Obowiązkowe szczepienia medyków tylko w teorii?
Od 1 marca 2022 r. każdy pracownik medyczny powinien być w pełni zaszczepiony przeciw COVID-19 – w innym przypadku może nawet stracić pracę. Sęk w tym, że w praktyce jest to przepis martwy. Obowiązek szczepień nałożono w drodze rozporządzenia, a nie ustawy, zaś kadra zarządzająca placówkami ochrony zdrowia nie ma żadnych narzędzi, by weryfikować zaszczepienie personelu.

Przypomnijmy – minister zdrowia Adam Niedzielski 22 grudnia 2021 r. podpisał rozporządzenie w sprawie obowiązkowych szczepień przeciw COVID-19 dla zawodów medycznych. Od 1 marca 2022 r. każdy pracownik ochrony zdrowia w teorii musi więc udokumentować przejście pełnego szczepienia. Dyrektorzy placówek medycznych oraz związkowcy mają wątpliwości, czy po 1 marca niezaszczepieni w pełni pracownicy medyczni mogą być przesunięci na inne stanowisko albo legalnie zwolnieni. Pisaliśmy o tym TUTAJ.
Resort zdrowia uważa, że brak szczepienia przeciwko COVID-19 może uzasadniać wprowadzenie przez pracodawcę zmian w organizacji pracy pracownika, który nie poddał się takiemu szczepieniu. Brak poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19 może również uzasadniać rozwiązanie przez pracodawcę stosunku pracy z pracownikiem. Więcej informacji o tym można znaleźć TUTAJ.
Obowiązek tylko w teorii
Zdecydowana większość ekspertów ds. rynku pracy oraz prawników stoi jednak na stanowisku, że obowiązkowe szczepienia wśród pracowników medycznych funkcjonują jedynie w teorii. Obowiązek szczepień nałożono w drodze rozporządzenia, a nie ustawy, zaś kadra zarządzająca placówkami ochrony zdrowia nie ma żadnych narzędzi, by weryfikować zaszczepienie personelu.
– Skoro żadna ustawa nie wprowadza obowiązku szczepień przeciwko COVID-19, obowiązku podawania danych dotyczących takiego szczepienia, nie przewiduje uprawnienia do przetwarzania takich danych, to wymaganie ich przez kierujących placówką i dalsze przetwarzanie będzie nielegalne – mówi cytowany przez portal prawo.pl radca prawny Maciej Gawroński, partner w Gawroński & Partners. W praktyce to pracownik decyduje, czy chce przekazać przełożonym informację o zaszczepieniu się przeciwko COVID-19.
Sprawa budzi wątpliwości
Sprawa ta budzi również pytania m.in. ze strony polityków. Posłanka Katarzyna Osos wystosowała do ministerstwa zdrowia interpelację, w której pyta m.in. o to ilu pracowników medycznych nie przyjęło pełnej dawki szczepionki przeciw COVID-19 i ilu z nich posiada przeciwwskazania zdrowotne do zaszczepienia się.
Posłanka chce również wiedzieć, jak brzmią ministerialne wytyczne dotyczące postępowania pracodawcy z osobami, które odmawiają zrealizowania obowiązku poddania się szczepieniu przeciw COVID-19 i w jaki sposób Sanepid będzie sprawdzać oraz nakładać kary finansowe wobec osób, które nie zrealizowały obowiązku szczepienia. O odpowiedzi resortu poinformujemy.
Z jakimi problemami lekarze dentyści zgłaszają się do prawników? - Jeśli mówimy o skargach pacjentów, to zauważamy, że coraz częściej pacjenci zgłaszają się nie tylko z zastrzeżeniami do samego leczenia, ale do poszanowania praw pacjenta - mówi w rozmowie z Dentonetem mec. Paweł Strzelec, podkreślając rolę dokumentacji medycznej w udowadnianiu racji w przypadku procesu sądowego.
Źródła:
Przewiń, aby wideo odtworzyło się z dźwiękiem
Lazy loading aktywny – odtwarzanie rozpocznie się po pojawieniu się nagrania w kadrze





