Dzień Wszystkich Świętych – wspominamy tych, którzy odeszli…
W ostatnich miesiącach pożegnaliśmy wiele osób, których praca przyczyniła się do rozwoju nie tylko polskiej, ale i światowej stomatologii.

W listopadzie 2022 r. – kilka dni po ubiegłorocznym Święcie Zmarłych – w wypadku zginął dr n. med. Mariusz Duda, prezydent Polskiego Stowarzyszenia Implantologicznego (PSI). Był specjalistą II stopnia z zakresu chirurgii stomatologicznej oraz ekspertem ds. implantologii stomatologicznej, autorem 70 wykładów wygłoszonych w Polsce i za granicą oraz niemal 100 prac naukowych, twórcą szkoleń z zakresu chirurgii stomatologicznej i implantologii oraz członkiem zarządu International Congress of Oral Implantologists (ICOI) Europe.
W lutym br. Śląska Izba Lekarska poinformowała o śmierci lek. dent. Janiny Bić-Szudak, specjalistki stomatologii ogólnej, zasłużonej działaczki tamtejszego samorządu lekarskiego, delegatki na Okręgowy Zjazd Lekarzy VI, VII i VIII kadencji i wieloletniej przewodniczącej Bytomskiego Klubu Lekarza Seniora.
Kilka dni później zmarł dr Wojciech Czopor – specjalista stomatologii ogólnej i ortodoncji, który w 2009 r. jako jeden z pierwszych lekarzy zaczął wykorzystywać w terapii ortodontycznej alignery, a w 2012 r. opublikował w prasie branżowej pierwszy artykuł przedstawiający przypadek pacjenta leczonego przezroczystymi nakładkami. Był wykładowcą Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, członkiem Polskiego Towarzystwa Ortodontycznego oraz Polskiego Towarzystwa Techniki Ortodontycznej.
29 maja 2023 r. w wieku 82 lat zmarł dr Jerzy Pytko – ceniony lekarz stomatolog, specjalista z zakresu protetyki oraz nauczyciel akademicki, z którego doświadczenia klinicznego wiedzę i inspirację czerpało wielu polskich lekarzy dentystów. Był członkiem założycielem, wieloletnim wykładowcą, a także wiceprezydentem Stowarzyszenia Polskich Lekarzy Dentystów (SPLD) oraz członkiem Sekcji Polskiej Akademii Pierre Faucharda.
W połowie lipca br. w wieku 73 lat odszedł prof. dr hab. n. med. Jerzy Sokalski – wieloletni kierownik Kliniki Chirurgii Stomatologicznej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Był członkiem krajowych i zagranicznych towarzystw naukowych, członkiem zarządu poznańskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, autorem licznych artykułów i prac naukowych, sędzią Okręgowego Sądu Lekarskiego Wielkopolskiej Izby Lekarskiej II kadencji.
11 sierpnia 2023 r. zmarł prof. dr hab. n. med. Włodzimierz Więckiewicz, wybitny specjalista w zakresie protetyki stomatologicznej, ceniony dydaktyk, szanowany ekspert, mentor wielu polskich lekarzy protetyków. Przez wiele lat pełnił funkcję kierownika Katedry Protetyki Stomatologicznej na Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, był członkiem rad naukowych kilku czasopism medycznych oraz autorem 194 prac opublikowanych w czasopismach krajowych i zagranicznych. Prof. Więckiewicz był członkiem honorowym Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, członkiem Akademii Pierre Faucharda, a także prezesem Polskiego Towarzystwa Dysfunkcji Narządu Żucia.
10 września 2023 r. zmarła dr n. med. Małgorzata Daszkowska – stomatolog dziecięcy, wykładowca akademicki, adiunkt w Zakładzie Stomatologii Wieku Rozwojowego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Była autorką i współautorką licznych opracowań i artykułów naukowych. Brała udział m.in. w pracach nad zaleceniami dotyczącymi higieny jamy ustnej dla dzieci i młodzieży w kolejnych grupach wiekowych opublikowanymi w 2015 r. w ramach Polskiego Oddziału Sojuszu dla Przyszłości Wolnej od Próchnicy.
3 października w wieku 80 lat zmarła prof. UMW dr hab. Halina Panek – wieloletnia kierownik Katedry Protetyki Stomatologicznej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Była nauczycielem akademickim, wykładowcą, wychowawcą pokoleń polskich lekarzy dentystów. Prof. Halina Panek była autorką ponad 80 artykułów naukowych, publikowanych m.in. w takich czasopismach, jak „Dental and Medical Problems”, „Protetyka Stomatologiczna”, „Polish Journal of Environmental Studies” oraz „Stomatologia Współczesna”.
Przypominamy również przygotowane kilka lat temu wspomnienie o prof. dr. hab. n. med. Włodzimierzu Józefowiczu (1932-1993).
Przewiń, aby wideo odtworzyło się z dźwiękiem
Lazy loading aktywny – odtwarzanie rozpocznie się po pojawieniu się nagrania w kadrze





