Narodowy Fundusz Zdrowia zapłaci za nadwykonania w stomatologii
Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia podpisał zarządzenie, które zmienia tegoroczny plan finansowy Funduszu, zwiększając go o 3 mld zł. Środki te pozwolą na sfinansowanie nadwykonań m.in. w stomatologii i endoprotezoplastyce.

Zmienił się plan finansowy NFZ-u na 2023 r. Prezes Funduszu Filip Nowak podpisał zarządzenie, dzięki któremu o 3 mld zł zwiększone zostały środki na świadczenia medyczne.
Dodatkowe pieniądze pozwolą na sfinansowanie nadwykonań, czyli świadczeń, które zostały wykonane ponad wartość wynikającą z umowy z Funduszem. Przeszło 222 mln zł to kwota przeznaczona na nadwykonania w endoprotezoplastyce. Ponad 145 mln zł pozwoli na zapłatę nadwykonań w stomatologii. Natomiast na nadwykonania w opiece paliatywnej i hospicyjnej przewidziano blisko 25 mln zł.
Ponad 2 mld zł na nielimity
Największa część ze środków, które zasiliły budżet NFZ-u, będzie przeznaczona na świadczenia nielimitowane. Chodzi przede wszystkim o poradnie lekarzy specjalistów i diagnostykę obrazową (np. tomografię komputerową). Łącznie przeznaczono na ten cel dodatkowe 2,3 mld zł.
– Chcemy zmienić czas leczenia refundowanego, bo dziś nie trafiamy z rozwojem. Chłopcy są pokrzywdzeni, bo ich skok wzrostowy następuje dwa lata po refundacji – mówi w rozmowie z Dentonetem krajowy konsultant ds. ortodoncji, prof. dr hab. n. med. Beata Kawala z Katedry i Zakładu Ortopedii Szczękowej i Ortodoncji Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.
Źródło: https://www.nfz.gov.pl/
Przewiń, aby wideo odtworzyło się z dźwiękiem
Lazy loading aktywny – odtwarzanie rozpocznie się po pojawieniu się nagrania w kadrze






