NIL i RPP chcą razem chronić pacjentów przed szarlatanerią
Łukasz Jankowski – prezes Naczelnej Rady Lekarskiej – spotkał się z Rzecznikiem Praw Pacjenta Bartłomiejem Chmielowcem. Obie instytucje chcą bliżej współpracować w dwóch istotnych kwestiach: walce z tzw. szarlatanami oraz uporządkowaniu kwestii nadzoru nad wykonywaniem zawodu lekarza i lekarza dentysty.

– Wspólnie analizujemy możliwości i działania mające na celu ochronę pacjentów przed osobami, które stosują niesprawdzone, a często eksperymentalne terapie, działającymi jako szarlatani. Jednocześnie widzimy potrzebę właściwego zdefiniowania kompetencji oraz jasnych regulacji dotyczących nadzoru nad wykonywaniem zawodu lekarza i lekarza dentysty – powiedział po spotkaniu prezes NRL Łukasz Jankowski.
– Rozmawialiśmy także o powołaniu zespołów, których zadaniem będzie wypracowanie zasad współpracy oraz ustalenie strategii działań na rzecz bezpieczeństwa pacjenta – dodał Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta.
Obie strony wyraziły zdecydowane przekonanie, że uporządkowanie tego procesu zapewni pacjentom wysoką jakość opieki medycznej, minimalizując ryzyko narażenia na nieodpowiednie, niebezpieczne lub nieszczere działania ze strony pracowników medycznych.
Źródło: https://nil.org.pl/




