27 maja – Ogólnopolski Dzień Diagnosty Laboratoryjnego
27 maja obchodzi się Ogólnopolski Dzień Diagnosty Laboratoryjnego – ma on promować i przybliżać społeczeństwu rolę diagnostów laboratoryjnych w opiece zdrowotnej.

27 maja to nieprzypadkowa data – w tym właśnie dniu w 1961 r. Heinrich J. Matthaei i Marshall Warren Nirenberg odkryli tajemnicę kodu genetycznego. Odkrycie to dało podwaliny wszelkim późniejszym dokonaniom z dziedziny diagnostyki molekularnej.
W Polsce zawód diagnosty laboratoryjnego reguluje ustawa z dnia 27 lipca 2001 r. o diagnostyce laboratoryjnej. Określa zasady wykonywania zawodu, standardy prawne, a także obowiązki i prawa osób wykonujących ten zawód.
Nie można zapominać, że badania laboratoryjne mają ogromne znaczenie dla planowania leczenia stomatologicznego, np. implantologicznego. Podczas Mazowieckich Spotkań Stomatologicznych 2022 dyskutowali o tym implantolodzy – dr hab. n. med. Maciej Czerniuk, dr hab. n. med. Kornel Krasny i dr n. med. Wojciech Popowski. – Według statystyk, co 4-5 implant u pacjentów narażony jest na występowanie periimplantitis. Przyczyn jest wiele – zła higiena, błędy w momencie usadowienia implantu, a nawet stan ogólny pacjenta. Często się o tym zapomina – zapomina się o ogólnych badaniach krwi, morfologii, OB, poziomie witaminy B12, kwasu foliowego, żelaza i poziomie witaminy D3, bardzo istotnego składnika dla gojenia kości – mówił dr hab. n. med. Maciej Czerniuk.
Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego!
Przewiń, aby wideo odtworzyło się z dźwiękiem
Lazy loading aktywny – odtwarzanie rozpocznie się po pojawieniu się nagrania w kadrze






