Konflikt samorządu lekarskiego z ministrem zdrowia pogłębia się
Jak podaliśmy przed kilkoma dniami w Dentonecie, 2 sierpnia weszły w życie nowe zasady przepisywania recept na leki psychotropowe i odurzające. Pojawiły się jednak informacje o kłopotach z ich realizacją, a problem ten nagłośnił w mediach jeden z lekarzy. Odpierając zarzut, minister zdrowia ujawnił, że lekarz ten sam zrealizował receptę na specyfik z grupy leków psychotropowych i przeciwbólowych.

Opublikowana na Twitterze odpowiedź ministra spotkała się ze zdecydowaną reakcją Naczelnej Rady Lekarskiej. Adamowi Niedzielskiemu zarzucono m.in. naruszenie wrażliwych danych oraz złamanie tajemnicy lekarskiej poprzez ujawnienie, jakie leki i komu wystawia lekarz.
Jak informuje serwis Rynek Zdrowie.pl, w sobotę 5 sierpnia Naczelna Izba Lekarska zapowiedziała złożenie zawiadomienia do prokuratury w tej sprawie. We wpisie na Twitterze NIL podał: – Po analizie prawnej wpisów Pana Ministra Niedzielskiego na portalu Twitter/X informujemy, że NIL złoży w najbliższych dniach zawiadomienie do prokuratury w związku z możliwością popełnienia przestępstwa przez funkcjonariusza publicznego Pana Adama Niedzielskiego. Jednocześnie kierujemy zawiadomienia do RPO, RPP i UODO.
Naczelna Izba Lekarska skierowała również pismo do premiera Mateusza Morawieckiego, informując, że samorząd lekarzy utracił zaufanie do obecnego ministra zdrowia. Wiceprezes NIL dr n. med. Mateusz Kowalczyk w rozmowie z TVN 24 potwierdził, że Izba podjęła wspomniane działania po analizie prawnej.
W sobotę do tych zapowiedzi odniósł się szef resortu zdrowia: – W sprawie wystawienia przez lekarza zatrudnionego w szpitalu miejskim w Poznaniu recepty na leki z grupy objętej szczególnym nadzorem i monitoringiem, z uwagi na ich wpływ na bezpieczeństwo pacjentów informuję, że było to działanie z jednej strony w obronie dobrego imienia Ministerstwa Zdrowia, ale przede wszystkim w obronie interesów pacjenta – napisał minister Adam Niedzielski.






