Pandemia uderzyła w zdrowie psychiczne dentystów
Dwóch na trzech brytyjskich lekarzy stomatologów twierdzi, że ich zdrowie psychiczne uległo pogorszeniu podczas pandemii. Wielu przyznaje, że praca w gabinecie w tym szczególnym okresie sprawiła, że czuli się poddenerwowani, przygnębieni i niepewni. To tylko część wniosków wypływających z badania Dentistry Census.

Niemal co czwarty ankietowany stomatolog (23%) podał, że w czasie pandemii szukał pomocy w zakresie zdrowia psychicznego. Szczególnie niepokojąco brzmi informacja, że aż 14% praktyków miało myśli samobójcze.
Osamotniony jak stomatolog
Statystyki te pochodzą ze Spisu Stomatologicznego (Dentistry Census) firmy FMC, który opiera się na ankiecie przeprowadzonej wśród ponad 800 lekarzy stomatologów praktykujących we wszystkich czterech krajach Wielkiej Brytanii. Choć wyniki badania zostały upublicznione już kilka tygodni temu, serwis Dentistry co.uk wrócił do nich w związku z Tygodniem Świadomości Zdrowia Psychicznego, obchodzonym w tym roku w dniach 9–15 maja.
W roku bieżącym podczas Tygodnia najwięcej uwagi poświęcono zagadnieniu samotności. A problem ten w dużym stopniu dotyczy lekarzy dentystów, ponieważ zawód stomatologa od dawna uważany jest za samotną profesję. Uczucie to dodatkowo nasiliło się w związku z pandemią, zwłaszcza w zakresie zapewnienia możliwie najlepszej opieki pacjentom.
Co oczywiste, pandemia zwiększyła też obawy o zdrowie osób pracujących w gabinetach stomatologicznych. Należy przy tym pamiętać, że zanim jeszcze COVID-19 uderzył w Wielką Brytanię, dentyści odczuwali już skutki obowiązujących regulacji i byli przytłoczeni często zbyt dużą liczbą pacjentów.
Na początku 2020 roku pandemia wymusiła poważne zmiany w pracy praktyk dentystycznych. W związku z tym zespoły stomatologiczne musiały przedefiniować sposoby zapewnienia bezpieczeństwa pacjentom, a zmieniające się standardowe procedury medyczne i nowe zasady budziły obawy i stwarzały poczucie niepewności.
Niemal połowa stomatologów (44%) oceniła, że ich zdrowie psychiczne pogorszyło się „nieznacznie” z powodu pandemii, a 22% ujawniło, że pogorszyło się „w znacznym stopniu”. Ponadto 62% ankietowanych odczuwało, że ich relacje – w pracy i poza nią – ucierpiały w wyniku stresu związanego z pracą. Dodatkowo 65% respondentów uważa, że pacjenci nie doceniają tego, co robią dentyści.
Stresujące środowisko pracy
Zmiany wprowadzone w związku z pojawieniem się pandemii COVID-19 miały na celu ograniczenie ryzyka transmisji koronawirusa. Jednak – co zrozumiałe – wpłynęły one na dostępność leczenia, a także wymusiły zmiany w procedurze wizyt. Problemem, zwłaszcza początkowo, były braki środków ochrony osobistej, co nie pozostało bez wpływu na samopoczucie lekarzy dentystów i ich zespołów. W rezultacie odbiło się to na zdrowiu psychicznym i fizycznym pracowników gabinetów.
Restrykcje sprawiły, że wielu stomatologów wykazuje obecnie bardziej ostrożne podejście do wykonywanej pracy. W Dentistry Census podano, że aż 66% respondentów praktykuje teraz stomatologię „defensywną”. Lekarze starają się zapewnić jak najlepszą opiekę dentystyczną, mając przy tym na uwadze presję obowiązujących ograniczeń, a także możliwe skargi pacjentów, a nawet sprawy sądowe.
Dr Simrit Ryatt, konsultantka stomatologiczna w firmie Dental Protection zauważa: – Przyjmuje się, że stomatologia to praca wymagająca fizycznie i emocjonalnie, w której potrzebne są wzorowe umiejętności interpersonalne i zmysł biznesowy. Czasami może to być jednak dość izolujące i wyczerpujące psychicznie. Nic więc dziwnego, że lekarze niekiedy czują się zmuszeni do obrania łatwej drogi, takiej jak unikanie niektórych stresujących wyborów terapeutycznych.
Czy lekarze dentyści znaleźli wsparcie?
Niemal 50% respondentów stwierdziło, że byli w stanie znaleźć pomoc w zakresie zdrowia psychicznego, a nieco ponad połowa wyraziła przeciwne zdanie. Ankietowani podkreślali przede wszystkim brak wsparcia systemowego – ze strony rządu. Odsetek uczestników spisu, którzy stwierdzili, że czuli się „bardzo słabo” wspierani przez rządzących podczas pandemii, wyniósł 28%, a 23% „dość słabo”.
Ponadto 52% uczestników badania Dentistry Census stwierdziło, że udało im się zachować zdrową równowagę pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym, natomiast przeciwnego zdania było 48% ankietowanych. Wykazano również, że 58% lekarzy stomatologów ma trudności z odpoczynkiem po pracy.
Czym jest odporność psychiczna? Na czym opiera się jej siła? Opowiada Ewa Stellmach, trener mentalny i coach sportowców.
T.H.
źródło: https://dentistry.co.uk/2022/05/15/dentistry-census-mental-health-worsened-by-pandemic/
Przewiń, aby wideo odtworzyło się z dźwiękiem
Lazy loading aktywny – odtwarzanie rozpocznie się po pojawieniu się nagrania w kadrze



