O fotografii w stomatologii w Światowym Dniu Fotografii
19 sierpnia obchodzony jest Światowy Dzień Fotografii – tego właśnie dnia w 1839 r. rząd Francji upublicznił technologie opracowane przez Nicephore'a Niépce'a i Louisa Daguerre'a, pionierów fotografii, która tym samym stała się dobrem publicznym. Przy tej okazji warto przypomnieć, jak ogromne znaczenie ma fotografia we współczesnej stomatologii.

Obecnie bez fotografii stomatologicznej trudno wyobrazić sobie diagnostykę i planowanie leczenia. Fotografia stomatologiczna ułatwia komunikację na linii lekarz – pacjent, pozwala oceniać proces leczenia, analizować jego elementy oraz porównywać w czasie efekty. Zdjęcia stanowią również nieoceniony materiał edukacyjny dla stomatologów.
Jak zacząć swoją przygodę z fotografią stomatologiczną? – Nie zaczynałbym od kupna profesjonalnego sprzętu. Na początek wystarczy wyciągnąć swój telefon, kupić kilka akcesoriów, takich jak rozwieraki do policzków czy lusterka i skupić się na robieniu zdjęć telefonem, po to, by w ogóle zrozumieć, po co je robimy – mówi dr n. med. Leszek Szalewski, absolwent Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, asystent w Zakładzie Protetyki Stomatologicznej macierzystej uczelni, autor i współautor ponad 50 prac naukowych oraz doniesień zjazdowych, pasjonat i propagator fotografii stomatologicznej.
A w jaki sposób fotografia stomatologiczna wpływa na codzienną pracę w gabinecie? – Od kiedy fotografuję, a właściwie pokazuję zdjęcia moim pacjentom, komunikacja z nimi zmieniła się zdecydowanie – dodaje ekspert.
Rozmowa z dr. n. med. Leszkiem Szalewskim zarejestrowana została podczas konferencji Dent East 4, którą w kwietniu br. zorganizował lubelski oddział Polskiego Towarzystwa Studentów Stomatologii.
Przewiń, aby wideo odtworzyło się z dźwiękiem
Lazy loading aktywny – odtwarzanie rozpocznie się po pojawieniu się nagrania w kadrze



