Dlaczego Majowie umieszczali w zębach drogocenne klejnoty?
Już jakiś czas temu odkryto, że starożytni Majowie umieszczali w swoich zębach drogocenne klejnoty. Jak się okazało, nie chodziło jednak tylko o ozdobę – „klej”, którym mocowano kamienie do zębów miał właściwości antybakteryjne, przeciwbólowe i przeciwgrzybicze.

Zwyczaj zdobienia zębów klejnotami przez Majów przeanalizował zespół naukowców z meksykańskiego Centrum Badań i Studiów Zaawansowanych Narodowego Instytutu Politechnicznego. Przebadali oni należące do Majów zęby, które archeolodzy odkryli w Gwatemali, Belize i Hondurasie. Choć przypuszcza się, że odnalezione szczątki nie należały do osób z najwyższych warstw społecznych, to jednak w zębach miały one przytwierdzone klejnoty.
Badacze sprawdzili skład „kleju”, którym mocowano kamienie do zębów. Okazało się, że jego bazą była żywica roślinna, a konkretnie – smoła drzewna pochodząca z sosny. Po analizie wykryto w niej ponad 150 różnych związków organicznych, również o działaniu przeciwbólowym i przeciwbakteryjnym. Do żywicy dodawano miętę i szałwię, również o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybiczym.
Uwagę zwrócono również na to, że zęby przed umieszczeniem w nich klejnotu były nawiercane. W jaki sposób – nie wiadomo, ale naukowcy twierdzą, że robiono to z ogromną precyzją.
Sprzęt stomatologiczny i medyczny to niezbędny ekwipunek dzisiejszego stomatologa. Odszukaliśmy zdjęcia, które przedstawiają instrumenty sprzed wieków. Warto zobaczyć co się zmieniło i jak kiedyś pojmowano ergonomię.
Źródło: https://www.national-geographic.pl/
Przewiń, aby wideo odtworzyło się z dźwiękiem
Lazy loading aktywny – odtwarzanie rozpocznie się po pojawieniu się nagrania w kadrze





