Kiedy pełne wycofanie amalgamatu z polskich gabinetów?
W odpowiedzi na interpelację poselską Małgorzaty Niemczyk wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski poinformował, że szacowanym okresem wycofania wypełnień amalgamatowych z polskich gabinetów stomatologicznych jest IV kwartał 2022 r.

Przypomnijmy - zgodnie z przedstawionym niedawno przez ministerstwo zdrowia projektem rozporządzenia, w Polsce zniknąć mają wypełnienia amalgamatowe. W miejsce amalgamatu u pacjentów stosowane mają być cementy szkłojonomerowe (cement szkłojonomerowy, cement szkłojonomerowy o zwiększonej gęstości, cement szkłojonomerowy wzmocniony żywicą) do wypełnień, a świadczeniodawcy, którzy usuwają wypełnienia amalgamatowe nadal będą zobowiązani do wyposażenia swoich gabinetów w separatory. Pisaliśmy o tym TUTAJ.
Kwestia ta interesuje również posłów - interpelację w sprawie amalgamatu do ministerstwa zdrowia skierowała posłanka Małgorzata Niemczyk. - Obecnie w Polsce NFZ nadal refunduje wypełnienia zębów od 4 do 8 amalgamatem. Wypełnienie amalgamatowe składa się głównie z rtęci pierwiastkowej 50% - toksycznej substancji oraz srebra, miedzi i cyny. Opary rtęci, które uwalniają się z plomb, przenikają do organizmu i kumulują się w tkankach. Sprawozdanie BIO Intelligence Service dla Komisji Europejskiej przedstawia obciążające dowody wpływu rtęci na zdrowie. Norwegia, Szwecja i Dania już w 2008 r. zrezygnowały z amalgamatu dentystycznego, a austriaccy i niemieccy dentyści nie stosują go u dzieci, kobiet w ciąży i osób ze schorzeniami nerek - napisała posłanka. Odpowiedzi na jej pytania udzielił wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.
Kiedy amalgamat zostanie całkowicie wyeliminowany z powszechnego użycia w gabinetach stomatologicznych?
Projekt rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego został przekazany do uzgodnień i konsultacji publicznych 25 lutego 2022 r. z 30-dniowym terminem nadsyłania uwag. - Mając na uwadze obowiązujący proces legislacyjny dotyczący nowelizacji rozporządzeń ministra zdrowia oraz zarządzeń prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, jak również wyceny świadczeń przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, należy wskazać, że szacowanym okresem wprowadzenia przedmiotowych zmian jest IV kwartał 2022 r. - poinformował wiceminister.
Jaka liczba ubytków rocznie jest wypełniana amalgamatem?
Nie jest możliwe oszacowanie rocznego wolumenu wypełnień zawierających amalgamat stomatologiczny. W przypadku rozliczania świadczeń związanych z opracowaniem i odbudową ubytku świadczeniodawcy sprawozdają Narodowemu Funduszowi Zdrowia rodzaj świadczeń (np. całkowite opracowanie i odbudowa ubytku zęba na jednej powierzchni, całkowite opracowanie i odbudowa rozległego ubytku na trzech powierzchniach), bez przekazywania informacji dotyczących zastosowanych materiałów do wypełnień przy udzielaniu świadczeń.
Ile jest zarejestrowanych w Polsce gabinetów stomatologicznych i w ilu z nich są stosowane separatory?
Według danych resortu, na 3 marca 2022 r. umowy dotyczące leczenia stomatologicznego realizowane były przez 5 809 świadczeniodawców w 8 562 miejscach udzielania świadczeń. Danych o zainstalowanych separatorach ministerstwo nie posiada. Gotowość pełnienia roli organu nadzoru nad rynkiem separatorów amalgamatu stomatologicznego w Polsce zadeklarował Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, tyle że wymaga to zmian w przepisach prawa krajowego.
Co o obowiązkowym posiadaniu w gabinetach separatorów amalgamatu sądzą lekarze dentyści? Zapytaliśmy w naszej sondzie.
Źródło: https://www.sejm.gov.pl
Przewiń, aby wideo odtworzyło się z dźwiękiem
Lazy loading aktywny – odtwarzanie rozpocznie się po pojawieniu się nagrania w kadrze







