Narodowy Fundusz Zdrowia o kontrolach w I kwartale
NFZ poinformował o wynikach kontroli realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej przeprowadzonych przez Terenowe Wydziały Kontroli w I kwartale 2022 r. Stwierdzone nieprawidłowości dotyczyły m.in. podawania nieprawdziwych danych o wykonanych świadczeniach, nieprawidłowego prowadzenia dokumentacji medycznej oraz udzielania świadczeń przez personel nieposiadający wymaganych kwalifikacji.

W I kwartale 2022 r. Terenowe Wydziały Kontroli Narodowego Funduszu Zdrowia przeprowadziły łącznie 120 kontroli realizacji umów w obszarze świadczeń opieki zdrowotnej. W 16 przypadkach nie stwierdzono nieprawidłowości, a w jednym przypadku odstąpiono od wydania oceny. Pozostałe postępowania kontrolne zakończyły się negatywną oceną podmiotów kontrolowanych (75 postępowań) lub oceną pozytywną z nieprawidłowościami (28 postępowań).
W I kwartale Terenowe Wydziały Kontroli przeprowadziły również 52 kontrole realizacji zadań związanych z przeciwdziałaniem COVID-19, które są finansowane ze środków pochodzących z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 oraz budżetu państwa. W 10 przypadkach nie stwierdzono nieprawidłowości w zakresie realizacji zadań. Pozostałe postępowania kontrolne zakończyły się negatywną oceną podmiotów kontrolowanych (32 postępowania) lub oceną pozytywną z nieprawidłowościami (10 postępowań).
W wyniku przeprowadzonych kontroli stwierdzono nieprawidłowości dotyczące między innymi:
- przedstawienia przez świadczeniodawcę danych niezgodnych ze stanem faktycznym, na podstawie których NFZ dokonał płatności nienależnych środków finansowych lub niesprawozdania udzielonych świadczeń,
- gromadzenia informacji lub prowadzenia dokumentacji, w tym dokumentacji medycznej, w sposób naruszający przepisy prawa,
- udzielania świadczeń w sposób rażąco nieodpowiadający wymogom określonym w obowiązujących przepisach lub umowie,
- nieudzielania świadczeń w czasie lub miejscu ustalonym w umowie
- braku list oczekujących na udzielenie świadczenia lub prowadzenia tych list w sposób naruszający przepisy prawa,
- braku wymaganej dokumentacji medycznej,
- nieprawidłowego, nieczytelnego, niechronologicznego i nieuporządkowanego prowadzenia dokumentacji indywidualnej lub zbiorczej,
- braku aktualnego skierowania wystawionego przez osobę uprawnioną,
- braku aktualizacji załącznika do umowy „Harmonogram – zasoby”,
- udzielania świadczeń przez personel nieposiadający wymaganych kwalifikacji,
- udzielania świadczeń pacjentom w ramach leczenia szpitalnego, mimo że cel leczenia mógł zostać osiągnięty poprzez leczenie ambulatoryjne,
- utrudnionego dostępu do porady stacjonarnej,
- udzielania świadczeń świadczeniobiorcy z pominięciem kolejki oczekujących,
- nieumieszczenia tablicy ze znakiem graficznym NFZ-u na zewnątrz budynku, w którym udzielane są świadczenia,
- niepodania do wiadomości świadczeniobiorców informacji dotyczących posiadanych udogodnień dla osób niepełnosprawnych, najbliższego miejsca w którym są udzielane świadczenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, numerów telefonów alarmowych: 112 i 999, zasad rejestracji i organizacji udzielania świadczeń, praw pacjenta, imion i nazwisk osób kierujących pracą komórki organizacyjnej lub osób udzielających świadczeń, a także godzin i miejsc udzielania świadczeń,
- niepowiadomienia o planowanej przerwie w udzielaniu świadczeń,
- udzielania świadczeń w godzinach niezgodnych z umową,
- niezapewnienia odpowiedniej liczby kadry medycznej,
- braku wymaganego wyposażenia w sprzęt, aparaturę lub wyroby medyczne,
- niedostosowania pomieszczeń, wyposażenia stanowisk i organizacji pracy oddziału do obowiązujących wymogów,
- nieprzeprowadzenia odpowiednich badań diagnostycznych,
- braku wpisów w stosownych dokumentach potwierdzających dokonanie aktualnych przeglądów technicznych sprzętu i aparatury medycznej,
- niesprawozdawania danych dotyczących łóżek covidowych w aplikacji ELC,
- nieprzekazania dokumentacji medycznej do kontroli,
- braku oświadczenia świadomej zgody na zabieg.
- Stomatologów zepchnięto do rynku prywatnego. Nie ma presji na lepsze finansowanie publicznej stomatologii - mówi Dariusz Paluszek, przewodniczący komisji ds. lekarzy dentystów OIL w Warszawie, pytany o przyczyny wciąż zbyt niskich nakładów NFZ na leczenie stomatologiczne.
Źródło: https://www.nfz.gov.pl
Przewiń, aby wideo odtworzyło się z dźwiękiem
Lazy loading aktywny – odtwarzanie rozpocznie się po pojawieniu się nagrania w kadrze





