Placówka medyczna ma obowiązek wysłać pacjentowi jego dokumentację
Jeśli pacjent wyrazi takie żądanie, placówka medyczna ma obowiązek wysłać mu pocztą jego dokumentację – taki wyrok zapadł 15 maja przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie. Jednocześnie placówka może obciążyć pacjenta kosztami takiej wysyłki.
15 maja 2024 r. przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie zapadł wyrok dotyczący kwestii udostępniania dokumentacji medycznej pacjentom – sąd oddalił skargę podmiotu leczniczego i przyznał rację Rzecznikowi Praw Pacjenta w kwestii tego, że pacjent ma prawo żądać, aby placówka medyczna wysłała mu kopię jego dokumentacji medycznej pocztą na adres zamieszkania.
W tej sprawie placówka medyczna odmawiała swoim pacjentom wysyłki dokumentacji medycznej pocztą, nawet jeśli z przyczyn obiektywnych nie mogli oni osobiście odebrać dokumentacji medycznej (np. z powodu znacznej odległości szpitala od miejsca zamieszkania) oraz nie mieli osoby bliskiej, którą mogliby do tego upoważnić. Sprawą zajął się Rzecznik Praw Pacjenta.
Udostępnienie dokumentacji ma być wygodne dla pacjenta, nie dla placówki
Rzecznik Praw Pacjenta uznał, że brak realizacji prawa pacjenta do dostępu do dokumentacji medycznej w zakresie wysyłki tej dokumentacji drogą pocztową stanowi praktykę naruszającą zbiorowe prawa pacjentów do dokumentacji medycznej.
– Argumentując swoje stanowisko Rzecznik Praw Pacjenta wskazał, że podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych w ramach realizacji prawa pacjenta do dokumentacji medycznej ma obowiązek podjęcia takich działań organizacyjnych, które zapewnią faktyczną realizację tego prawa. Rzecznik Praw Pacjenta powołał się przy tym na dwa orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego: z dnia 9 maja 2017 r. (sygn. akt. II OSK 311/17) oraz z dnia 3 grudnia 2019 r. (sygn. akt II OSK 3022/19) – czytamy w komunikacie RPP.
Podmiot medyczny zaskarżył decyzję Rzecznika do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który oddalił skargę i potwierdził, że udostępnianie dokumentacji medycznej powinno być wygodne przede wszystkim dla pacjentów, a nie dla podmiotów leczniczych.
– Powyższą wytyczną powinny kierować się placówki medyczne udostępniając dokumentację medyczną swoim pacjentom. Jest to szczególnie istotne w przypadku pacjentów niepełnosprawnych, w podeszłym wieku lub pacjentów, którzy mieszkają w znacznej odległości od szpitala, a leczeni byli przykładowo w trakcie wakacji lub innego wyjazdu – dodano.
Jednocześnie, placówka medyczna ma prawo obciążyć pacjenta kosztami wysyłki dokumentacji. Zgodnie z przepisami, pierwsze udostępnienie dokumentacji medycznej pacjentowi następuje bezpłatnie, a za każde następne placówka medyczna może od pacjenta pobrać określoną opłatę. Koszt wysyłki dokumentacji medycznej stanowi jednak dodatkową opłatę związaną z realizacją żądania pacjenta i doręczenia mu dokumentacji w dogodny dla niego sposób, więc za wysyłkę pocztą dokumentacji medycznej pacjent może zostać obciążony kosztami – niezależnie od tego, czy będzie to pierwsze udostępnienie, czy kolejne. – Ważne jednak, że placówka medyczna na wysyłce dokumentacji medycznej nie może zarabiać. Koszty, którymi może obciążyć pacjenta, muszą być tożsame z kosztami, które placówka poniosła w związku z wysyłką wedle cennika operatora pocztowego – podsumowano.
Źródło: https://www.gov.pl/web/rpp/







