Kontrole NFZ-u także w gabinetach stomatologicznych
W IV kwartale 2022 r. terenowe wydziały kontroli Departamentu Kontroli Narodowego Funduszu Zdrowia przeprowadziły 153 kontrole realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. 7 z nich – czyli 4,6% - przeprowadzono w podmiotach udzielających świadczeń stomatologicznych.

W IV kwartale 2022 r. przeprowadzono 153 kontrole realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Największa liczba kontroli dotyczyła leczenia szpitalnego (68 kontroli) oraz podstawowej opieki zdrowotnej (45 kontroli). Na kolejnych miejscach znalazły się ambulatoryjna opieka specjalistyczna (18 kontroli) i leczenie stomatologiczne (7 kontroli).
Nieprawidłowe rozliczanie świadczeń, błędy w dokumentacji
W ramach wszystkich przeprowadzonych kontroli najczęściej stwierdzone nieprawidłowości to:
- nieprawidłowe sprawozdawanie i rozliczanie udzielonych świadczeń,
- niewłaściwa kwalifikacja do leczenia szpitalnego pacjentów, dla których cel leczenia mógł być osiągnięty w warunkach ambulatoryjnych,
- udzielanie świadczeń w sposób lub w warunkach nieodpowiadających wymogom określonym w obowiązujących przepisach lub umowie, w tym brak wymaganego sprzętu lub aparatury medycznej,
- prowadzenie dokumentacji medycznej w sposób naruszający przepisy prawa.
Skutki finansowe przeprowadzonych kontroli świadczeń wyniosły łącznie ponad 24,5 mln zł.
– Chcemy zmienić czas leczenia refundowanego, bo dziś nie trafiamy z rozwojem. Chłopcy są pokrzywdzeni, bo ich skok wzrostowy następuje dwa lata po refundacji – mówi w rozmowie z Dentonetem krajowy konsultant ds. ortodoncji, prof. dr hab. n. med. Beata Kawala z Katedry i Zakładu Ortopedii Szczękowej i Ortodoncji Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.
Źródło: https://www.nfz.gov.pl
Przewiń, aby wideo odtworzyło się z dźwiękiem
Lazy loading aktywny – odtwarzanie rozpocznie się po pojawieniu się nagrania w kadrze







