NFZ: dodatkowe 54 mln zł na publiczną stomatologię
Dzięki prognozie wyższych wpływów środków ze składki zdrowotnej - co jest efektem Polskiego Ładu - a także osiągniętym wskaźnikom makroekonomicznym w 2021 r. budżet NFZ-u na 2022 r. zwiększył się o ponad 9 mld zł. Środki te mają w całości zostać przeznaczone na świadczenia zdrowotne, z czego ponad 54 mln zł - na stomatologię.

Jak informuje NFZ, to pierwsza tzw. duża nowelizacja planu finansowego na 2022 r. uchwalonego w lipcu 2021 r. - Dzięki Polskiemu Ładowi do budżetu NFZ-u trafi około 7 mld zł. Kolejne 2 mld to efekt osiągniętych w 2021 r. wskaźników makroekonomicznych, na których bazuje plan finansowy. W zdecydowanej większości środki te przeznaczymy na koszty świadczeń opieki zdrowotnej - podkreśla Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.
Wpływy do budżetu NFZ-u po zmianie planu finansowego wzrosły łącznie o ponad 9,1 mld zł. Najwięcej tych środków otrzymają szpitale (ponad 5 mld zł) i ambulatoryjna opieka specjalistyczna (ponad 2 mld zł), co jest związane m.in. ze zwiększeniem dostępu do gabinetów lekarzy specjalistów. Środki trafią do oddziałów wojewódzkich NFZ-u i zostaną podzielone zgodnie z obowiązującym algorytmem.
Podział dodatkowych środków prezentuje się następująco:
- podstawowa opieka zdrowotna (POZ) – zwiększenie o 436,6 mln zł,
- ambulatoryjna opieka specjalistyczna (AOS) – zwiększenie o 2,08 mld zł,
- leczenie szpitalne – zwiększenie o 5,18 mld zł,
- opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień – zwiększenie o 337,81 mln zł,
- rehabilitacja lecznicza – zwiększenie o 547,48 mln zł,
- świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej – zwiększenie o 114,19 mln zł,
- opieka paliatywna i hospicyjna – zwiększenie o 84,18 mln zł,
- leczenie stomatologiczne – zwiększenie o 54,41 mln zł,
- pomoc doraźna i transport sanitarny – zwiększenie o 6,5 mln zł,
- koszty profilaktycznych programów zdrowotnych finansowanych ze środków własnych Funduszu – zwiększenie o 5 mln zł,
- świadczenia opieki zdrowotnej kontraktowane odrębnie – zwiększenie o 122,97 mln zł,
- zaopatrzenie w wyroby medyczne oraz ich naprawa – zwiększenie o 88,6 mln zł,
- koszty świadczeń opieki zdrowotnej z lat ubiegłych – zwiększenie o 38,58 mln zł.
Nowelizacja planu finansowanego zyskała pozytywną rekomendację ze strony rady NFZ-u, sejmowej komisji finansów publicznych i sejmowej komisji zdrowia. Plan w nowym kształcie zatwierdzili też szefowie resortów finansów i zdrowia.
Czy szkolenia z kompetencji miękkich przekładają się na finanse gabinetu? - Tak, ale nie u wszystkich lekarzy - mówi w rozmowie z Dentonetem trener rozwoju Michał Katarzyński, autor poradników na temat kompetencji miękkich w gabinetach. - Z moich doświadczeń zawodowych wynika, że inwestycja w takie umiejętności pozwala na podwojenie przychodów praktyki w stosunkowo krótkim czasie – dodaje.
Źródło: https://www.nfz.gov.pl/
Przewiń, aby wideo odtworzyło się z dźwiękiem
Lazy loading aktywny – odtwarzanie rozpocznie się po pojawieniu się nagrania w kadrze







