Nowe wynagrodzenia dla lekarzy i lekarzy dentystów
Ministerstwo zdrowia zaprezentowało projekt nowej ustawy o najniższych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia oraz nową tabelę płac dla pracowników ochrony zdrowia. Najwyższa pensja minimalna ma wynieść 8210,67 zł brutto miesięcznie.

Nowa ustawa zakłada głównie zmianę najniższych wynagrodzeń dla pracowników ochrony zdrowia, m.in. lekarzy i lekarzy dentystów, pielęgniarek oraz ratowników medycznych. W zależności od zawodu oraz posiadanego wykształcenia, pensje ustalane są na podstawie tzw. współczynnika pracy. Ustawa dotyczy oczywiście pensji minimalnych - mogą być one powiększane o rozmaite dodatki, np. za staż pracy.
I tak np. dla lekarza/lekarza dentysty ze specjalizacją współczynnik wynosić będzie 1,45 - a więc po 1 lipca 2022 r. wynagrodzenie minimalne wyniesie 8210,67 zł brutto. Dla lekarza/lekarza dentysty bez specjalizacji współczynnik wyniesie 1,19 - najniższa pensja to 6738,41 zł brutto. Lekarz stażysta/lekarz dentysta stażysta otrzyma wynagrodzenie minimalne 5379,40 zł brutto (współczynnik 0,95).
Farmaceuta, fizjoterapeuta, diagnosta laboratoryjny, psycholog kliniczny, inny pracownik wykonujący zawód medyczny inny niż określony wymagający wyższego wykształcenia na poziomie magisterskim i specjalizacji, pielęgniarka z tytułem zawodowym magister pielęgniarstwa albo położna z tytułem magister położnictwa z wymaganą specjalizacją w dziedzinie pielęgniarstwa lub w dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia otrzyma po 1 lipca minimalne wynagrodzenie wynoszące 7 304,66 zł brutto (współczynnik 1,29).
Projekt został przekazany do konsultacji publicznych - uwagi można zgłaszać do 18 kwietnia.
- Dobrze określone procedury, zrozumiałe dla każdego, szczegółowo wyjaśnione podczas pierwszej wizyty mogą naprawdę pomóc. Pacjenci zrozumieją, że jeśli ten problem zniknie, kolejki do lekarzy specjalistów staną się krótsze - mówi w rozmowie z Dentonetem ekspert Business Centre Club Marta Chalimoniuk-Nowak. Dodaje, że pacjenci zrozumieją i docenią taki regulamin, natomiast samą formalną możliwość "karania" pacjentów za nieodwoływanie wizyt, do których z ich winy nie doszło, daje prawo.
Źródło: https://legislacja.rcl.gov.pl/
Przewiń, aby wideo odtworzyło się z dźwiękiem
Lazy loading aktywny – odtwarzanie rozpocznie się po pojawieniu się nagrania w kadrze





