Przejdź do treści
Dentonet.pl Lekarz Dwóch dentystów zasiądzie w Sejmie nowej kadencji

Dwóch dentystów zasiądzie w Sejmie nowej kadencji

Aleksandra

Rafał Komarewicz i Radosław Lubczyk – startujący z komitetu wyborczego Trzecia Droga – to lekarze dentyści, którzy uzyskali mandat poselski w wyborach parlamentarnych. Komarewicz uzyskał ponad 44 tys. głosów, a Lubczyk – ponad 14 tys.

Dwóch dentystów zasiądzie w Sejmie nowej kadencji

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła wyniki głosowania do parlamentu. Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 35,38% głosów, Koalicja Obywatelska – 30,7%, Trzecia Droga – 14,4%, Lewica – 8,61%, Konfederacja – 7,16%, Bezpartyjni Samorządowcy – 1,86%, a Polska Jest Jedna – 1,63%. Frekwencja wyborcza wyniosła 74,38%.

Po podziale miejsc w parlamencie PiS będzie posiadało 194 mandaty, Koalicja Obywatelska –157, Trzecia Droga – 65, Lewica – 26, a Konfederacja – 18. Oznacza to, że partia rządząca przez ostatnie dwie kadencje nie będzie w stanie sama sprawować władzy, a rząd stworzy dotychczasowa koalicja (KO, TD oraz Lewica).

Dwóch posłów-dentystów

Z danych PKW wynika, że mandat poselski w Sejmie nowej kadencji otrzyma dwóch lekarzy dentystów: Rafał Komarewicz oraz Radosław Lubczyk. Obaj startowali z komitetu wyborczego Trzecia Droga (PSL i Polska2050 Szymona Hołowni).

Rafał Komarewicz startował z okręgu nr 13 (m.in. Kraków oraz powiat krakowski). Ukończył studia stomatologiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jest lekarzem dentystą, prowadzi własną działalność gospodarczą – jest właścicielem sieci aptek. Od 2012 r. był radnym miejskim w Krakowie, a ostatnio – przewodniczącym Rady Miasta Krakowa. Do Sejmu startował już w 2019 r. z własnego komitetu, ale nie uzyskał mandatu. Teraz postawiło na niego 44 808 wyborców, co dało mu miejsce w nowym Sejmie.

O moim zaangażowaniu w politykę zadecydowały rodzinne wartości. Wychowałem się w rodzinie lekarskiej, w której zawsze wpajano mi przekonanie, że najważniejszy jest człowiek. Nieważne skąd przychodzi, z jakiej rodziny się wywodzi i ile ma w portfelu – życie i zdrowie ludzkie jest na wagę złota. Tego zawsze się trzymam – w polityce, w samorządzie, w Radzie Miasta – pracujemy z ludźmi i dla ludzi – powiedział cytowany na stronie Polska2050.

Drugim lekarzem dentystą w sejmowych ławach będzie – już trzecią kadencję – Radosław Lubczyk. Jest absolwentem Uniwersytetu Medycznego w Warszawie oraz Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Był żołnierzem zawodowym, ale pracował też jako stomatolog – w prywatnych gabinetach w Szczecinku i Świdwinie.

Lubczyk był nr 1 na liście Trzeciej Drogi w okręgu nr 40, obejmującym m.in. Koszalin oraz powiaty białogardzki, choszczeński, drawski, kołobrzeski, koszaliński i szczeciniecki. Otrzyma mandat poselski dzięki oddanym na niego 14 353 głosom.

Jeśli lekarz dentysta ma na głowie mniej formalnych obowiązków związanych z wykonywanym zawodem, ma więcej czasu dla pacjentów. Będziemy dążyć, by lekarze mogli skupić się na wykonywaniu własnego zawodu, bo dziś jest mnóstwo zadań, które lekarz musi wypełnić urzędowo – mówi przewodniczący Komisji Stomatologicznej Naczelnej Rady Lekarskiej i wiceprezes NRL dr Paweł Barucha.

Źródła:

https://www.pkw.gov.pl/

https://polska2050.pl/

Fot. https://www.facebook.com/Komarewicz/?locale=pl_PL

Przewiń, aby wideo odtworzyło się z dźwiękiem

Lazy loading aktywny – odtwarzanie rozpocznie się po pojawieniu się nagrania w kadrze

Proponowane

Stomatologiczny przegląd tygodnia – część 247 Stomatologiczny przegląd tygodnia – część 247

Stomatologiczny przegląd tygodnia – część 247

Limity przyjęć na studia stomatologiczne 2025/2026 – jest projekt rozporządzenia, naczyniak włośniczkowy języka po urazie igłą u 54-latki, jak organizm zwalcza bakterię jamy ustnej powiązaną z rakiem jelita, palenie tytoniu pozostawia trwały ślad na zębach, czy bruksizm dzienny ma wpływ na wyrzynanie zębów u dzieci, poselskie pytania o uprawnienia higienistek stomatologicznych, choroby przyzębia powiązane z obecnością Fusobacterium nucleatum – zachęcamy do zapoznania się z najciekawszymi wiadomościami z branży stomatologicznej […]
Stomatologiczny przegląd tygodnia – część 248 Stomatologiczny przegląd tygodnia – część 248

Stomatologiczny przegląd tygodnia – część 248

Ranking Perspektywy 2025: najlepsze studia stomatologiczne – w Krakowie, jak technologia 3D wspiera naukę protetyki stomatologicznej, interdyscyplinarny zespół bada przyczyny niepowodzeń terapii implantologicznej, czy „periołatka” uchroni przed utratą zębów, stałe użytkowanie protez zębowych wydłuża życie, apel o integrację stomatologii z medycyną ogólną, AI przewidzi, na których zębach mlecznych rozwinie się próchnica, higienistki chcą przenieść kształcenie w zawodzie na poziom szkolnictwa wyższego – zachęcamy do zapoznania […]
Stomatologiczny przegląd tygodnia – część 249 Stomatologiczny przegląd tygodnia – część 249

Stomatologiczny przegląd tygodnia – część 249

Choroby przyzębia zwiększają ryzyko powikłań cukrzycy, CBCT jako narzędzie wczesnej diagnostyki sercowo-naczyniowej, podlascy dentyści masowo rezygnują ze współpracy z NFZ-em, „Dental and Medical Problems” w czołówce czasopism naukowych świata, P. gingivalis a zaburzenia poznawcze w chorobie Parkinsona, czy zakres czynności zawodowych higienistek zostanie zmieniony, kto zasiądzie w Komisji Odpowiedzialności Zawodowej – zachęcamy do zapoznania się z najciekawszymi wiadomościami z branży stomatologicznej z ostatnich dni! Przeprowadzone w Szwecji – […]
Stomatologiczny przegląd tygodnia – część 250 Stomatologiczny przegląd tygodnia – część 250

Stomatologiczny przegląd tygodnia – część 250

Embolia podczas leczenia stomatologicznego i śmierć 70-latki, jak zaburzenia psychiczne objawiają się w jamie ustnej, pogłębiają się globalne nierówności w zdrowiu jamy ustnej, stres w pracy lekarza dentysty – jak sobie z nim radzić, antybiotykooporność – globalne wyzwanie dla stomatologii, zdrowie jamy ustnej kluczowe dla ogólnej kondycji organizmu – zachęcamy do zapoznania się z najważniejszymi wiadomościami z branży stomatologicznej z ostatnich dni! Starsza pacjentka […]

Najnowsze

Eksperci: dezinformacja medyczna weszła do głównego nurtu Eksperci: dezinformacja medyczna weszła do głównego nurtu

Eksperci: dezinformacja medyczna weszła do głównego nurtu

Dezinformacja medyczna weszła do głównego nurtu. Funkcjonuje na styku mediów, platform społecznościowych, polityki, prawa, marketingu i codziennych wyborów pacjentów – wynika z raportu „Dezinformacja medyczna” przygotowanego przez Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu i Mediaboard. Uczelnia poinformowała w czwartek w komunikacie, że przeanalizowano ponad 32 tys. publikacji w mediach tradycyjnych, blisko 350 tys. wpisów w mediach społecznościowych. – Jako lekarz, ale też jako naukowiec, nie mam wątpliwości, że wiedza to dziś za mało. Kluczowe […]
Pacjenci chcą wiedzieć, jak dbasz o ich bezpieczeństwo w gabinecie Pacjenci chcą wiedzieć, jak dbasz o ich bezpieczeństwo w gabinecie

Pacjenci chcą wiedzieć, jak dbasz o ich bezpieczeństwo w gabinecie

Badanie przeprowadzone przez amerykańską organizację Dental Assisting National Board (DANB) wskazuje, że pacjenci bardzo doceniają kontrolę zakażeń w praktykach stomatologicznych. Jednocześnie wielu z nich chciałoby uzyskać więcej informacji na temat stosowanych procedur bezpieczeństwa. Choć od początku pandemii COVID-19 minęło już ponad pięć lat, nie oznacza to, że pacjenci obecnie mniej obawiają się o swoje bezpieczeństwo podczas leczenia stomatologicznego. Z badania przeprowadzonego wśród 1000 osób wynika, […]
NRL przeciw zmianom w kształceniu medyków. Ostra krytyka propozycji MZ NRL przeciw zmianom w kształceniu medyków. Ostra krytyka propozycji MZ

NRL przeciw zmianom w kształceniu medyków. Ostra krytyka propozycji MZ

Naczelna Rada Lekarska ostro skrytykowała projekt nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Samorząd lekarski sprzeciwił się m.in. skróceniu stażu podyplomowego, zmianom w systemie specjalizacji oraz nowym ograniczeniom dotyczącym egzaminów. W przyjętym 12 czerwca 2026 r. stanowisku NRL zaapelowała o wstrzymanie dalszych prac nad projektem. Przypomnijmy – kilka dni temu ministerstwo zdrowia skierowało do konsultacji społecznych projekt ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Wśród zaproponowanych […]
Obwodowy ziarniniak olbrzymiokomórkowy z destrukcją przyzębia w strefie estetycznej Obwodowy ziarniniak olbrzymiokomórkowy z destrukcją przyzębia w strefie estetycznej

Obwodowy ziarniniak olbrzymiokomórkowy z destrukcją przyzębia w strefie estetycznej

Obwodowy ziarniniak olbrzymiokomórkowy (ang. peripheral giant cell granuloma; PGCG) jest reaktywną zmianą rozrostową wywodzącą się z tkanek dziąsła lub błony śluzowej wyrostka zębodołowego. Nie jest on zmianą nowotworową, ale odpowiedzią tkankową na przewlekłe podrażnienie miejscowe. Do czynników etiologicznych zalicza się przede wszystkim obecność płytki bakteryjnej i kamienia nazębnego, urazy mechaniczne, a także czynniki jatrogenne, w tym źle dopasowane wypełnienia czy protezy. Klinicznie PGCG manifestuje się […]

Treści przeznaczone wyłącznie dla profesjonalistów medycznych

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, dostęp do części treści portalu Dentonet.pl jest przeznaczony wyłącznie dla profesjonalistów medycznych: lekarzy dentystów, higienistek stomatologicznych, asystentek stomatologicznych, techników dentystycznych oraz innych osób wykonujących zawód medyczny.

Ważne zastrzeżenie

Jeżeli nie jesteś profesjonalistą medycznym, możesz korzystać wyłącznie ze strefy ogólnej, przeznaczonej dla pacjentów i osób niezwiązanych zawodowo z medycyną.