Nie będzie zmian w zlecaniu badań stężenia witaminy D
W odpowiedzi na interpelację posłanki Anity Sowińskiej wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że zasady zlecania badań stężenia witaminy D nie zmienią się – będą na nie mogli kierować tylko specjaliści endokrynologii.

Przypomnijmy – kilka tygodni temu posłanka Anita Sowińska skierowała do ministra zdrowia interpelację, w której pytała, czy resort planuje możliwość kierowania pacjentów na bezpłatne badanie poziomu witaminy D przez lekarzy rodzinnych, a nie tylko endokrynologów. Witamina D ma m.in. wpływ na procesy zachodzące podczas leczenia implantoprotetycznego, znane są również związki niedoboru witaminy D z zachorowalnością na choroby przyzębia, stanami zapalnymi w zębodole po ekstrakcji zęba oraz procesami recesji i atrycji. Pisaliśmy o tym TUTAJ.
Zmian w badaniach nie będzie
Na interpelację posłanki odpowiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Jak poinformował, rozszerzenie możliwości zlecania badań stężenia witaminy D na lekarzy POZ było przedmiotem analiz prowadzonych w ministerstwie zdrowia oraz konsultacji z gronem ekspertów.
– Mając na uwadze fakt, iż niedobory witaminy D3 dotyczą blisko 90% populacji polskiego społeczeństwa, a wyniki badania diagnostycznego stężenia witaminy D3 zleconego przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) służyłby potwierdzeniu znanego faktu, równocześnie biorąc pod uwagę racjonalność gospodarowania środkami budżetu pochodzącego ze środków ubezpieczenia zdrowotnego, jak również dostępne i aktualizowane zalecenia dla lekarzy POZ dotyczące suplementacji witaminy D3, minister zdrowia podjął decyzję o niewprowadzaniu badania stężenia poziomu witaminy D3 do świadczeń medycznej diagnostyki laboratoryjnej lub diagnostyki obrazowej i nieobrazowej związanych z realizacją świadczeń lekarza POZ. Aktualnie w ministerstwie zdrowia nie są prowadzone i planowane prace z przedmiotowego zakresu – czytamy.
Ministerstwo stawia na edukację i profilaktykę
Jednocześnie minister wymienił działania, które podjęto, by zwiększyć świadomość Polaków dotyczącą wpływu witaminy D na zdrowie. Znalazło się wśród nich powstanie Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej (jego celem jest szerzenie rzetelnej wiedzy w zakresie żywienia i zdrowego stylu życia, pozytywnej zmiany postaw i nawyków żywieniowych, a w konsekwencji poprawy stanu zdrowia Polaków), funkcjonowanie w ramach NCEŻ Centrum Dietetycznego Online oferującego przez Internet bezpłatne konsultacje dietetyczne, wspieranie profilaktyki osteoporozy u osób w wieku 50+ oraz opracowanie Programu Koordynacji Profilaktyki Złamań Osteoporotycznych skierowanego do kobiet w wieku 50–70 lat.
Jakie znaczenie ma witamina D w leczeniu stomatologicznym? Jakie ma znaczenie? Odpowiada prof. Marzena Dominiak, prezydent PTS-u.
Źródło: https://www.sejm.gov.pl/
Przewiń, aby wideo odtworzyło się z dźwiękiem
Lazy loading aktywny – odtwarzanie rozpocznie się po pojawieniu się nagrania w kadrze






