od roku szkolnego 2025/2026, zastępujący „Wychowanie do życia w rodzinie” (WDŻ), skupiający się na holistycznym dbaniu o zdrowie fizyczne, psychiczne, społeczne, środowiskowe i cyfrowe, a także na profilaktyce […]

Najnowsze

Dziś żegnamy prof. Marcina Kozakiewicza Dziś żegnamy prof. Marcina Kozakiewicza

Dziś żegnamy prof. Marcina Kozakiewicza

Są ludzie, których pamięta się nawet po wielu latach, nie dlatego, że zdobyli tytuły naukowe czy zajmowali wysokie stanowiska. Pamięta się ich dlatego, że od początku wyróżniali się pasją, ciekawością i konsekwencją w działaniu. Jedną z takich osób był Marcin. Pamiętam Marcina jeszcze jako studenta stomatologii w Łodzi. Już wtedy wyróżniał się aktywnością naukową i zainteresowaniem tematami wykraczającymi poza program studiów. Nie przypuszczałem wówczas, jak znaczącą postacią dla polskiej […]
Jak akustyka może zmienić doświadczenie pacjenta w gabinecie? Jak akustyka może zmienić doświadczenie pacjenta w gabinecie?

Jak akustyka może zmienić doświadczenie pacjenta w gabinecie?

Nieprzyjemny, wysoki dźwięk urządzeń stomatologicznych to dla wielu pacjentów główne źródło stresu i powód unikania wizyt u dentysty. Nowe badania pokazują jednak, że problemu nie da się rozwiązać wyłącznie przez obniżenie głośności. Kluczem jest jakość dźwięku – i jej naukowa optymalizacja. Lęk przed leczeniem stomatologicznym sprawia, że wielu pacjentów rezygnuje z regularnych wizyt w gabinecie. Jednym z najczęściej wskazywanych czynników wywołujących niepokój jest charakterystyczny, wysoki dźwięk urządzeń […]
Ząb odnaleziony w jaskini na Syberii – stomatologia sprzed 60 000 lat? Ząb odnaleziony w jaskini na Syberii – stomatologia sprzed 60 000 lat?

Ząb odnaleziony w jaskini na Syberii – stomatologia sprzed 60 000 lat?

Wyobrażenie o prehistorycznych przodkach człowieka często sprowadza się do prostego schematu: polowanie, przetrwanie oraz brak jakiejkolwiek wiedzy i świadomości medycznej. Najnowsze badanie zęba odkrytego w jaskini na Syberii burzy ten obraz i sugeruje coś znacznie bardziej złożonego. Neandertalczycy mogli nie tylko odczuwać i lokalizować ból zęba, ale również próbować go leczyć poprzez celową ingerencję w strukturę zęba. Badanie opublikowane 13 maja 2026 r. w „PLOS One” opisuje ząb trzonowy sprzed […]
NoGag – skuteczna kontrola odruchu wymiotnego w nowoczesnej stomatologii NoGag – skuteczna kontrola odruchu wymiotnego w nowoczesnej stomatologii

NoGag – skuteczna kontrola odruchu wymiotnego w nowoczesnej stomatologii

Nadmierny odruch wymiotny pozostaje jednym z najbardziej problematycznych wyzwań w codziennej praktyce stomatologicznej. Potrafi skutecznie utrudnić wykonanie wycisków, zdjęć RTG, zabiegów higienizacyjnych czy procedur protetycznych, wpływając zarówno na komfort pacjenta, jak i efektywność pracy lekarza dentysty. Coraz większe zainteresowanie wzbudzają więc rozwiązania pozwalające szybko i bezpiecznie ograniczyć reakcję gardłową. Jednym z nich jest NoGag – preparat opracowany z myślą o natychmiastowym tłumieniu odruchu wymiotnego podczas […]

Treści przeznaczone wyłącznie dla profesjonalistów medycznych

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, dostęp do części treści portalu Dentonet.pl jest przeznaczony wyłącznie dla profesjonalistów medycznych: lekarzy dentystów, higienistek stomatologicznych, asystentek stomatologicznych, techników dentystycznych oraz innych osób wykonujących zawód medyczny.

Ważne zastrzeżenie

Jeżeli nie jesteś profesjonalistą medycznym, możesz korzystać wyłącznie ze strefy ogólnej, przeznaczonej dla pacjentów i osób niezwiązanych zawodowo z medycyną.