Kolejne pytania o urealnienie stawek leczenia stomatologicznego
Grupa posłów skierowała do ministra zdrowia interpelację, w której pyta o działania zmierzające do urealnienia stawek leczenia stomatologicznego w naszym kraju.

Interpelację podpisali posłowie Riad Haidar, Barbara Nowacka, Katarzyna Lubnauer, Aleksandra Gajewska, Magdalena Łośko, Monika Rosa, Małgorzata Tracz, Monika Wielichowska, Ewa Kołodziej, Joanna Frydrych, Joanna Jaśkowiak, Dariusz Joński, Tomasz Aniśko, Iwona Hartwich oraz Urszula Zielińska.
W swoim piśmie powołali się na opinię Naczelnej Rady Lekarskiej, która od dawna zwraca uwagę, że problem stanu uzębienia Polaków pogłębia się z roku na rok. Krajowe dane epidemiologiczne zgromadzone przez ministerstwo zdrowia w ramach programu „Monitoring zdrowia jamy ustnej" wskazują, że ponad 99% Polaków w wieku 35-44 lat ma próchnicę zębów. Stan zdrowia dzieci i młodzieży jest niewiele lepszy. – W związku z powyższym należy podjąć w trybie pilnym pracę nad stworzeniem kompleksowych rozwiązań zwiększających zarówno świadomość prozdrowotną społeczeństwa w tym zakresie, jak również działań polegających na zapewnieniu szerokiej dostępności leczenia stomatologicznego w ramach świadczeń gwarantowanych – napisali posłowie.
Jak dodali, w Polsce finansowanie leczenia stomatologicznego zawsze było zbyt niskie. – Nierealności wyceny tych świadczeń doprowadziła do sytuacji, w której placówki stomatologiczne praktycznie utraciły możliwość świadczenia właściwej opieki w ramach świadczeń finansowanych przez NFZ. Sytuacja ta od dawna doprowadza do wypierania publicznej opieki zdrowotnej przez prywatną, co jest niedopuszczalne – podkreślili w interpelacji i poprosili ministra o odpowiedzi na pytania:
- czy i od kiedy prowadzone są prace dotyczące urealnienia stawek leczenia stomatologicznego w ramach świadczeń finansowanych przez NFZ,
- czy i do jakiego poziomu planuje się wzrost finansowania świadczeń stomatologicznych,
- czy i od kiedy prowadzone są prace nad sposobami kontraktowania z zakresu stomatologicznych świadczeń gwarantowanych.
O odpowiedzi resortu poinformujemy.
- W stereotypowych opiniach "przez chore zęby nikt nie umarł", dlatego nie ma presji na lepsze finansowanie publicznej stomatologii - mówi Dariusz Paluszek, członek prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej, pytany o przyczyny wciąż zbyt niskich nakładów NFZ na leczenie stomatologiczne.
Źródło: https://www.sejm.gov.pl
Przewiń, aby wideo odtworzyło się z dźwiękiem
Lazy loading aktywny – odtwarzanie rozpocznie się po pojawieniu się nagrania w kadrze


