„Monitorowanie stanu zdrowia jamy ustnej populacji polskiej”
Do 9 maja 2014 można zgłaszać oferty konkursowe na realizatora programu „Monitorowanie stanu zdrowia jamy ustnej populacji polskiej w latach 2013–2015” – w zakresie zadań na rok 2014. Celem prowadzonego konkursu jest wybór realizatora w zakresie przeprowadzenia przedmiotowych badań epidemiologicznych i socjomedycznych i opracowania ich w formie raportu końcowego oraz przeprowadzenia edukacji dotyczącej zdrowia jamy ustnej.

Cele ogólne programu to ocena stanu zdrowia jamy ustnej populacji polskiej, ocena tendencji próchnicy w Polsce, analiza pod względem regionów nasilenia próchnicy, analiza ekspozycji dzieci i młodzieży oraz starszych wiekiem grup populacji na czynniki ryzyka chorób jamy ustnej wynikające z uwarunkowań społecznych i ekonomicznych, oraz promocja zdrowia.
Na rok 2014 zaplanowano następujące działania oraz badania:
- określenie częstości występowania i nasilenia próchnicy zębów u dzieci w wieku 12 lat;
- określenie wartości wskaźnika leczenia zachowawczego próchnicy dzieci;
- określenie wielkości potrzeb leczniczych dzieci w wieku 12 lat, oraz młodzieży w wieku 18 lat (odsetek wymagających wykonania wypełnień lub ekstrakcji zęba, średnia liczba zębów wymagających wypełnienia lub ekstrakcji u badanego, określenie rozległości wymaganych zabiegów, np. wypełnień jedno- lub wielopowierzchniowych, leczenie endodontyczne itp.);
- określenie odsetka dzieci szkolnych objętych różnego typu postępowaniem profilaktycznym (okresowym nadzorowanym szczotkowaniem zębów w szkole, uszczelnieniem bruzd międzyguzkowych);
- określenie odsetka dzieci w wieku 12 lat i odsetka młodzieży w wieku 18 lat z zębami usuniętymi z powodu próchnicy;
- określenie aktualnej tendencji próchnicy w badanej grupie dzieci;
- określenie częstości występowania zapaleń dziąseł u dzieci w wieku 12 lat i odpowiednio 18 lat oraz wielkości i rodzaju potrzeb leczniczych;
- określenie częstości występowania przypadków wymagających natychmiastowej interwencji w zakresie chorób jamy ustnej u dzieci i młodzieży;
- określenie wielkości różnic w nasileniu próchnicy i występowaniu chorób przyzębia zależnych od lokalizacji miejsca zamieszkania oraz różnic pomiędzy regionami w kraju.
Cele szczegółowe prowadzonych w roku 2014 badań socjomedycznych
- określenie stanu świadomości i postaw zdrowotnych dotyczących zachowania zdrowia jamy ustnej dzieci w wieku 12 i 18 lat;
- ocena osiągalności i wykorzystania systemu opieki stomatologicznej w kraju.
Jak powinny wyglądać i co powinny zawierać oferty, można przeczytać na stronie: www.mz.gov.pl



