Przejdź do treści
Dentonet.pl Lekarz Medycyna estetyczna – tylko dla lekarzy i lekarzy dentystów

Medycyna estetyczna – tylko dla lekarzy i lekarzy dentystów

Aleksandra

Wiceminister zdrowia Piotr Bromber poinformował, że resort prowadzi prace nad uregulowaniem zasad wykonywania zabiegów medycyny estetycznej wyłącznie przez lekarzy i lekarzy dentystów. – Wykonywanie ich związane jest ze stosowaniem zasad aseptyki i antyseptyki, umiejętności natychmiastowego wdrożenia procedur przeciwwstrząsowych po pojawieniu się objawów niepożądanych oraz zastosowania leków przepisywanych na receptę, co wymaga wiedzy medycznej nabywanej na poziomie kształcenia na kierunku lekarskim i lekarsko-dentystycznym, a nie na kierunku kosmetologii – poinformowano.

Medycyna estetyczna – tylko dla lekarzy i lekarzy dentystów

Jak czytamy w odpowiedzi wiceministra zdrowia na interpelację poselską, projekt rozporządzenia w sprawie umiejętności zawodowych lekarza i lekarza dentysty wprowadzi tzw. certyfikowane umiejętności medyków – jedną z nich będzie medycyna estetyczna.

Grupa ekspertów pod przewodnictwem konsultanta krajowego w dziedzinie dermatologii i wenerologii sporządziła projekt procedur medycyny estetycznej, który przeszedł konsultacje z Naczelną Radą Lekarską, Polskim Towarzystwem Dermatologicznym, Polskim Towarzystwem Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej, Stowarzyszeniem Lekarzy Dermatologów Estetycznych oraz Polskim Towarzystwem Medycyny Estetycznej i Anti-Aging. Projekt procedur został następnie skorygowany o uzasadnione propozycje zgłoszone przez szkoły wyższe kształcące na kierunku kosmetologia, tak aby nie ograniczać wykonywanych przez kosmetologów działań kosmetycznych, mieszczących się w ramach ich kwalifikacji zawodowych.

Standardy kształcenia na kierunku lekarskim i lekarsko-dentystycznym przygotowują przyszłych lekarzy do wykonywania procedur medycznych związanych z penetracją w głębokie powłoki skórne. Wykonywanie ich związane jest ze stosowaniem zasad aseptyki i antyseptyki, umiejętności natychmiastowego wdrożenia procedur przeciwwstrząsowych po pojawieniu się objawów niepożądanych oraz zastosowania leków przepisywanych na receptę, co wymaga wiedzy medycznej nabywanej na poziomie kształcenia na kierunku lekarskim i lekarsko-dentystycznym, a nie na kierunku kosmetologii – czytamy.

Medycyna dla lekarzy, nie dla kosmetologów

Biorący udział w pracach nad rozporządzeniem zespół ekspertów powołany przez Konferencję Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych – wśród których znajdują się także uczelnie kształcące na kierunku kosmetologia – wskazał, że w czasie zajęć z kosmetologii student nabywa wiedzę i umiejętności diagnozowania i postępowania jedynie w defektach kosmetycznych skóry, z ograniczeniem postępowania w przypadku chorób skóry i zmian wymagających diagnostyki. Podczas zajęć z kosmetologii student nabywa wiedzę teoretyczną na temat zabiegów zaliczanych również do medycyny estetycznej – nie nabywa natomiast w żadnym zakresie umiejętności praktycznych do wykonywania zabiegów medycznych, bowiem nie przewiduje tego zakres szkolenia.

Istotą działań jest doprowadzenie do przestrzegania przez kosmetologów i kosmetyczki zasad wykonywania czynności zawodowych w zakresie uzyskanych kwalifikacji zawodowych, w szczególności nieprzekraczania kwalifikacji zawodowych nadanych określonym dyplomem zawodowym. Wykonywanie zabiegów z zastosowaniem w szczególności toksyny botulinowej, wypełniaczy, osocza bogatopłytkowego, czy nici liftingujących jest zakresem świadczenia zdrowotnego związanego ze szczególnym uprawnieniem do wykonywania iniekcji, które winny być wykonywane w warunkach działalności leczniczej, a nie uprawnieniem zdobywanym w drodze szkolenia na kierunku kosmetologia i działaniach podejmowanych w salonach kosmetycznych. Zasady te są wielokrotnie łamane na terenie salonów kosmetycznych bądź przez osoby działające w tzw. szarej strefie – podkreśla wiceminister.

Życie i zdrowie ważniejsze od miejsc pracy

Zaniepokojeni pracami ministerstwa kosmetolodzy argumentują, że wejście rozporządzenia w życie przyczyni się do likwidacji wielu miejsc pracy oraz wzrostu bezrobocia. Resort zdrowia twierdzi jednak, że nie można tego przedkładać nad zdrowie i życie osób poddających się procedurom medycyny estetycznej wykonywanych przez osoby nieposiadające do tego właściwych kwalifikacji zawodowych.

Obecnie ministerstwo zdrowia współpracuje z ministerstwem rozwoju i technologii, które prowadzi działania związane z regulacją zawodu kosmetologa. W organizowanych spotkaniach z przedstawicielami branży kosmetologicznej będą uczestniczyli również przedstawiciele ministra zdrowia i samorządu zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów, bowiem środowisko lekarskie zainteresowane jest wypracowaniem przestrzeni obejmującej zakres pracy kosmetologa wykonywanej pod nadzorem lekarza – podsumowano.

- Rynek medycyny estetycznej w Polsce znacząco rośnie. Pamiętajmy też, że to usługa luksusowa. Dla pacjentów cena nie jest najważniejszym kryterium przy wyborze kliniki - mówi o zabiegach medycyny estetycznej dr Mateusz Tomaszewski, który prowadzi szkolenia w tym zakresie.

Źródło: https://www.sejm.gov.pl/

Przewiń, aby wideo odtworzyło się z dźwiękiem

Lazy loading aktywny – odtwarzanie rozpocznie się po pojawieniu się nagrania w kadrze

Proponowane

RPP: pacjenci wciąż skarżą się na brak informacji RPP: pacjenci wciąż skarżą się na brak informacji

RPP: pacjenci wciąż skarżą się na brak informacji

Prawo pacjenta do informacji pozostaje jednym z najczęściej naruszanych praw w polskim systemie ochrony zdrowia – wynika z danych Rzecznika Praw Pacjenta. W 2024 r. aż 10 415 zgłoszeń – czyli ponad 10,5% wszystkich spraw – dotyczyło właśnie braku lub niewłaściwego przekazywania informacji pacjentom. – Świadomy pacjent to bezpieczny pacjent. Obowiązek informacyjny lekarza nie jest formalnością, ale elementem budowania zaufania i wspólnego podejmowania decyzji o leczeniu – […]
Wrocław: absolwenci UMED-u najlepsi na jesiennym LDEK-u Wrocław: absolwenci UMED-u najlepsi na jesiennym LDEK-u

Wrocław: absolwenci UMED-u najlepsi na jesiennym LDEK-u

Tegoroczną jesienną sesję Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego zdominowali absolwenci Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Zajęli pierwsze miejsce w kraju, uzyskując średnią 152,68 pkt. – średnia ogólnopolska wyniosła 143,24 pkt. Jak podano w przesłanym przez uczelnię komunikacie, absolwenci Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu odnotowali również bardzo wysoką zdawalność – egzamin zaliczyły 93 osoby na 98 przystępujących do sprawdzianu. Do jesiennego egzaminu LDEK przystąpiło w całym kraju […]
Stomatologia dziecięca popularną specjalizacją podczas jesiennego naboru Stomatologia dziecięca popularną specjalizacją podczas jesiennego naboru

Stomatologia dziecięca popularną specjalizacją podczas jesiennego naboru

Opublikowano wyniki pierwszego etapu jesiennego naboru na szkolenia specjalizacyjne dla lekarzy i lekarzy dentystów. Z danych udostępnionych w Systemie Monitorowania Kształcenia (SMK) wynika, że dużym zainteresowaniem cieszyła się stomatologia dziecięca – znalazła się w pierwszej dziesiątce najczęściej wybieranych specjalizacji w trybie rezydenckim. W jesiennym postępowaniu kwalifikacyjnym złożono łącznie 7995 poprawnych formalnie wniosków o przyjęcie na specjalizacje lekarskie i lekarsko-dentystyczne. W ramach pierwszego etapu rekrutacji 6149 osób zostało […]
„Ze stomatologicznego lustra pacjenta, jakim jest jama ustna, można wyczytać bardzo wiele” „Ze stomatologicznego lustra pacjenta, jakim jest jama ustna, można wyczytać bardzo wiele”

„Ze stomatologicznego lustra pacjenta, jakim jest jama ustna, można wyczytać bardzo wiele”

Rozmowa z prof. dr. hab. n. med. Tomaszem Konopką, wykładowcą Konferencji Przyszłych Mistrzów Stomatologii. Panie Profesorze, w wykładzie pt. „Błona śluzowa jamy ustnej – pierwsze lustro zdrowia” stawia Pan tezę, że to, co widzimy w jamie ustnej, może powiedzieć więcej niż diagnostyka. Jak młody lekarz dentysta może wykorzystać tę perspektywę w codziennej pracy, aby wyróżnić się jako „mistrz stomatologii”? Prof. dr hab. n. med. Tomasz Konopka: […]

Najnowsze

Eksperci: dezinformacja medyczna weszła do głównego nurtu Eksperci: dezinformacja medyczna weszła do głównego nurtu

Eksperci: dezinformacja medyczna weszła do głównego nurtu

Dezinformacja medyczna weszła do głównego nurtu. Funkcjonuje na styku mediów, platform społecznościowych, polityki, prawa, marketingu i codziennych wyborów pacjentów – wynika z raportu „Dezinformacja medyczna” przygotowanego przez Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu i Mediaboard. Uczelnia poinformowała w czwartek w komunikacie, że przeanalizowano ponad 32 tys. publikacji w mediach tradycyjnych, blisko 350 tys. wpisów w mediach społecznościowych. – Jako lekarz, ale też jako naukowiec, nie mam wątpliwości, że wiedza to dziś za mało. Kluczowe […]
Pacjenci chcą wiedzieć, jak dbasz o ich bezpieczeństwo w gabinecie Pacjenci chcą wiedzieć, jak dbasz o ich bezpieczeństwo w gabinecie

Pacjenci chcą wiedzieć, jak dbasz o ich bezpieczeństwo w gabinecie

Badanie przeprowadzone przez amerykańską organizację Dental Assisting National Board (DANB) wskazuje, że pacjenci bardzo doceniają kontrolę zakażeń w praktykach stomatologicznych. Jednocześnie wielu z nich chciałoby uzyskać więcej informacji na temat stosowanych procedur bezpieczeństwa. Choć od początku pandemii COVID-19 minęło już ponad pięć lat, nie oznacza to, że pacjenci obecnie mniej obawiają się o swoje bezpieczeństwo podczas leczenia stomatologicznego. Z badania przeprowadzonego wśród 1000 osób wynika, […]
NRL przeciw zmianom w kształceniu medyków. Ostra krytyka propozycji MZ NRL przeciw zmianom w kształceniu medyków. Ostra krytyka propozycji MZ

NRL przeciw zmianom w kształceniu medyków. Ostra krytyka propozycji MZ

Naczelna Rada Lekarska ostro skrytykowała projekt nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Samorząd lekarski sprzeciwił się m.in. skróceniu stażu podyplomowego, zmianom w systemie specjalizacji oraz nowym ograniczeniom dotyczącym egzaminów. W przyjętym 12 czerwca 2026 r. stanowisku NRL zaapelowała o wstrzymanie dalszych prac nad projektem. Przypomnijmy – kilka dni temu ministerstwo zdrowia skierowało do konsultacji społecznych projekt ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Wśród zaproponowanych […]
Obwodowy ziarniniak olbrzymiokomórkowy z destrukcją przyzębia w strefie estetycznej Obwodowy ziarniniak olbrzymiokomórkowy z destrukcją przyzębia w strefie estetycznej

Obwodowy ziarniniak olbrzymiokomórkowy z destrukcją przyzębia w strefie estetycznej

Obwodowy ziarniniak olbrzymiokomórkowy (ang. peripheral giant cell granuloma; PGCG) jest reaktywną zmianą rozrostową wywodzącą się z tkanek dziąsła lub błony śluzowej wyrostka zębodołowego. Nie jest on zmianą nowotworową, ale odpowiedzią tkankową na przewlekłe podrażnienie miejscowe. Do czynników etiologicznych zalicza się przede wszystkim obecność płytki bakteryjnej i kamienia nazębnego, urazy mechaniczne, a także czynniki jatrogenne, w tym źle dopasowane wypełnienia czy protezy. Klinicznie PGCG manifestuje się […]

Treści przeznaczone wyłącznie dla profesjonalistów medycznych

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, dostęp do części treści portalu Dentonet.pl jest przeznaczony wyłącznie dla profesjonalistów medycznych: lekarzy dentystów, higienistek stomatologicznych, asystentek stomatologicznych, techników dentystycznych oraz innych osób wykonujących zawód medyczny.

Ważne zastrzeżenie

Jeżeli nie jesteś profesjonalistą medycznym, możesz korzystać wyłącznie ze strefy ogólnej, przeznaczonej dla pacjentów i osób niezwiązanych zawodowo z medycyną.