Naczelna Rada Lekarska: lekarze popierają strajk pielęgniarek
Wbrew słowom ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, lekarze popierają manifestację pielęgniarek, które domagają się akceptacji poprawek Senatu dotyczących podwyżek ich pensji – informuje NRL. Minister uważa, że manifestacja pielęgniarek przed Sejmem jest nieuzasadniona.

1 lipca mają wejść w życie zmiany minimalnych wynagrodzeń w ochronie zdrowia. Zgodnie z propozycjami ministerstwa zdrowia, nad którymi pracuje Sejm, lekarz/lekarz dentysta ze specjalizacją ma zarabiać 8 210,67 zł brutto (współczynnik 1,45), bez specjalizacji – 6 738,41 zł brutto (współczynnik 1,19), zaś stażysta – 5 379,40 zł brutto (współczynnik 0,95). Ustawa reguluje także wynagrodzenia innych zawodów medycznych, w tym pielęgniarek. I tak np. pielęgniarka z tytułem zawodowym magister pielęgniarstwa albo położna z tytułem magister położnictwa z wymaganą specjalizacją w dziedzinie pielęgniarstwa lub w dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia otrzyma po 1 lipca minimalne wynagrodzenie wynoszące 7 304,66 zł brutto (współczynnik 1,29).
Senackie poprawki bez szans na przyjęcie
W trakcie procedowania projektu ustawy swoje poprawki – zwiększające o 0,25% współczynniki, na podstawie których wyliczane są wynagrodzenia – przedstawił Senat. Mają one trafić pod obrady sejmowej komisji zdrowia 22 czerwca, ale nie mają dużych szans na przyjęcie. Kosztowałyby bowiem budżet państwa około 14 mld zł rocznie. Na to nie zgadza się ministerstwo zdrowia.
Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych zapowiedział więc w dniach 22-23 czerwca manifestację pod Sejmem, by izba zaakceptowała poprawki Senatu.
Adam Niedzielski: manifestacja jest nieuzasadniona
W poniedziałek (20 czerwca) minister zdrowia Adam Niedzielski stwierdził, że stanowiska wyrażonego przez Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych nie popiera żadna grupa zawodowa, a manifestacja przed Sejmem jest nieuzasadniona merytorycznie.
– Proszę mi uzasadnić, na czym polega racjonalność protestowania, jeżeli wynagrodzenie zwiększa się o 41% i zwiększana jest rola pielęgniarek w systemie. Więc my tu nie mówimy o czymś, co kompensuje inflację. Nie mówimy o czymś, co jeszcze jest małą górką do inflacji, tylko mówimy o zwiększeniu wynagrodzenia o 41%. Jest to moim zdaniem kompletnie nieuzasadnione, chociaż pewnie jakieś uzasadnienie polityczne można by się doszukać – mówił.
W odpowiedzi na te słowa swoje stanowisko opublikowała Naczelna Rada Lekarska, która poinformowała, że – wbrew słowom ministra – środowisko pielęgniarek i położnych zapowiadające manifestację nie jest odosobnione w swoich postulatach i ma poparcie samorządu lekarskiego. Samorząd lekarski z aprobatą odniósł się do podniesienia współczynników zaproponowanych przez Senat i uważa, że powinno to zostać wzięte pod uwagę przez posłów.
– Obecnie współczynniki wynagrodzenia lekarzy w Polsce w stosunku do przeciętnego wynagrodzenia są jednymi z najniższych w całej Unii Europejskiej. Środowisko lekarskie nie spodziewa się natychmiastowego wzrostu płac do trzech średnich krajowych dla lekarza specjalisty i dwóch średnich dla lekarza bez specjalizacji, ale oczekuje, że ustawa powinna gwarantować stopniowy wzrost wynagrodzeń lekarzy, aż do osiągnięcia tego poziomu. Celem tych postulatów jest zracjonalizowanie trybu pracy lekarzy, co w sposób oczywisty przełoży się na bezpieczeństwo leczenia, a tym samym poprawę opieki nad pacjentem. Lekarze chcą pracować w systemie umożliwiającym wykonywanie pracy w wymiarze czasu równemu jednemu etatowi, w systemie, który nie będzie wymuszał pracy ponad siły, mającej być sposobem na łatanie dziur kadrowych w publicznych placówkach medycznych, w systemie, który zapewni bezpieczeństwo pacjentowi – podkreślono.
- Stomatologów zepchnięto do rynku prywatnego. Nie ma presji na lepsze finansowanie publicznej stomatologii - mówi Dariusz Paluszek, przewodniczący komisji ds. lekarzy dentystów OIL w Warszawie, pytany o przyczyny wciąż zbyt niskich nakładów NFZ na leczenie stomatologiczne.
Źródła: https://nil.org.pl/, https://pulsmedycyny.pl/
Przewiń, aby wideo odtworzyło się z dźwiękiem
Lazy loading aktywny – odtwarzanie rozpocznie się po pojawieniu się nagrania w kadrze







