Przejdź do treści
Dentonet.pl Lekarz King’s College: bezcukrowa guma do żucia zmniejsza ilość płytki nazębnej

King’s College: bezcukrowa guma do żucia zmniejsza ilość płytki nazębnej

Aleksandra

Najnowsze badanie brytyjskiego King’s College wykazuje, że stosowanie gumy bez cukru redukuje ilość powstającej płytki nazębnej u dorosłych. Sprawdzono, że włączenie bezcukrowej gumy do żucia do codziennej rutyny jest skutecznie przeciwdziała powstawaniu próchnicy i może poprawić stan szkliwa.

King’s College: bezcukrowa guma do żucia zmniejsza ilość płytki nazębnej

Artykuł badawczy "A Systematic Review and Meta-Analysis of the Role of Sugar-Free Chewing Gum on Plaque Quantity in the Oral Cavity" ("Przegląd i metaanaliza wpływu gumy do żucia bez cukru na ilość płytki nazębnej w jamie ustnej") jest kompilacją wyników 8 osobnych badań. Zostały one wybrane spośród 222 raportów, które podejmowały temat efektów żucia gumy bezcukrowej na ilość powstającej płytki nazębnej. Okazało się, że była ona znacząco mniejsza u osób żujących gumę bez cukru, w porównaniu z grupą kontrolną, która tego nie robiła. Naukowcy doszli do wniosku, że nowe badanie dostarcza dowodów na poparcie stosowania gumy bezcukrowej w celu zredukowania ilości powstającej płytki nazębnej u dorosłych, która przyczynia się do uszkodzenia szkliwa i powstawania próchnicy (1).

Guma bez cukru chroni zęby poprzez stymulację produkcji śliny. W taki sposób jama ustna zostaje oczyszczona z resztek jedzenia i cukrów, kwasy wytwarzane przez płytkę nazębną zostają zneutralizowane i zachodzi remineralizacja szkliwa zębów. Korzyści dla zdrowia jamy ustnej płynące z żucia gumy bezcukrowej są powszechnie doceniane przez ekspertów, stowarzyszenia dentystyczne oraz organy regulacyjne na całym świecie.

- Włączenie bezcukrowej gumy do żucia do naszej codziennej rutyny jest dobrym sposobem na przeciwdziałanie próchnicy i przywrócenie odpowiedniego pH jamy ustnej, kiedy nie mamy możliwości umycia zębów. Tak prosta czynność może znacząco zredukować ilość powstających bakterii i poprawić stan naszego szkliwa - mówi prof. Marzena Dominiak, prorektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Najnowsze badanie jest trzecim w kolejności artykułem opublikowanym przez King’s College w Londynie na temat działania bezcukrowych gum do żucia. Pierwszy materiał naukowy z 2019 r. pokazał, że tego typu guma pomaga zapobiegać i kontrolować występowanie próchnicy u dzieci. W 2021 r. opublikowano drugi artykuł, tym razem obrazujący pozytywny wpływ gumy bezcukrowej na ilość bakterii Streptococcus mutans (jednego z głównych powodów powstawania próchnicy zębów) w jamie ustnej.

Aktualne badanie dostarcza dalszych dowodów na poparcie stosowania gumy bezcukrowej w ramach kompletnej rutyny higieny jamy ustnej, obok szczotkowania zębów dwa razy dziennie, zdrowej i zbilansowanej diety oraz regularnych wizyt u stomatologa. Seria wspomnianych badań naukowych została zrealizowana przy wsparciu programu Wrigley Oral Healthcare.

1) https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/froh.2022.845921/full   

Informacja prasowa

Proponowane

Prezydent Karol Nawrocki zwołuje szczyt medyczny Prezydent Karol Nawrocki zwołuje szczyt medyczny

Prezydent Karol Nawrocki zwołuje szczyt medyczny

5 grudnia w Pałacu Prezydenckim odbędzie się szczyt medyczny z udziałem przedstawicieli środowisk lekarskich, pielęgniarskich i ratowniczych. Spotkanie ma być odpowiedzią na pogarszającą się sytuację w ochronie zdrowia oraz rosnące obawy dotyczące dostępności świadczeń, również stomatologicznych. Decyzja o organizacji szczytu zapadła po spotkaniu prezydenta Karola Nawrockiego z prezesem Naczelnej Rady Lekarskiej Łukaszem Jankowskim. Rzecznik prezydenta Rafał Leśkiewicz poinformował, że inicjatywa głowy państwa to bezpośrednia odpowiedź na apel NIL […]
Targi Warsaw Dental Medica Show 2025 za nami Targi Warsaw Dental Medica Show 2025 za nami

Targi Warsaw Dental Medica Show 2025 za nami

W dniach 4-6 września br. odbyły się VIII targi Warsaw Dental Medica Show. Jak podali organizatorzy, wzięło w nich udział 285 wystawców oraz 15 329 uczestników, co stanowi rekord frekwencyjny imprezy. Podczas WDMS na stoiskach wystawców można było oglądać materiały i sprzęt do gabinetów stomatologicznych i pracowni protetycznych, urządzenia diagnostyczne i radiologiczne, innowacyjne produkty dla stomatologii i medycyny estetycznej oraz nowoczesne rozwiązania technologiczne. Targom towarzyszyła również część edukacyjna, […]
32. Międzynarodowe Targi Stomatologiczne KRAKDENT® za nami 32. Międzynarodowe Targi Stomatologiczne KRAKDENT® za nami

32. Międzynarodowe Targi Stomatologiczne KRAKDENT® za nami

3 dni, blisko 400 wystawców, ponad 12 000 odwiedzających i ponad 200 godzin wykładów, warsztatów i prezentacji – 32. Międzynarodowe Targi Stomatologiczne KRAKDENT® organizowane przez Targi w Krakowie, które w dniach 16-18 kwietnia odbyły się w EXPO Kraków, po raz kolejny potwierdziły swoją pozycję nie tylko jako największego typu wydarzenia w Polsce, ale i jednego z najważniejszych w Europie Środkowo-Wschodniej. Wysoka frekwencja, międzynarodowy charakter oraz obecność liderów rynku przełożyły się […]
Technologie, edukacja, spotkania. Targi KRAKDENT® 2026 za nami Technologie, edukacja, spotkania. Targi KRAKDENT® 2026 za nami

Technologie, edukacja, spotkania. Targi KRAKDENT® 2026 za nami

W dniach 16-18 kwietnia w Krakowie odbyły się 32. Międzynarodowe Targi Stomatologiczne KRAKDENT®. Jak podali organizatorzy, wzięło w nich udział około 12 000 osób, które przez 3 dni mogły zapoznawać się z produktowymi nowościami na stoiskach blisko 400 wystawców, brać udział w szkoleniach i warsztatach, a także nawiązywać nowe kontakty. Wysoka frekwencja, międzynarodowy charakter oraz obecność liderów rynku przełożyły się na intensywne dni pełne spotkań, premier […]

Najnowsze

Oral-B w grze Dentoexpress 2026 Oral-B w grze Dentoexpress 2026

Oral-B w grze Dentoexpress 2026

Firma Oral-B – światowy lider na rynku szczoteczek do zębów, posiadający w swojej ofercie m.in. manualne i elektryczne szczoteczki do zębów dla dzieci i dorosłych, w tym szczoteczki magnetyczne – po raz kolejny była partnerem gry Dentoexpress, która odbyła się w ramach targów KRAKDENT 2026. Gra terenowa Dentoexpress od kilku lat jest jednym z najbardziej charakterystycznych elementów targów stomatologicznych KRAKDENT. Nie inaczej było w tym roku – w halach Expo Kraków […]
Sektor technologii stomatologicznej w I kwartale 2026 r. – stabilność mimo niepewności gospodarczej Sektor technologii stomatologicznej w I kwartale 2026 r. – stabilność mimo niepewności gospodarczej

Sektor technologii stomatologicznej w I kwartale 2026 r. – stabilność mimo niepewności gospodarczej

Rynek technologii stomatologicznej rozpoczął 2026 r. w warunkach utrzymującej się niepewności makroekonomicznej, jednak dane za pierwszy kwartał wskazują na większą odporność sektora niż zakładały wcześniejsze prognozy. W ujęciu globalnym segment technologii stomatologicznych odnotował wzrost przychodów o około 3,5-4% roku do roku, przy jednoczesnym spadku dynamiki w segmencie sprzętowym o 2% oraz znaczącym wzroście w obszarze oprogramowania i rozwiązań cyfrowych na poziomie 9-10%. Pomimo presji inflacyjnej i ostrożności inwestycyjnej gabinetów […]
Czy personel stomatologiczny jest bardziej narażony na zakażenie Helicobacter pylori? Czy personel stomatologiczny jest bardziej narażony na zakażenie Helicobacter pylori?

Czy personel stomatologiczny jest bardziej narażony na zakażenie Helicobacter pylori?

Codzienna praca lekarza dentysty, asystentki stomatologicznej czy higienistki stomatologicznej oznacza bliski kontakt ze śliną, biofilmem bakteryjnym i aerozolem powstającym podczas zabiegów. Od lat naukowcy zastanawiają się, czy takie środowisko pracy może zwiększać ryzyko zakażenia Helicobacter pylori – bakterią odpowiedzialną za przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka, chorobę wrzodową, a w części przypadków także za rozwój raka żołądka. Najnowszy przegląd systematyczny sugeruje, że ryzyko zakażenia w tej grupie zawodowej […]
Implant to nie koniec leczenia. Jak powinien wyglądać program kontroli po implantacji? Implant to nie koniec leczenia. Jak powinien wyglądać program kontroli po implantacji?

Implant to nie koniec leczenia. Jak powinien wyglądać program kontroli po implantacji?

Opuszczenie gabinetu stomatologicznego z osadzonym implantem często jest przez pacjenta interpretowane jako zakończenie leczenia. Z klinicznego punktu widzenia stanowi to jednak początek fazy podtrzymującej, której celem jest długoterminowa stabilizacja tkanek okołowszczepowych oraz utrzymanie przewidywalnych warunków funkcjonalnych rehabilitacji implantoprotetycznej. Współczesna implantologia, mimo bardzo wysokich wskaźników przeżycia implantów, wymaga wdrożenia systematycznego protokołu kontroli pozabiegowej obejmującego wizyty recall, profesjonalną higienizację oraz monitorowanie higieny jamy ustnej […]

Treści przeznaczone wyłącznie dla profesjonalistów medycznych

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, dostęp do części treści portalu Dentonet.pl jest przeznaczony wyłącznie dla profesjonalistów medycznych: lekarzy dentystów, higienistek stomatologicznych, asystentek stomatologicznych, techników dentystycznych oraz innych osób wykonujących zawód medyczny.

Ważne zastrzeżenie

Jeżeli nie jesteś profesjonalistą medycznym, możesz korzystać wyłącznie ze strefy ogólnej, przeznaczonej dla pacjentów i osób niezwiązanych zawodowo z medycyną.