Przejdź do treści
Dentonet.pl Lekarz „Minister zdrowia antagonizuje środowisko pacjentów i lekarzy”

„Minister zdrowia antagonizuje środowisko pacjentów i lekarzy”

Aleksandra

W specjalnym stanowisku Naczelna Rada Lekarska wyraziła sprzeciw w związku z pojawiającymi się ostatnio w mediach wypowiedziami ministra zdrowia Adama Niedzielskiego „antagonizującymi środowiska pacjentów i lekarzy”.

„Minister zdrowia antagonizuje środowisko pacjentów i lekarzy”

Przypomnijmy – kilka dni temu Sejm nie zdołał odrzucić senackiego weta wobec tzw. ustawy o jakości, przygotowanej przez ministerstwo zdrowa. Zakładała ona m.in. obowiązkową autoryzację dla podmiotów udzielających świadczeń finansowanych ze środków publicznych oraz konieczność wdrożenia systemu monitorowania zdarzeń niepożądanych przez wszystkie podmioty lecznicze. Pisaliśmy o tym TUTAJ. Projekt od początku budził sprzeciw środowiska lekarskiego, które podnosiło, że nie ma ona nic wspólnego z prawdziwym systemem no-fault, a dodatkowo tworzy system donoszenia na siebie pracowników medycznych (więcej informacji TUTAJ).

Po decyzji Sejmu podczas debaty „Prawa pacjenta w systemie ochrony zdrowia”, która odbyła się 19 kwietnia na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu, minister zdrowia powiedział z kolei, że „pacjentowi u lekarza nikt łaski nie robi”. – Pacjent musi być traktowany u lekarza podmiotowo. To jest czas na prawa pacjenta, które będą mierzone i oceniane. Czas zlikwidować dysproporcje w relacjach pacjent – lekarz – powiedział. Cytat następnie został opublikowany w mediach społecznościowych resortu.

Sprzeciw wobec „antagonizowania pacjentów i lekarzy”

W specjalnym stanowisku Naczelna Rada Lekarska wyraziła sprzeciw wobec tej wypowiedzi mającej „antagonizować środowiska pacjentów i lekarzy”. – Samorząd lekarski stoi niezmiennie na stanowisku, że w polskiej ochronie zdrowia potrzebna jest ustawa o jakości i od dłuższego czasu wyraża swoją chęć uczestniczenia w jej tworzeniu. Odrzucony ostatnio przez parlament rządowy projekt ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta był nie do przyjęcia, ponieważ zmierzał do penalizacji i karania winnych, a nie prowadził do poprawy jakości poprzez samodoskonalenie i analizę zdarzeń niepożądanych – czytamy.

Jak dodano, na żadnym etapie działań samorząd nie postulował wyłączenia zawodu lekarza z podlegania kodeksowi karnemu. – Naszym zdaniem Polsce potrzebne są dobre rozwiązania oparte na zasadzie no-fault stosowanej z powodzeniem w innych krajach Unii Europejskiej, które pozwolą poprawić zarówno bezpieczeństwo leczenia pacjenta, jak i warunki pracy lekarzy, którym w obecnym stanie prawnym za niezawinione niekorzystne powikłania leczenia, grozi nawet kara pozbawienia wolności – podkreślono.

Aby opracować korzystne dla polskiej ochrony zdrowia rozwiązania, organizacje lekarskie skupione w Porozumienie Organizacji Lekarskich powołały specjalne Forum dla Jakości i Bezpieczeństwa Pacjenta. – Zapraszamy do niego również ministra zdrowia wierząc, że dla niego podobnie jak dla nas, najważniejszym celem jest dobro pacjenta – podsumowano.

– Obecnie mamy do czynienia z dużą intensyfikacją działań prokuratury związanych z kwestiami medycznymi – mówi w rozmowie z Dentonetem radca prawny Paweł Strzelec. Dodaje, że w prokuraturach powstały specjalne działy zajmujące się kwestią błędów medycznych.

Źródło: https://nil.org.pl/

Przewiń, aby wideo odtworzyło się z dźwiękiem

Lazy loading aktywny – odtwarzanie rozpocznie się po pojawieniu się nagrania w kadrze

Proponowane

Sektor technologii stomatologicznej w I kwartale 2026 r. – stabilność mimo niepewności gospodarczej Sektor technologii stomatologicznej w I kwartale 2026 r. – stabilność mimo niepewności gospodarczej

Sektor technologii stomatologicznej w I kwartale 2026 r. – stabilność mimo niepewności gospodarczej

Rynek technologii stomatologicznej rozpoczął 2026 r. w warunkach utrzymującej się niepewności makroekonomicznej, jednak dane za pierwszy kwartał wskazują na większą odporność sektora niż zakładały wcześniejsze prognozy. W ujęciu globalnym segment technologii stomatologicznych odnotował wzrost przychodów o około 3,5-4% roku do roku, przy jednoczesnym spadku dynamiki w segmencie sprzętowym o 2% oraz znaczącym wzroście w obszarze oprogramowania i rozwiązań cyfrowych na poziomie 9-10%. Pomimo presji inflacyjnej i ostrożności inwestycyjnej gabinetów […]
Zdrowie jamy ustnej bez granic. Jak fundusz FDI wspiera stomatologię w najbardziej odległych zakątkach świata Zdrowie jamy ustnej bez granic. Jak fundusz FDI wspiera stomatologię w najbardziej odległych zakątkach świata

Zdrowie jamy ustnej bez granic. Jak fundusz FDI wspiera stomatologię w najbardziej odległych zakątkach świata

Od gór Nepalu po plantacje kawy w Kostaryce – projekty finansowane przez World Dental Development Fund (WDDF) zmieniają oblicze opieki stomatologicznej w społecznościach oddalonych od systemów ochrony zdrowia. Dzięki lokalnemu zaangażowaniu, poszanowaniu kultury oraz długofalowym rozwiązaniom tysiące osób zyskuje dostęp do profilaktyki i leczenia. Nabór wniosków do tegorocznej edycji programu potrwa do 15 czerwca 2026 r. W najbardziej odległych częściach świata – tam, gdzie góry, morza, granice państwowe […]
Woda oraz mleko podstawą zdrowia dzieci i młodzieży Woda oraz mleko podstawą zdrowia dzieci i młodzieży

Woda oraz mleko podstawą zdrowia dzieci i młodzieży

Wiodące organizacje zdrowotne z USA – w tym Amerykańska Akademia Stomatologii Dziecięcej (American Academy of Pediatric Dentistry, AAPD) – zalecają, by dzieci i młodzież w wieku od 5 do 18 lat na co dzień piły przede wszystkim wodę oraz mleko. Należy unikać napojów słodzonych, napojów z substancjami słodzącymi oraz zawierających kofeinę. Czołowe amerykańskie organizacje zajmujące się kwestiami zdrowia oraz żywienia opublikowały zalecenia dotyczące napojów przeznaczonych dla dzieci i młodzieży. […]
Szwecja: 48 mln koron na badania nad poprawą zdrowia jamy ustnej Szwecja: 48 mln koron na badania nad poprawą zdrowia jamy ustnej

Szwecja: 48 mln koron na badania nad poprawą zdrowia jamy ustnej

48 mln koron dotacji z środków Knowledge Foundation otrzymała inicjatywa badawcza „Advancing Oral Health” prowadzona na Uniwersytecie w Malmö. Jej celem jest poprawa zdrowia jamy ustnej poprzez integrację badań naukowych z praktyką kliniczną i współpracę z przemysłem. Projekt ma zrewolucjonizować podejście do opieki stomatologicznej uwzględniając nie tylko czynniki biologiczne, lecz także psychospołeczne, ekonomiczne i środowiskowe. Uniwersytet w Malmö otrzymał wsparcie finansowe w wysokości 48 mln koron szwedzkich (rozłożone na osiem […]

Najnowsze

Eksperci: dezinformacja medyczna weszła do głównego nurtu Eksperci: dezinformacja medyczna weszła do głównego nurtu

Eksperci: dezinformacja medyczna weszła do głównego nurtu

Dezinformacja medyczna weszła do głównego nurtu. Funkcjonuje na styku mediów, platform społecznościowych, polityki, prawa, marketingu i codziennych wyborów pacjentów – wynika z raportu „Dezinformacja medyczna” przygotowanego przez Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu i Mediaboard. Uczelnia poinformowała w czwartek w komunikacie, że przeanalizowano ponad 32 tys. publikacji w mediach tradycyjnych, blisko 350 tys. wpisów w mediach społecznościowych. – Jako lekarz, ale też jako naukowiec, nie mam wątpliwości, że wiedza to dziś za mało. Kluczowe […]
Pacjenci chcą wiedzieć, jak dbasz o ich bezpieczeństwo w gabinecie Pacjenci chcą wiedzieć, jak dbasz o ich bezpieczeństwo w gabinecie

Pacjenci chcą wiedzieć, jak dbasz o ich bezpieczeństwo w gabinecie

Badanie przeprowadzone przez amerykańską organizację Dental Assisting National Board (DANB) wskazuje, że pacjenci bardzo doceniają kontrolę zakażeń w praktykach stomatologicznych. Jednocześnie wielu z nich chciałoby uzyskać więcej informacji na temat stosowanych procedur bezpieczeństwa. Choć od początku pandemii COVID-19 minęło już ponad pięć lat, nie oznacza to, że pacjenci obecnie mniej obawiają się o swoje bezpieczeństwo podczas leczenia stomatologicznego. Z badania przeprowadzonego wśród 1000 osób wynika, […]
NRL przeciw zmianom w kształceniu medyków. Ostra krytyka propozycji MZ NRL przeciw zmianom w kształceniu medyków. Ostra krytyka propozycji MZ

NRL przeciw zmianom w kształceniu medyków. Ostra krytyka propozycji MZ

Naczelna Rada Lekarska ostro skrytykowała projekt nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Samorząd lekarski sprzeciwił się m.in. skróceniu stażu podyplomowego, zmianom w systemie specjalizacji oraz nowym ograniczeniom dotyczącym egzaminów. W przyjętym 12 czerwca 2026 r. stanowisku NRL zaapelowała o wstrzymanie dalszych prac nad projektem. Przypomnijmy – kilka dni temu ministerstwo zdrowia skierowało do konsultacji społecznych projekt ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Wśród zaproponowanych […]
Obwodowy ziarniniak olbrzymiokomórkowy z destrukcją przyzębia w strefie estetycznej Obwodowy ziarniniak olbrzymiokomórkowy z destrukcją przyzębia w strefie estetycznej

Obwodowy ziarniniak olbrzymiokomórkowy z destrukcją przyzębia w strefie estetycznej

Obwodowy ziarniniak olbrzymiokomórkowy (ang. peripheral giant cell granuloma; PGCG) jest reaktywną zmianą rozrostową wywodzącą się z tkanek dziąsła lub błony śluzowej wyrostka zębodołowego. Nie jest on zmianą nowotworową, ale odpowiedzią tkankową na przewlekłe podrażnienie miejscowe. Do czynników etiologicznych zalicza się przede wszystkim obecność płytki bakteryjnej i kamienia nazębnego, urazy mechaniczne, a także czynniki jatrogenne, w tym źle dopasowane wypełnienia czy protezy. Klinicznie PGCG manifestuje się […]

Treści przeznaczone wyłącznie dla profesjonalistów medycznych

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, dostęp do części treści portalu Dentonet.pl jest przeznaczony wyłącznie dla profesjonalistów medycznych: lekarzy dentystów, higienistek stomatologicznych, asystentek stomatologicznych, techników dentystycznych oraz innych osób wykonujących zawód medyczny.

Ważne zastrzeżenie

Jeżeli nie jesteś profesjonalistą medycznym, możesz korzystać wyłącznie ze strefy ogólnej, przeznaczonej dla pacjentów i osób niezwiązanych zawodowo z medycyną.