ORL zdecydują o zwolnieniu z opłacania składek
16 grudnia Naczelna Rada Lekarska zmieniła uchwałę dotyczącą składek członkowskich dla lekarzy i lekarzy dentystów. Decyzję o zwolnieniu lekarza lub lekarza dentysty z obowiązku opłacania składki w całości lub części będzie mogła podjąć okręgowa rada lekarska.

W przypadku całkowitego zwolnienia odpis finansowy nie będzie przekazywany przez izbę okręgową na rzecz Naczelnej Izby Lekarskiej, a w razie zwolnienia z opłacania połowy jej podstawowego wymiaru – będzie przekazywany proporcjonalnie. – Rada okręgowa będzie mogła zwolnić lekarza z opłacania składek w uzasadnionych przypadkach. W tej sprawie inicjatywa będzie po stronie ORL – mówi Mateusz Kowalczyk, wiceprezes NRL.
– Do Naczelnej Rady Lekarskiej wpływały prośby ze strony rad okręgowych o wprowadzenie takich zmian. Dobrze się stało, że prawie wszyscy członkowie Rady poparli te zmiany. Izby okręgowe najwięcej wiedzą o sytuacji lekarzy – dodaje prezes NRL Łukasz Jankowski.
Przypomnijmy – od 1 stycznia 2023 r. składka członkowska lekarza/lekarza dentysty będzie wynosiła w podstawowym wymiarze 120 zł miesięcznie. Stażyści będą płacić połowę tej kwoty, a całkowicie zwolnieni z opłacania składki zostaną lekarze i lekarze dentyści, którzy ukończyli 70. rok życia. Pisaliśmy o tym TUTAJ.
– Jeśli lekarz dentysta ma na głowie mniej formalnych obowiązków związanych z wykonywanym zawodem, ma więcej czasu dla pacjentów. Będziemy dążyć, by lekarze mogli skupić się na wykonywaniu własnego zawodu, bo dziś jest mnóstwo zadań, które lekarz musi wypełnić urzędowo – mówi przewodniczący komisji stomatologicznej Naczelnej Rady Lekarskiej i wiceprezes NRL dr Paweł Barucha.
Źródło: https://nil.org.pl/
Przewiń, aby wideo odtworzyło się z dźwiękiem
Lazy loading aktywny – odtwarzanie rozpocznie się po pojawieniu się nagrania w kadrze





