Przejdź do treści
Dentonet.pl Lekarz Posłanka pyta ministra o świadczenia stomatologiczne

Posłanka pyta ministra o świadczenia stomatologiczne

Aleksandra

Posłanka Urszula Nowogórska skierowała do ministra zdrowia interpelację, w której pyta o najnowsze zarządzenie prezesa NFZ-u wprowadzające limity na świadczenia rozliczane pakietami we wszystkich zakresach leczenia stomatologicznego.

Posłanka pyta ministra o świadczenia stomatologiczne

Przypomnijmy – na początku kwietnia weszło w życie zarządzenie prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczące leczenia stomatologicznego. Wzrosły m.in. stawki za wypełnienia, a zamiast stosowanego dotychczas sumowania wycen poszczególnych stomatologicznych świadczeń gwarantowanych, Fundusz finansuje pakiety świadczeń stomatologicznych, w szczególności z zakresu chirurgii stomatologicznej i periodontologii. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Już kilka dni później w Internecie pojawiła się petycja do prezesa Funduszu Filipa Nowaka wystosowana przez lekarzy dentystów udzielających świadczeń na NFZ. Twierdzą oni, że nowe zarządzenie wprowadza tak naprawdę wyodrębnienie limitów na świadczenia rozliczane pakietami. – Zarządzenie zostało wprowadzone w życie z datą wsteczną, bez odpowiedniego czasu na przygotowanie merytoryczne, jak i techniczne środowiska, a zapis o wyodrębnieniu w ramach obowiązujących umów grupy świadczeń limitowanych spowodował totalny chaos w funkcjonowaniu naszych gabinetów stomatologicznych. Do tej pory część świadczeniodawców i tak nie zna właściwie zasad, na których już pracuje od 1 kwietnia 2023 r. – czytamy w petycji. Informowaliśmy o tym TUTAJ.

„Dentyści apelują o zmianę przepisów”

Sprawą zainteresowała się posłanka Urszula Nowogórska, która skierowała interpelację do ministra zdrowia. – Dentyści apelują o zmianę restrykcyjnych przepisów i żądają natychmiastowego wykreślenia z nowego zarządzenia prezesa NFZ-u zapisu wprowadzającego odrębne limity na świadczenia rozliczane pakietami we wszystkich zakresach leczenia stomatologicznego – podkreśliła w piśmie do ministra.

Jak dodała, w wyniku nowego zapisu ograniczony zostanie dostęp do refundowanych zabiegów z zakresu podstawowej opieki stomatologicznej, w tym badań kontrolnych, usuwania zębów czy higienizacji. – Okazuje się również, że zmiany w zasadach rozliczania wykluczają możliwość wykonywania przez stomatologów na długi czas wszystkich świadczeń rozliczanych obecnie w ramach pakietów. Jednocześnie nie ma możliwości rozliczenia ich poza pakietami. Oznacza to, że pacjenci oczekujący (często przez długi czas) na zabiegi zostali pozbawieni możliwości leczenia w ramach NFZ z dnia na dzień, a ich wizyty zostaną odwołane, bo limity na świadczenia zostały już przekroczone i wyczerpane – podkreśliła.

Posłanka skierowała do ministra zdrowia pytania:

- czy ministerstwo rozważa wycofanie z zarządzenia kontrowersyjnego zapisu i przywrócenie pacjentom możliwości leczenia się w zakresie, którego potrzebują,

- czym się kierowano wprowadzając limity,

- jakie działania dotyczące ulepszenia leczenia stomatologicznego w ramach NFZ planuje podjąć ministerstwo.

O odpowiedzi resortu poinformujemy.  

– Cała stomatologia w ramach programów dotowanych przez państwo jest dramatycznie niedoszacowana i wskazuje na absolutny brak kompetencji osób, które mają takie decyzje podejmować – mówi o sytuacji w publicznej opiece stomatologicznej w Polsce dr n. med. Marcin Aluchna, specjalista stomatologii ogólnej i stomatologii zachowawczej, współpracownik Działu Kształcenia Podyplomowego WUM.

Źródło: https://www.sejm.gov.pl/

Przewiń, aby wideo odtworzyło się z dźwiękiem

Lazy loading aktywny – odtwarzanie rozpocznie się po pojawieniu się nagrania w kadrze

Proponowane

Jolanta Sobierańska‑Grenda nową ministrą zdrowia Jolanta Sobierańska‑Grenda nową ministrą zdrowia

Jolanta Sobierańska‑Grenda nową ministrą zdrowia

Jolanta Sobierańska‑Grenda – prawniczka, radczyni prawna, od 2017 r. prezeska zarządu spółki Szpitale Pomorskie – została powołana na stanowisko ministry zdrowia. Na stanowisku zastąpiła Izabelę Leszczynę. W środę 23 lipca premier Donald Tusk ogłosił rekonstrukcję rządu. Zmiany dotknęły m.in. ministerstwo zdrowia – w miejsce Izabeli Leszczyny nową szefową resortu została Jolanta Sobierańska-Grenda. Nowa ministra zdrowia jest prawniczką i radczynią prawną. Jest absolwentką prawa […]
Świadczenia zdrowotne dla Ukraińców – zmiany od 1 października Świadczenia zdrowotne dla Ukraińców – zmiany od 1 października

Świadczenia zdrowotne dla Ukraińców – zmiany od 1 października

1 października 2025 r. uległy zmianie zasady udzielania świadczeń opieki zdrowotnej na rzecz obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego państwa, uzyskali w Polsce ochronę czasową i z tego tytułu korzystali m.in. z uprawnień do opieki zdrowotnej. Nie będą oni mieli już dostępu m.in. do leczenia uzdrowiskowego i rehabilitacji uzdrowiskowej, programów zdrowotnych oraz leczenia stomatologicznego. Od 1 października br. obywatele Ukrainy po ukończeniu 18. roku […]
Brytyjczycy i leczenie stomatologiczne niedźwiedzi w Armenii Brytyjczycy i leczenie stomatologiczne niedźwiedzi w Armenii

Brytyjczycy i leczenie stomatologiczne niedźwiedzi w Armenii

Brytyjscy dentyści weterynaryjni przeprowadzili w Armenii zabiegi stomatologiczne u dwóch niedźwiedzi, które przed miesiącem odzyskały wolność. Poważne uszkodzenia zębów drapieżników były skutkiem wielu lat gryzienia metalowych prętów klatki, a także karmienia nieodpowiednim, przetworzonym jedzeniem. Zespół stomatologów-weterynarzy z organizacji International Animal Rescue (IAR) przybył do Armenii, aby przeprowadzić leczenie poprawiające jakość życia zwierząt. We współpracy z Fundacją Ochrony Przyrody i Dziedzictwa Kulturowego (FPWC), IAR sprowadziło […]
Mazowieckie Spotkania Stomatologiczne 2025 – konferencja, która łączy Mazowieckie Spotkania Stomatologiczne 2025 – konferencja, która łączy

Mazowieckie Spotkania Stomatologiczne 2025 – konferencja, która łączy

W dniach 6-8 czerwca 2025 r. w hotelu Narvil Conference & Spa w Serocku odbyły się IX Mazowieckie Spotkania Stomatologiczne – jedno z najważniejszych wydarzeń edukacyjno-integracyjnych dla lekarzy dentystów. MSS 2025 obejmował bogatą część edukacyjną (ponad 30 wykładów podzielonych na specjalistyczne sesje tematyczne), debaty eksperckie dotyczące kluczowych zmian w systemie ochrony zdrowia i przyszłości polskiej stomatologii, część wystawową oraz wyjątkowe wydarzenia integracyjne. – Na Mazowieckich […]

Najnowsze

Czy dieta może wspomagać leczenie chorób przyzębia? Czy dieta może wspomagać leczenie chorób przyzębia?

Czy dieta może wspomagać leczenie chorób przyzębia?

Najnowsze badanie zespołu brytyjskich naukowców z King’s College London wskazuje, że krótkoterminowa dieta naśladująca post (ang. fasting-mimicking diet) może wpływać na obniżenie poziomu markerów stanu zapalnego u pacjentów z zapaleniem przyzębia, co otwiera dyskusję nad rolą zmian w diecie jako uzupełnienia standardowego leczenia stomatologicznego. W badaniu opublikowanym przez naukowców z King’s College London obserwowano 28 pacjentów z chorobą przyzębia, którzy oprócz standardowej terapii periodontologicznej stosowali cyklicznie pięciodniowy schemat […]
Fluoryzacja wody zmniejsza nierówności zdrowotne Fluoryzacja wody zmniejsza nierówności zdrowotne

Fluoryzacja wody zmniejsza nierówności zdrowotne

Badania australijskich naukowców wskazują, że fluoryzacja wody pitnej nie tylko skutecznie ogranicza próchnicę u dzieci, ale także przyczynia się do zmniejszania nierówności zdrowotnych. Największe korzyści obserwuje się wśród dzieci pochodzących z rodzin o niższym statusie społeczno-ekonomicznym. Fluoryzacja wody od lat uznawana jest za jedną z najskuteczniejszych populacyjnych metod zapobiegania próchnicy. Badanie przeprowadzone przez naukowców z University of Queensland, Institute of Science Tokyo oraz University of Adelaide dostarcza jednak nowych […]
Nadwrażliwość: Zamykanie kanalików czy zmniejszenie pobudliwości zakończeń nerwowych? Nadwrażliwość: Zamykanie kanalików czy zmniejszenie pobudliwości zakończeń nerwowych?

Nadwrażliwość: Zamykanie kanalików czy zmniejszenie pobudliwości zakończeń nerwowych?

Nadwrażliwość zębiny to dolegliwość zgłaszana przez wielu pacjentów. Ból pojawiający się podczas spożywania zimnych lub gorących pokarmów, picia kwaśnych napojów czy nawet szczotkowania zębów może znacząco obniżać komfort życia. Współczesna stomatologia dysponuje jednak wieloma metodami łagodzenia tych objawów, choć opierają się one na dwóch odmiennych strategiach. Pierwsza polega na hamowaniu przewodnictwa bodźców bólowych poprzez wpływ na pobudliwość zakończeń nerwowych zęba, a druga […]
Zadania higienistek u pacjentów po leczeniu protetycznym Zadania higienistek u pacjentów po leczeniu protetycznym

Zadania higienistek u pacjentów po leczeniu protetycznym

Wykonanie dopasowanego do potrzeb pacjenta uzupełnienia nie oznacza końca leczenia protetycznego. Zaczyna się wówczas tzw. okres okołozabiegowy, który w dużej mierze decyduje o długoterminowym powodzeniu całej terapii. Wówczas opiekę nad pacjentem sprawuje przede wszystkim higienistka stomatologiczna. – Rolą higienistki jest wtedy m.in. uświadomienie pacjentowi jego własnej roli w utrzymywaniu efektów leczenia i nauczenie go, że to on bierze odpowiedzialność za swoje zdrowie. To od niego zależy, czy będzie cieszył się piękną […]

Treści przeznaczone wyłącznie dla profesjonalistów medycznych

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, dostęp do części treści portalu Dentonet.pl jest przeznaczony wyłącznie dla profesjonalistów medycznych: lekarzy dentystów, higienistek stomatologicznych, asystentek stomatologicznych, techników dentystycznych oraz innych osób wykonujących zawód medyczny.

Ważne zastrzeżenie

Jeżeli nie jesteś profesjonalistą medycznym, możesz korzystać wyłącznie ze strefy ogólnej, przeznaczonej dla pacjentów i osób niezwiązanych zawodowo z medycyną.