Przejdź do treści
Dentonet.pl Lekarz Pandemia uderzyła w zdrowie psychiczne dentystów

Pandemia uderzyła w zdrowie psychiczne dentystów

Tomasz

Dwóch na trzech brytyjskich lekarzy stomatologów twierdzi, że ich zdrowie psychiczne uległo pogorszeniu podczas pandemii. Wielu przyznaje, że praca w gabinecie w tym szczególnym okresie sprawiła, że czuli się poddenerwowani, przygnębieni i niepewni. To tylko część wniosków wypływających z badania Dentistry Census.

Pandemia uderzyła w zdrowie psychiczne dentystów

Niemal co czwarty ankietowany stomatolog (23%) podał, że w czasie pandemii szukał pomocy w zakresie zdrowia psychicznego. Szczególnie niepokojąco brzmi informacja, że aż 14% praktyków miało myśli samobójcze.

Osamotniony jak stomatolog

Statystyki te pochodzą ze Spisu Stomatologicznego (Dentistry Census) firmy FMC, który opiera się na ankiecie przeprowadzonej wśród ponad 800 lekarzy stomatologów praktykujących we wszystkich czterech krajach Wielkiej Brytanii. Choć wyniki badania zostały upublicznione już kilka tygodni temu, serwis Dentistry co.uk wrócił do nich w związku z Tygodniem Świadomości Zdrowia Psychicznego, obchodzonym w tym roku w dniach 9–15 maja.

W roku bieżącym podczas Tygodnia najwięcej uwagi poświęcono zagadnieniu samotności. A problem ten w dużym stopniu dotyczy lekarzy dentystów, ponieważ zawód stomatologa od dawna uważany jest za samotną profesję. Uczucie to dodatkowo nasiliło się w związku z pandemią, zwłaszcza w zakresie zapewnienia możliwie najlepszej opieki pacjentom.

Co oczywiste, pandemia zwiększyła też obawy o zdrowie osób pracujących w gabinetach stomatologicznych. Należy przy tym pamiętać, że zanim jeszcze COVID-19 uderzył w Wielką Brytanię, dentyści odczuwali już skutki obowiązujących regulacji i byli przytłoczeni często zbyt dużą liczbą pacjentów.

Na początku 2020 roku pandemia wymusiła poważne zmiany w pracy praktyk dentystycznych. W związku z tym zespoły stomatologiczne musiały przedefiniować sposoby zapewnienia bezpieczeństwa pacjentom, a zmieniające się standardowe procedury medyczne i nowe zasady budziły obawy i stwarzały poczucie niepewności.

Niemal połowa stomatologów (44%) oceniła, że ich zdrowie psychiczne pogorszyło się „nieznacznie” z powodu pandemii, a 22% ujawniło, że pogorszyło się „w znacznym stopniu”. Ponadto 62% ankietowanych odczuwało, że ich relacje – w pracy i poza nią – ucierpiały w wyniku stresu związanego z pracą. Dodatkowo 65% respondentów uważa, że pacjenci nie doceniają tego, co robią dentyści.

Stresujące środowisko pracy

Zmiany wprowadzone w związku z pojawieniem się pandemii COVID-19 miały na celu ograniczenie ryzyka transmisji koronawirusa. Jednak – co zrozumiałe – wpłynęły one na dostępność leczenia, a także wymusiły zmiany w procedurze wizyt. Problemem, zwłaszcza początkowo, były braki środków ochrony osobistej, co nie pozostało bez wpływu na samopoczucie lekarzy dentystów i ich zespołów. W rezultacie odbiło się to na zdrowiu psychicznym i fizycznym pracowników gabinetów.

Restrykcje sprawiły, że wielu stomatologów wykazuje obecnie bardziej ostrożne podejście do wykonywanej pracy. W Dentistry Census podano, że aż 66% respondentów praktykuje teraz stomatologię „defensywną”. Lekarze starają się zapewnić jak najlepszą opiekę dentystyczną, mając przy tym na uwadze presję obowiązujących ograniczeń, a także możliwe skargi pacjentów, a nawet sprawy sądowe.

Dr Simrit Ryatt, konsultantka stomatologiczna w firmie Dental Protection zauważa: – Przyjmuje się, że stomatologia to praca wymagająca fizycznie i emocjonalnie, w której potrzebne są wzorowe umiejętności interpersonalne i zmysł biznesowy. Czasami może to być jednak dość izolujące i wyczerpujące psychicznie. Nic więc dziwnego, że lekarze niekiedy czują się zmuszeni do obrania łatwej drogi, takiej jak unikanie niektórych stresujących wyborów terapeutycznych.

Czy lekarze dentyści znaleźli wsparcie?

Niemal 50% respondentów stwierdziło, że byli w stanie znaleźć pomoc w zakresie zdrowia psychicznego, a nieco ponad połowa wyraziła przeciwne zdanie. Ankietowani podkreślali przede wszystkim brak wsparcia systemowego – ze strony rządu. Odsetek uczestników spisu, którzy stwierdzili, że czuli się „bardzo słabo” wspierani przez rządzących podczas pandemii, wyniósł 28%, a 23% „dość słabo”.

Ponadto 52% uczestników badania Dentistry Census stwierdziło, że udało im się zachować zdrową równowagę pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym, natomiast przeciwnego zdania było 48% ankietowanych. Wykazano również, że 58% lekarzy stomatologów ma trudności z odpoczynkiem po pracy.

Czym jest odporność psychiczna? Na czym opiera się jej siła? Opowiada Ewa Stellmach, trener mentalny i coach sportowców.

T.H.

źródło: https://dentistry.co.uk/2022/05/15/dentistry-census-mental-health-worsened-by-pandemic/

Przewiń, aby wideo odtworzyło się z dźwiękiem

Lazy loading aktywny – odtwarzanie rozpocznie się po pojawieniu się nagrania w kadrze

Proponowane

Stomatologia w USA: młodszy personel, więcej kobiet Stomatologia w USA: młodszy personel, więcej kobiet

Stomatologia w USA: młodszy personel, więcej kobiet

Rynek pracy w branży stomatologicznej w Stanach Zjednoczonych przechodzi istotną transformację zarówno pod względem pokoleniowym, jak i pod względem płci. Najnowsze dane Amerykańskiego Towarzystwa Stomatologicznego (ADA), opracowane przez Health Policy Institute (HPI), wskazują, że w gabinetach dentystycznych za oceanem przybywa młodszych lekarzy, coraz wyższy jest także odsetek pań. W 2024 r. kobiety stanowiły już niemal 40% wszystkich praktykujących dentystów w USA. Dla porównania jeszcze w 2001 r. ich udział […]
Iran: Coraz więcej kobiet wybiera stomatologię, ale droga do równości wciąż daleka Iran: Coraz więcej kobiet wybiera stomatologię, ale droga do równości wciąż daleka

Iran: Coraz więcej kobiet wybiera stomatologię, ale droga do równości wciąż daleka

W ostatnich tygodniach uwagę mediów zwróciła tragedia, do której doszło na Uniwersytecie Medycznym w mieście Qazvin. Jak podano, we wczesnych godzinach porannych student ostatniego roku stomatologii wszedł do kliniki Wydziału Stomatologii w Qazvin i śmiertelnie postrzelił swoją koleżankę z roku. Wydarzenie odbiło się szerokim echem nie tylko w środowisku akademickim, ale także w debacie publicznej. Jednocześnie zwróciło uwagę mediów na szerszy kontekst funkcjonowania kobiet w irańskim społeczeństwie, w tym także w zawodach medycznych. Tym […]
USA: Były pacjent groził, że… wysadzi gabinet stomatologiczny USA: Były pacjent groził, że… wysadzi gabinet stomatologiczny

USA: Były pacjent groził, że… wysadzi gabinet stomatologiczny

Mieszkaniec stanu Missouri został aresztowany z powodu gróźb wysadzenia praktyki stomatologicznej, której był pacjentem. Służby poinformowały, że wskutek zdarzenia, do którego doszło 11 czerwca, niezbędna była ewakuacja pacjentów i personelu, a także zamknięcie placówki na cały dzień. Jak ustalono, przyczyną zachowania mężczyzny były… niechciane telefony z gabinetu z zaproszeniem na wizytę, które uznał za nękanie. 68-letni James Trotter – dotychczasowy pacjent gabinetu My Dentist w mieście Joplin – usłyszał […]
USA 2025: Odchodzenie od fluoryzacji wody i wyższe ceny u dentysty USA 2025: Odchodzenie od fluoryzacji wody i wyższe ceny u dentysty

USA 2025: Odchodzenie od fluoryzacji wody i wyższe ceny u dentysty

Dążenie do rezygnacji z fluorowania wody pitnej, forsowane przez administrację Donalda Trumpa, każe zadać pytanie, jak przełoży się to na zdrowie jamy ustnej milionów Amerykanów. Czy zmiany te, w połączeniu ze wzrostem kosztów leczenia ponoszonych z własnej kieszeni, dodatkowo ograniczą dostęp do opieki stomatologicznej – zwłaszcza w przypadku rodzin o niskich dochodach? Raport o stanie zdrowia jamy ustnej w 2025 r. przygotowany przez ValuePenguin wykazał, że ponad jedna trzecia dorosłych Amerykanów nie chodzi […]

Najnowsze

Eksperci: dezinformacja medyczna weszła do głównego nurtu Eksperci: dezinformacja medyczna weszła do głównego nurtu

Eksperci: dezinformacja medyczna weszła do głównego nurtu

Dezinformacja medyczna weszła do głównego nurtu. Funkcjonuje na styku mediów, platform społecznościowych, polityki, prawa, marketingu i codziennych wyborów pacjentów – wynika z raportu „Dezinformacja medyczna” przygotowanego przez Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu i Mediaboard. Uczelnia poinformowała w czwartek w komunikacie, że przeanalizowano ponad 32 tys. publikacji w mediach tradycyjnych, blisko 350 tys. wpisów w mediach społecznościowych. – Jako lekarz, ale też jako naukowiec, nie mam wątpliwości, że wiedza to dziś za mało. Kluczowe […]
Pacjenci chcą wiedzieć, jak dbasz o ich bezpieczeństwo w gabinecie Pacjenci chcą wiedzieć, jak dbasz o ich bezpieczeństwo w gabinecie

Pacjenci chcą wiedzieć, jak dbasz o ich bezpieczeństwo w gabinecie

Badanie przeprowadzone przez amerykańską organizację Dental Assisting National Board (DANB) wskazuje, że pacjenci bardzo doceniają kontrolę zakażeń w praktykach stomatologicznych. Jednocześnie wielu z nich chciałoby uzyskać więcej informacji na temat stosowanych procedur bezpieczeństwa. Choć od początku pandemii COVID-19 minęło już ponad pięć lat, nie oznacza to, że pacjenci obecnie mniej obawiają się o swoje bezpieczeństwo podczas leczenia stomatologicznego. Z badania przeprowadzonego wśród 1000 osób wynika, […]
NRL przeciw zmianom w kształceniu medyków. Ostra krytyka propozycji MZ NRL przeciw zmianom w kształceniu medyków. Ostra krytyka propozycji MZ

NRL przeciw zmianom w kształceniu medyków. Ostra krytyka propozycji MZ

Naczelna Rada Lekarska ostro skrytykowała projekt nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Samorząd lekarski sprzeciwił się m.in. skróceniu stażu podyplomowego, zmianom w systemie specjalizacji oraz nowym ograniczeniom dotyczącym egzaminów. W przyjętym 12 czerwca 2026 r. stanowisku NRL zaapelowała o wstrzymanie dalszych prac nad projektem. Przypomnijmy – kilka dni temu ministerstwo zdrowia skierowało do konsultacji społecznych projekt ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Wśród zaproponowanych […]
Obwodowy ziarniniak olbrzymiokomórkowy z destrukcją przyzębia w strefie estetycznej Obwodowy ziarniniak olbrzymiokomórkowy z destrukcją przyzębia w strefie estetycznej

Obwodowy ziarniniak olbrzymiokomórkowy z destrukcją przyzębia w strefie estetycznej

Obwodowy ziarniniak olbrzymiokomórkowy (ang. peripheral giant cell granuloma; PGCG) jest reaktywną zmianą rozrostową wywodzącą się z tkanek dziąsła lub błony śluzowej wyrostka zębodołowego. Nie jest on zmianą nowotworową, ale odpowiedzią tkankową na przewlekłe podrażnienie miejscowe. Do czynników etiologicznych zalicza się przede wszystkim obecność płytki bakteryjnej i kamienia nazębnego, urazy mechaniczne, a także czynniki jatrogenne, w tym źle dopasowane wypełnienia czy protezy. Klinicznie PGCG manifestuje się […]

Treści przeznaczone wyłącznie dla profesjonalistów medycznych

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, dostęp do części treści portalu Dentonet.pl jest przeznaczony wyłącznie dla profesjonalistów medycznych: lekarzy dentystów, higienistek stomatologicznych, asystentek stomatologicznych, techników dentystycznych oraz innych osób wykonujących zawód medyczny.

Ważne zastrzeżenie

Jeżeli nie jesteś profesjonalistą medycznym, możesz korzystać wyłącznie ze strefy ogólnej, przeznaczonej dla pacjentów i osób niezwiązanych zawodowo z medycyną.