Przejdź do treści
Dentonet.pl Lekarz Powrót obowiązkowego ustnego PES w stomatologii?

Powrót obowiązkowego ustnego PES w stomatologii?

Aleksandra

Rada ds. rozwoju stomatologii przyjęła uchwałę, w której zawnioskowała do ministra zdrowia o przywrócenie egzaminu ustnego jako obowiązkowej części Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego w dziedzinach stomatologii.

Powrót obowiązkowego ustnego PES w stomatologii?

Przypomnijmy – od 31 grudnia 2022 r. osoby zdające Państwowy Egzamin Specjalizacyjny, które uzyskały co najmniej 75% poprawnych odpowiedzi z części pisemnej egzaminu, są zwolnione z egzaminu ustnego wchodzącego w skład danego PES.

Duża część środowiska lekarskiego była zadowolona z wprowadzonej zmiany, a było to uzasadnione m.in. statystykami, z których wynikało, że zdecydowana większość osób z ocenami dobrymi i bardzo dobrymi z pisemnej części PES bez problemu zdawała również egzamin ustny. I choć np. w maju 2023 r. Dolnośląska Rada Lekarska we Wrocławiu wystosowała apel, w którym domagała się przywrócenia części ustnej Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego, to już Naczelna Izba Lekarska uznała go za niezasadny (pisaliśmy o tym TUTAJ).

Czy ustny PES powinien wrócić w dziedzinach stomatologii?

O kwestii tej dyskutowano podczas ostatniego posiedzenia rady ds. rozwoju stomatologii, która przyjęła uchwałę z wnioskiem do ministra zdrowia o przywrócenie obowiązkowej ustnej części egzaminu PES w dziedzinach stomatologii. W głosowaniu w tej sprawie jedna osoba wstrzymała się od głosu, a pozostali członkowie rady zagłosowali za przyjęciem uchwały.

Przyjęty dokument trafił do ministerstwa zdrowia, które następnie odniesie się do propozycji rady.

Cieszę się, że mogliśmy zaproponować bardzo ciekawy program naukowy, zorganizować spotkania, szkolenia i panel dyskusyjny, podczas którego mogliśmy pokazać, co nas stomatologów boli w kwestiach kształcenia – mówi o VI Kongresie Stomatologii prof. Marzena Dominiak, prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego. W ramach Kongresu miał miejsce m.in. panel dyskusyjny na temat podyplomowego oraz specjalizacyjnego kształcenia lekarzy dentystów. Wzięli w nim udział m.in. przedstawiciele PTS-u, izb lekarskich, uczelni medycznych, ministerstwa zdrowia i CMKP, a także konsultanci krajowi z dziedzin stomatologicznych. Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego!

Źródło: https://www.gov.pl/web/zdrowie/rada-ds-rozwoju-stomatologii

Przewiń, aby wideo odtworzyło się z dźwiękiem

Lazy loading aktywny – odtwarzanie rozpocznie się po pojawieniu się nagrania w kadrze

Proponowane

Radiologia w stomatologii – podstawa pracy dentysty Radiologia w stomatologii – podstawa pracy dentysty

Radiologia w stomatologii – podstawa pracy dentysty

W dniach 22-23 maja 2025 r. w Warszawie odbyła się I Konferencja Radiologii Stomatologicznej i Szczękowo-Twarzowej, zorganizowana przez Polskie Towarzystwo Radiologii Stomatologicznej i Szczękowo-Twarzowej. Polscy i zagraniczni wykładowcy przybliżyli uczestnikom m.in. aktualne zagadnienia dotyczące zastosowania radiologii stomatologicznej oraz najnowszych technologii obrazowania, a także kwestie związane z możliwościami i zagrożeniami, jakie daje sztuczna inteligencja w diagnostyce radiologicznej. „Są pewne luki w edukacji pod tym względem”, „czuję deficyt ogólnodostępnej wiedzy radiologicznej w stomatologii”, „na […]
Konferencja Przyszłych Mistrzów Stomatologii. Zrób pierwszy krok w stronę mistrzostwa! Konferencja Przyszłych Mistrzów Stomatologii. Zrób pierwszy krok w stronę mistrzostwa!

Konferencja Przyszłych Mistrzów Stomatologii. Zrób pierwszy krok w stronę mistrzostwa!

Mistrzostwo w sztuce leczenia – właśnie to hasło najlepiej oddaje istotę Konferencji Przyszłych Mistrzów Stomatologii – wyjątkowego wydarzenia dla młodych lekarzy dentystów, które odbędzie się 6 grudnia 2025 r. w Łodzi. W jego trakcie uczestnicy będą mogli wysłuchać wykładów znanych i cenionych w branży ekspertów, którzy opowiedzą, jak myślą o stomatologii i jak na co dzień pracują. Konferencja Przyszłych Mistrzów Stomatologii (KPMS) to naturalna kontynuacja zorganizowanej kilka lat […]
Preparaty z lidokainą w stomatologii. Zastosowanie i działanie lidokainy Preparaty z lidokainą w stomatologii. Zastosowanie i działanie lidokainy

Preparaty z lidokainą w stomatologii. Zastosowanie i działanie lidokainy

Lidokaina od dziesięcioleci stanowi fundament skutecznego znieczulenia miejscowego – także w stomatologii. To substancja, która nie tylko łagodzi ból, ale również pozwala na precyzyjne i bezpieczne przeprowadzanie różnego rodzaju zabiegów. Jak działa lidokaina? W jakich dziedzinach medycyny znajduje zastosowanie? Czy lidokaina jest bezpieczna? Odpowiadamy na te i inne pytania! Postęp w dziedzinie farmakologii w ostatnich dekadach doprowadził do opracowania leków, które skutecznie eliminują ból w trakcie zabiegów stomatologicznych, nie powodując przy tym poważniejszych skutków […]
Chlorheksydyna w stomatologii. Kiedy dentysta może zalecić płyn do płukania jamy ustnej z chlorheksydyną? Chlorheksydyna w stomatologii. Kiedy dentysta może zalecić płyn do płukania jamy ustnej z chlorheksydyną?

Chlorheksydyna w stomatologii. Kiedy dentysta może zalecić płyn do płukania jamy ustnej z chlorheksydyną?

Chlorheksydyna to jeden z najlepiej przebadanych antyseptyków stosowanych w stomatologii. Jest określana mianem „złotego standardu” w kontroli płytki nazębnej i leczeniu stanów zapalnych jamy ustnej. Jej wyjątkowa skuteczność sprawia, że znajduje zastosowanie m.in. w profilaktyce i terapii chorób przyzębia oraz w pielęgnacji jamy ustnej po zabiegach chirurgicznych. W jakich sytuacjach stomatolog decyduje się zalecić płukanie jamy ustnej płynem z chlorheksydyną i czy każdy pacjent może z niego korzystać? Prawidłowa higiena jamy ustnej […]

Najnowsze

Eksperci: dezinformacja medyczna weszła do głównego nurtu Eksperci: dezinformacja medyczna weszła do głównego nurtu

Eksperci: dezinformacja medyczna weszła do głównego nurtu

Dezinformacja medyczna weszła do głównego nurtu. Funkcjonuje na styku mediów, platform społecznościowych, polityki, prawa, marketingu i codziennych wyborów pacjentów – wynika z raportu „Dezinformacja medyczna” przygotowanego przez Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu i Mediaboard. Uczelnia poinformowała w czwartek w komunikacie, że przeanalizowano ponad 32 tys. publikacji w mediach tradycyjnych, blisko 350 tys. wpisów w mediach społecznościowych. – Jako lekarz, ale też jako naukowiec, nie mam wątpliwości, że wiedza to dziś za mało. Kluczowe […]
Pacjenci chcą wiedzieć, jak dbasz o ich bezpieczeństwo w gabinecie Pacjenci chcą wiedzieć, jak dbasz o ich bezpieczeństwo w gabinecie

Pacjenci chcą wiedzieć, jak dbasz o ich bezpieczeństwo w gabinecie

Badanie przeprowadzone przez amerykańską organizację Dental Assisting National Board (DANB) wskazuje, że pacjenci bardzo doceniają kontrolę zakażeń w praktykach stomatologicznych. Jednocześnie wielu z nich chciałoby uzyskać więcej informacji na temat stosowanych procedur bezpieczeństwa. Choć od początku pandemii COVID-19 minęło już ponad pięć lat, nie oznacza to, że pacjenci obecnie mniej obawiają się o swoje bezpieczeństwo podczas leczenia stomatologicznego. Z badania przeprowadzonego wśród 1000 osób wynika, […]
NRL przeciw zmianom w kształceniu medyków. Ostra krytyka propozycji MZ NRL przeciw zmianom w kształceniu medyków. Ostra krytyka propozycji MZ

NRL przeciw zmianom w kształceniu medyków. Ostra krytyka propozycji MZ

Naczelna Rada Lekarska ostro skrytykowała projekt nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Samorząd lekarski sprzeciwił się m.in. skróceniu stażu podyplomowego, zmianom w systemie specjalizacji oraz nowym ograniczeniom dotyczącym egzaminów. W przyjętym 12 czerwca 2026 r. stanowisku NRL zaapelowała o wstrzymanie dalszych prac nad projektem. Przypomnijmy – kilka dni temu ministerstwo zdrowia skierowało do konsultacji społecznych projekt ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Wśród zaproponowanych […]
Obwodowy ziarniniak olbrzymiokomórkowy z destrukcją przyzębia w strefie estetycznej Obwodowy ziarniniak olbrzymiokomórkowy z destrukcją przyzębia w strefie estetycznej

Obwodowy ziarniniak olbrzymiokomórkowy z destrukcją przyzębia w strefie estetycznej

Obwodowy ziarniniak olbrzymiokomórkowy (ang. peripheral giant cell granuloma; PGCG) jest reaktywną zmianą rozrostową wywodzącą się z tkanek dziąsła lub błony śluzowej wyrostka zębodołowego. Nie jest on zmianą nowotworową, ale odpowiedzią tkankową na przewlekłe podrażnienie miejscowe. Do czynników etiologicznych zalicza się przede wszystkim obecność płytki bakteryjnej i kamienia nazębnego, urazy mechaniczne, a także czynniki jatrogenne, w tym źle dopasowane wypełnienia czy protezy. Klinicznie PGCG manifestuje się […]

Treści przeznaczone wyłącznie dla profesjonalistów medycznych

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, dostęp do części treści portalu Dentonet.pl jest przeznaczony wyłącznie dla profesjonalistów medycznych: lekarzy dentystów, higienistek stomatologicznych, asystentek stomatologicznych, techników dentystycznych oraz innych osób wykonujących zawód medyczny.

Ważne zastrzeżenie

Jeżeli nie jesteś profesjonalistą medycznym, możesz korzystać wyłącznie ze strefy ogólnej, przeznaczonej dla pacjentów i osób niezwiązanych zawodowo z medycyną.