Powstaną wytyczne ws. wykorzystania symulacji medycznej w kształceniu
Minister zdrowia powołał zespół, którego zadaniem będzie opracowanie wytycznych dotyczących jednolitych zasad wykorzystywania Centrum Symulacji Medycznej oraz przeprowadzania egzaminu standaryzowanego w procesie kształcenia przeddyplomowego lekarzy i lekarzy dentystów. W skład zespołu – jako zastępca przewodniczącego – wszedł prof. dr hab. Tomasz Konopka.

Jak czytamy w komunikacie, głównym zadaniem zespołu ma być opracowanie wytycznych dotyczących jednolitych zasad wykorzystywania Centrum Symulacji Medycznej oraz przeprowadzania egzaminu standaryzowanego (ang. Objective Structured Clinical Examination, OSCE) w procesie kształcenia przeddyplomowego lekarzy i lekarzy dentystów.
Prace zespołu nadzorować będzie wiceminister zdrowia Piotr Bromber. Jego przewodniczącym został prof. dr hab. n. med. Kamil Torres – prorektor ds. kształcenia i dydaktyki Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Funkcję zastępcy przewodniczącego pełnić będą prof. dr hab. Tomasz Konopka – specjalista periodontologii, wiceprezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, prodziekan ds. kształcenia na kierunku lekarsko-dentystycznym Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, a także prof. dr hab. n. med. Leszek Domański – prorektor ds. klinicznych Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.
W zespole pracować będą także m.in. przedstawiciele ministerstwa zdrowia, ministerstwa szkolnictwa wyższego i nauki oraz przedstawiciele Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych z uczelni prowadzących kształcenie na kierunku lekarskim oraz lekarsko-dentystycznym, przedstawiciele parlamentów studenckich, Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny (IFMSA-Poland) oraz Polskiego Towarzystwa Studentów Stomatologii.
– Co trzeci dwunastolatek nie stosuje się do podstawowego wymogu, a więc dwukrotnego szczotkowania zębów. To nie rokuje dobrze – mówi prof. dr hab. Tomasz Konopka, wiceprezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego. Są efekty. 70% dzieci w wieku 12 lat ma już próchnicę. W grupie 18-latków odsetek ten wynosi 95%. – W grupie wiekowej 15-35 lat lekarz dentysta jest lekarzem pierwszego kontaktu, bo to do niego najczęściej przychodzą przedstawiciele tej grupy. Możemy odegrać kapitalną rolę, zarówno w walce o zdrowy tryb życia społeczeństwa, jak też walce z tytoniem – dodaje prof. Konopka.
Źródło: https://dziennikmz.mz.gov.pl/legalact/2023/43/
Przewiń, aby wideo odtworzyło się z dźwiękiem
Lazy loading aktywny – odtwarzanie rozpocznie się po pojawieniu się nagrania w kadrze






