Dolna Saksonia bez dostępu do dentysty? Lekarze protestują
Jak donosi berliński portal stomatologiczny ZM Online, w ramach protestu 1 lutego w Dolnej Saksonii – liczącym 8 mln mieszkańców landzie RFN – wiele gabinetów stomatologicznych będzie nieczynnych. Inicjatorem podejmowanych działań jest krajowy oddział Wolnego Stowarzyszenia Niemieckich Stomatologów (Freier Verband Deutscher Zahnärzte; FVDZ). Organizatorzy wzywają do wprowadzenia zmian w zasadach funkcjonowania gabinetów dentystycznych.
FVDZ Dolna Saksonia podaje, że w ten sposób lekarze dentyści prowadzący prywatne praktyki chcą wysłać wyraźny sygnał ostrzegawczy. Protest skierowany jest m.in. przeciwko zróżnicowanej refundacji ubezpieczenia zdrowotnego ze strony ubezpieczycieli. Podczas gdy mniejsze towarzystwa ubezpieczeniowe są gotowe uiszczać kwartalną opłatę na pacjenta w wysokości 145 €, główne fundusze ubezpieczeniowe oferują tylko 110 €. FVDZ szacuje, że w 2023 r. w indywidualnych przypadkach skutkowało to brakiem refundacji za wykonane leczenie stomatologiczne na łączną kwotę nawet 50 000 € na gabinet.
„Zapewnienie opieki stomatologicznej w coraz większym stopniu staje się niemożliwe”
Organizatorzy protestu skupiają się także na znacznych niedoborach lekarzy dentystów na terenach wiejskich. Ponadto, zdaniem krajowego oddziału FVDZ, coraz więcej praktyk jest zamykanych o zbyt wczesnej porze, a jednocześnie zmniejsza się liczba wizyt pacjentów.
Zdaniem dr. hab. Markusa Brauna, przewodniczącego FVDZ Dolna Saksonia, w obecnych warunkach założenie gabinetu staje się coraz mniej atrakcyjne – zwłaszcza dla młodszych stomatologów, a w Dolnej Saksonii problem ten w największym stopniu dotyczy regionu Fryzja Wschodnia. Lekarze dentyści skarżą się także na zbyt wiele biurokracji w codziennej pracy i postulują bezpieczną cyfryzację zgodną z zasadami ochrony danych osobowych.
– Poprzez ten protest FVDZ pokazuje, że przy tak sztywnych ramach refundacji, nadmiernej biurokracji i szybko rosnących kosztach prowadzenia praktyki, w coraz większym stopniu niemożliwa staje się profesjonalna, wykwalifikowana opieka stomatologiczna i zarządzanie gabinetem w kontekście finansów – podkreślił Markus Braun.
Kolejne protesty w marcu i maju
To nie jedyny protest organizowany przez Wolne Stowarzyszenie Niemieckich Stomatologów w tym regionie. Kolejne dni protestu zaplanowano na 28 marca oraz 8 i 21 maja. Organizatorzy zapewnili, że w czasie czwartkowego protestu dostępna będzie opieka stomatologiczna w nagłych przypadkach.
FVDZ jest największym stowarzyszeniem zawodowym reprezentującym lekarzy dentystów w RFN. W całych Niemczech do stowarzyszenia należy ponad 30 000 osób (stan na 2022 r.), w tym w landzie Dolna Saksonia nieco ponad 1500 – na około 4250 praktykujących lekarzy stomatologów. Jednak, jak podaje FVDZ, jeszcze w 2014 r. w tym kraju związkowym pracowało 5200 lekarzy dentystów – oznacza to spadek o 20% w ciągu zaledwie ośmiu lat.
T.H.
Źródło: https://www.zm-online.de/



