NFZ o kontrolach w stomatologii w II kwartale 2023 r.
Świadczenia realizowane przez osobę bez wymaganych kwalifikacji, nieuzasadniona kwalifikacja do zaopatrzenia protetycznego, błędy w prowadzeniu dokumentacji medycznej – kontrolerzy Narodowego Funduszu Zdrowia wykazali m.in. takie nieprawidłowości w placówkach udzielających świadczeń stomatologicznych w II kwartale 2023 r.

W II kwartale 2023 r. terenowe wydziały kontroli Narodowego Funduszu Zdrowia przeprowadziły łącznie 682 kontrole i czynności sprawdzające w obszarach realizacji umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, ordynacji produktów refundowanych oraz realizacji umowy na wydawanie refundowanego leku, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobu medycznego na receptę w aptekach i punktach aptecznych.
164 kontrole dotyczyły realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Największa liczba kontroli dotyczyła leczenia szpitalnego (95 kontroli), ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (28 kontroli) oraz podstawowej opieki zdrowotnej (16). W placówkach stomatologicznych przeprowadzono 11 kontroli (6,7%).
Najczęstsze nieprawidłowości u świadczeniodawców
Skutki finansowe przeprowadzonych kontroli świadczeń wyniosły łącznie ponad 17 mln zł. W ramach wszystkich przeprowadzonych kontroli najczęściej stwierdzone nieprawidłowości to:
- nieprawidłowe kwalifikowanie i sprawozdawanie świadczeń do rozliczenia,
- udzielanie świadczeń w sposób lub w warunkach nieodpowiadających wymogom określonym w obowiązujących przepisach lub umowie,
- niewłaściwa kwalifikacja do leczenia szpitalnego pacjentów, dla których cel leczenia mógł być osiągnięty w warunkach ambulatoryjnych,
- gromadzenie informacji lub prowadzenie dokumentacji medycznej w sposób naruszający przepisy prawa,
- nieprowadzenie listy oczekujących na udzielenie świadczenia lub prowadzenie tej listy w sposób naruszający przepisy prawa.
Jakie nieprawidłowości w stomatologii?
W II kwartale terenowe wydziały kontroli Narodowego Funduszu Zdrowia przeprowadziły także 386 czynności sprawdzających dotyczących świadczeń, ordynacji oraz aptek. Wśród kontroli o najwyższych skutkach finansowych były dwie w placówkach stomatologicznych.
Pierwsza z nich miała miejsce w regionie Zielonej Góry. Kontrola dotyczyła świadczeń ogólnostomatologicznych udzielanych w znieczuleniu ogólnym. – Sprawdzono kwalifikacje lekarzy dentystów realizujących konsultacje specjalistyczne oraz poprawność dokumentowania i rozliczenia świadczeń o kodzie 5.13.00.2301050 (konsultacja specjalistyczna). Wszystkie zweryfikowane świadczenia (189) zostały sprawozdane nieprawidłowo do rozliczenia. Świadczenia były zrealizowane przez osobę bez wymaganych kwalifikacji. Nałożono skutki finansowe w wysokości 38 034,43 zł – czytamy w raporcie NFZ-u.
Z kolei w regionie krakowskim przeprowadzono kontrolę w obszarze prawidłowości kwalifikowania i rozliczania świadczeń zaopatrzenia bezzębnej szczęki/żuchwy protezą całkowitą. Sprawdzono 38 dokumentacji medycznych świadczeniobiorców dotyczących 62 świadczeń. – W 58 przypadkach wpisy w dokumentacji medycznej nie uzasadniły kwalifikacji i nie potwierdziły realizacji sprawozdanych świadczeń, gdyż nie udokumentowano pobrania wycisku czynnościowego na łyżce indywidualnej, czyli nie spełniono warunku realizacji zaopatrzenia bezzębnej szczęki/żuchwy za pomocą protezy akrylowej całkowitej – napisano w raporcie.
Na tę placówkę nałożono skutki finansowe w wysokości ponad 37 tys. zł.
Z jakimi problemami lekarze dentyści zgłaszają się do prawników? – Jeśli mówimy o skargach pacjentów, to zauważamy, że coraz częściej pacjenci zgłaszają się nie tylko z zastrzeżeniami do samego leczenia, ale do poszanowania praw pacjenta – mówi w rozmowie z Dentonetem mec. Paweł Strzelec, podkreślając rolę dokumentacji medycznej w udowadnianiu racji w przypadku procesu sądowego.
Źródło: https://www.nfz.gov.pl/
Przewiń, aby wideo odtworzyło się z dźwiękiem
Lazy loading aktywny – odtwarzanie rozpocznie się po pojawieniu się nagrania w kadrze


