Jak powinna przebiegać teleporada? Propozycje NIL
Komisja Etyki Lekarskiej Naczelnej Izby Lekarskiej przygotowała propozycję art. 9 nowego Kodeksu Etyki Lekarskiej, który ma określać najważniejsze zasady dotyczące teleporady.

Podczas Nadzwyczajnego XVI Krajowego Zjazdu Lekarzy, który odbędzie się w dniach 16-18 maja 2024 roku, ma zostać przyjęty znowelizowany i nowoczesny Kodeks Etyki Lekarskiej. Komisja Etyki Lekarskiej NRL sukcesywnie publikuje omówienia poszczególnych artykułów nowego Kodeksu. – Zależy nam, byśmy wspólnie jako samorząd lekarski dyskutowali, wymieniali się uwagami i w efekcie stworzyli zapisy Kodeksu najlepiej przystosowane do dzisiejszych realiów pracy lekarza i norm etycznych – mówił Artur de Rosier, przewodniczący Komisji Etyki Lekarskiej NRL.
Art. 9 Kodeksu Etyki Lekarskiej – teleporada
Na stronie internetowej NIL opublikowany został właśnie projekt art. 9 nowego Kodeksu Etyki Lekarskiej, dotyczący teleporady. Podajemy go w całości.
Art. 9. Teleporada
1. Osobisty kontakt lekarza z pacjentem jest najwłaściwszą formą relacji lekarz – pacjent.
2. Przed rozpoczęciem udzielania świadczenia w formie teleporady lekarz ma obowiązek zweryfikować tożsamość pacjenta oraz zadbać o poufne warunki przeprowadzenia teleporady.
3. Obowiązkiem lekarza jest poinformowanie pacjenta o ograniczeniach teleporady w porównaniu z osobistym kontaktem z pacjentem, a w szczególności wskazanie objawów uzasadniających wizytę osobistą bądź, jeżeli zachodzi taka konieczność, zalecenie kontakt z placówką medyczną.
4. Teleporada może być udzielana szczególnie w leczeniu stanów przewlekłych, celem konsultacji w toku prowadzonego leczenia lub dla zapewnienia ciągłości leczenia do czasu możliwie najbliższej wizyty osobistej. Nie zaleca się udzielania teleporad pacjentom dotąd nieleczonym przez danego lekarza lub zgłaszającym nowy problem zdrowotny.
5. Niedopuszczalne jest prowadzenie diagnostyki i terapii pacjenta jedynie w drodze teleporad.
Zgłoszenia, uwagi i komentarze do projektu można wysyłać do stycznia 2024 r. na adres: kel@nil.org.pl.
– W swojej praktyce przeprowadziłem kilka rozmów z pacjentami w formie porady zdalnej i w sprawach błahych udało się udzielić pierwszej pomocy – mówi dr Dariusz Paluszek, przewodniczący Komisji Stomatologicznej Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie. Z tą opinią jednoznacznie zgadza się krajowy konsultant ds. stomatologii dziecięcej prof. Dorota Olczak-Kowalczyk.
Źródło: https://nil.org.pl/
Przewiń, aby wideo odtworzyło się z dźwiękiem
Lazy loading aktywny – odtwarzanie rozpocznie się po pojawieniu się nagrania w kadrze







