Przejdź do treści
Dentonet.pl Lekarz Dzielili się uśmiechem już po raz dziesiąty!

Dzielili się uśmiechem już po raz dziesiąty!

Aleksandra

W dobiegającym właśnie końca roku szkolnym program edukacyjny „Dziel się Uśmiechem” obchodził swój jubileusz. Inicjatywa powstała w 2013 r. dzięki współpracy firmy Mars Polska oraz Polskiego Czerwonego Krzyża w odpowiedzi na skalę próchnicy w Polsce. Od tego czasu już blisko 900 tysięcy dzieci ze szkół podstawowych w całym kraju miało okazję wziąć udział w programie i w ciekawy, angażujący sposób poznawać zasady prawidłowej higieny jamy ustnej. W ramach tegorocznej 10. już odsłony ogólnopolskiej akcji, prawie 100 tysięcy dzieci uczestniczyło w zajęciach dydaktycznych oraz zdobyło wiedzę na temat tego, jak dbać o zęby by cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem.

Dzielili się uśmiechem już po raz dziesiąty!

Według badań, blisko 82% sześciolatków i ponad 85% dwunastolatków w Polsce ma próchnicę. Choroba ta wiąże się z wieloma nieprzyjemnymi konsekwencjami, może też zwiększać ryzyko występowania innych chorób oraz zmniejszać skuteczność niektórych terapii. Dlatego właśnie Mars Polska i Polski Czerwony Krzyż – wspierani merytorycznie przez ekspertów z Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego i Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej – konsekwentnie realizują działania, których celem jest uczenie dzieci szkolnych oraz ich rodziców i opiekunów zasad prawidłowej higieny jamy ustnej. Ambasadorką „Dziel się Uśmiechem” już po raz czwarty była Magdalena Różczka – polska aktorka i działaczka społeczna.

W jubileuszowej edycji udział wzięło blisko 100 tysięcy uczniów z prawie 900 szkół podstawowych w całym kraju. W realizację programu włączyło się ponad 1200 nauczycieli. Na finansowanie programu firma Mars Polska tradycyjnie przeznaczyła 1% ze sprzedaży gum bezcukrowych Orbit® we wrześniu i październiku. W tym roku dzięki wsparciu konsumentów kwota ta osiągnęła aż 811 tysięcy złotych.

Dekada trwania programu „Dziel się Uśmiechem” i blisko 900 tysięcy wyedukowanych dzieci to dla nas powód do ogromnej dumy. Jako producent gum bezcukrowych – których żucie stanowi jeden z elementów profilaktyki zdrowia jamy ustnej – oraz firma odpowiedzialna społecznie, cieszymy się, że możemy wspierać młode pokolenia w edukacji prozdrowotnej. Jest to możliwe dzięki konsekwentnej współpracy z naszymi wieloletnimi partnerami: PCK, PTS i PTSD oraz dzięki wsparciu konsumentów – podkreśliła Beata Rożek, dyrektorka ds. korporacyjnych Mars Polska.

Co nas niezmiernie cieszy, w ramach jubileuszowej edycji „Dziel się Uśmiechem” do akcji przystąpiła rekordowa liczba niemal 900 szkół oraz ponad 1200 nauczycieli. To ważne, bo problem próchnicy oraz złego stanu zdrowia jamy ustnej wśród dzieci jest wciąż aktualny – zarówno w Polsce, jak i w globalnie. Według danych WHO, między rokiem 1990 a 2019 więcej osób na świecie zachorowało na próchnicę niż się urodziło. Sytuacja ta motywuje nas do podejmowania dalszych działań oraz do docierania z programem „Dziel się Uśmiechem” do coraz większej liczby dzieci i ich rodziców – skomentowała Małgorzata Szukała, kierowniczka działu promocji i pozyskiwania dochodów w biurze zarządu głównego Polskiego Czerwonego Krzyża.

Nieodłącznym elementem programu jest przekazywanie zasad profilaktyki jamy ustnej w przystępnej formie czterech prostych kroków dla zdrowych i czystych zębów:

1. Szczotkuj – myj dokładnie zęby pastą z fluorem przynajmniej 2 razy dziennie.

2. Czyść – stosuj dodatkowe środki higieny jamy ustnej, aby oczyścić przestrzenie międzyzębowe.

3. Żuj – żuj bezcukrową gumę po jedzeniu i piciu przez 10 minut, gdy nie masz możliwości umycia zębów.

4. Kontroluj – regularnie, raz na pół roku, odwiedzaj stomatologa.

W ramach programu „Dziel się Uśmiechem” organizatorzy oraz partnerzy merytoryczni podkreślają, jak istotne jest budowanie zdrowych i dobrych nawyków od najmłodszych lat, aby uniknąć zachorowania na próchnicę w przyszłości. Dlatego właśnie w ramach startującej we wrześniu 11. edycji, program „Dziel się Uśmiechem” zostanie rozszerzony również o zerówkowiczów z przedszkoli oraz szkolnych zerówek, dla których zaprojektowano dostosowane do wieku i angażujące materiały edukacyjne.

Informacja prasowa

Proponowane

Prof. Marzena Dominiak z „Gwiazdą Umiędzynarodowienia 2026” Prof. Marzena Dominiak z „Gwiazdą Umiędzynarodowienia 2026”

Prof. Marzena Dominiak z „Gwiazdą Umiędzynarodowienia 2026”

Prof. Marzena Dominiak – prorektor ds. umiędzynarodowienia Uniwersytetu Medycznego Piastów Śląskich we Wrocławiu, prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego – otrzymała nagrodę „Gwiazda Umiędzynarodowienia 2026” w kategorii „Gwiazda Dyplomacji Naukowej”. Jest to wyróżnienie przyznawane osobom, które działają na rzecz budowania współpracy międzynarodowej w celu rozwiązywania problemów stojących przed ludzkością i budowania konstruktywnych partnerstw międzynarodowych. Jak czytamy na stronie konkursu „Gwiazdy Umiędzynarodowienia”, w Polsce kształci się ponad 100 tys. […]
Złoty OTIS 2026 dla prof. Marka Ziętka Złoty OTIS 2026 dla prof. Marka Ziętka

Złoty OTIS 2026 dla prof. Marka Ziętka

Wybitny dorobek naukowy, wieloletnia działalność organizacyjna i niezmienne zaangażowanie w rozwój stomatologii – prof. Marek Ziętek został uhonorowany Nagrodą Zaufania Złoty OTIS 2026 za całokształt życiowych osiągnięć w stomatologii. Nagrodę Zaufania Złoty OTIS od ponad 20 lat otrzymują osoby i organizacje, które mają wybitne osiągnięcia, jeśli chodzi o poprawę funkcjonowania systemu ochrony zdrowia w Polsce, a także ci, których pacjenci mogą obdarzyć najwyższym zaufaniem. Nagroda ma również […]
Nie żyje prof. Marcin Kozakiewicz Nie żyje prof. Marcin Kozakiewicz

Nie żyje prof. Marcin Kozakiewicz

Są wiadomości, których nie sposób napisać bez smutku. Zwłaszcza wtedy, gdy odchodzi człowiek, którego przez lata znało, ceniło i szanowało całe środowisko stomatologiczne. Z głębokim żalem informujemy, że nad ranem 29 maja 2026 r. zmarł prof. dr hab. n. med. Marcin Kozakiewicz – wybitny specjalista chirurgii szczękowo-twarzowej, naukowiec, nauczyciel akademicki i wychowawca wielu pokoleń lekarzy. Profesor Kozakiewicz przez wiele lat był związany z Uniwersytetem Medycznym w Łodzi, gdzie kierował Kliniką Chirurgii Szczękowo-Twarzowej. Pozostawił […]
Prof. Marcin Kozakiewicz (1969–2026). Chirurg, naukowiec, nauczyciel Prof. Marcin Kozakiewicz (1969–2026). Chirurg, naukowiec, nauczyciel

Prof. Marcin Kozakiewicz (1969–2026). Chirurg, naukowiec, nauczyciel

Prof. dr hab. n. med. Marcin Kozakiewicz należał do grona najbardziej cenionych polskich specjalistów w dziedzinie chirurgii stomatologicznej, chirurgii szczękowo-twarzowej oraz implantologii. Przez ponad trzy dekady łączył działalność kliniczną, naukową i dydaktyczną, pozostawiając trwały ślad zarówno w polskiej stomatologii, jak i środowisku akademickim. Ukończył Oddział Stomatologiczny Akademii Medycznej w Łodzi w 1993 r. Już podczas studiów rozwijał zainteresowania naukowe, realizując indywidualny tok nauczania w Katedrze Histologii i Embriologii. W kolejnych […]

Najnowsze

Eksperci: dezinformacja medyczna weszła do głównego nurtu Eksperci: dezinformacja medyczna weszła do głównego nurtu

Eksperci: dezinformacja medyczna weszła do głównego nurtu

Dezinformacja medyczna weszła do głównego nurtu. Funkcjonuje na styku mediów, platform społecznościowych, polityki, prawa, marketingu i codziennych wyborów pacjentów – wynika z raportu „Dezinformacja medyczna” przygotowanego przez Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu i Mediaboard. Uczelnia poinformowała w czwartek w komunikacie, że przeanalizowano ponad 32 tys. publikacji w mediach tradycyjnych, blisko 350 tys. wpisów w mediach społecznościowych. – Jako lekarz, ale też jako naukowiec, nie mam wątpliwości, że wiedza to dziś za mało. Kluczowe […]
Pacjenci chcą wiedzieć, jak dbasz o ich bezpieczeństwo w gabinecie Pacjenci chcą wiedzieć, jak dbasz o ich bezpieczeństwo w gabinecie

Pacjenci chcą wiedzieć, jak dbasz o ich bezpieczeństwo w gabinecie

Badanie przeprowadzone przez amerykańską organizację Dental Assisting National Board (DANB) wskazuje, że pacjenci bardzo doceniają kontrolę zakażeń w praktykach stomatologicznych. Jednocześnie wielu z nich chciałoby uzyskać więcej informacji na temat stosowanych procedur bezpieczeństwa. Choć od początku pandemii COVID-19 minęło już ponad pięć lat, nie oznacza to, że pacjenci obecnie mniej obawiają się o swoje bezpieczeństwo podczas leczenia stomatologicznego. Z badania przeprowadzonego wśród 1000 osób wynika, […]
NRL przeciw zmianom w kształceniu medyków. Ostra krytyka propozycji MZ NRL przeciw zmianom w kształceniu medyków. Ostra krytyka propozycji MZ

NRL przeciw zmianom w kształceniu medyków. Ostra krytyka propozycji MZ

Naczelna Rada Lekarska ostro skrytykowała projekt nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Samorząd lekarski sprzeciwił się m.in. skróceniu stażu podyplomowego, zmianom w systemie specjalizacji oraz nowym ograniczeniom dotyczącym egzaminów. W przyjętym 12 czerwca 2026 r. stanowisku NRL zaapelowała o wstrzymanie dalszych prac nad projektem. Przypomnijmy – kilka dni temu ministerstwo zdrowia skierowało do konsultacji społecznych projekt ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Wśród zaproponowanych […]
Obwodowy ziarniniak olbrzymiokomórkowy z destrukcją przyzębia w strefie estetycznej Obwodowy ziarniniak olbrzymiokomórkowy z destrukcją przyzębia w strefie estetycznej

Obwodowy ziarniniak olbrzymiokomórkowy z destrukcją przyzębia w strefie estetycznej

Obwodowy ziarniniak olbrzymiokomórkowy (ang. peripheral giant cell granuloma; PGCG) jest reaktywną zmianą rozrostową wywodzącą się z tkanek dziąsła lub błony śluzowej wyrostka zębodołowego. Nie jest on zmianą nowotworową, ale odpowiedzią tkankową na przewlekłe podrażnienie miejscowe. Do czynników etiologicznych zalicza się przede wszystkim obecność płytki bakteryjnej i kamienia nazębnego, urazy mechaniczne, a także czynniki jatrogenne, w tym źle dopasowane wypełnienia czy protezy. Klinicznie PGCG manifestuje się […]

Treści przeznaczone wyłącznie dla profesjonalistów medycznych

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, dostęp do części treści portalu Dentonet.pl jest przeznaczony wyłącznie dla profesjonalistów medycznych: lekarzy dentystów, higienistek stomatologicznych, asystentek stomatologicznych, techników dentystycznych oraz innych osób wykonujących zawód medyczny.

Ważne zastrzeżenie

Jeżeli nie jesteś profesjonalistą medycznym, możesz korzystać wyłącznie ze strefy ogólnej, przeznaczonej dla pacjentów i osób niezwiązanych zawodowo z medycyną.