Dentystka z Nidzicy ukarana za wyłudzenie pieniędzy z NFZ-u
Sąd Okręgowy w Olsztynie ukarał dentystkę z Nidzicy oskarżoną o wyłudzenie 278 tys. zł z NFZ-u karą grzywny w wysokości 18 tys. zł i wpłatą w wysokości 1 tys. zł na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Kobieta zwróciła wyłudzone pieniądze, przyznała się do winy i złożyła wniosek do sądu o dobrowolne poddanie się karze.

Przypomnijmy – w kwietniu br. 38-letnia stomatolog z Nidzicy usłyszała 1532 zarzuty poświadczenia nieprawdy w dokumentacji medycznej w celu uzyskania korzyści majątkowej i jeden zarzut oszustwa. Kobieta składała fałszywe wnioski o rozliczenie świadczonych usług do Narodowego Funduszu Zdrowia. Ustalono ponad 500 pokrzywdzonych, w których karty od maja 2019 r. do lutego 2022 r. dentystka wpisywała niewykonane świadczenia, takie jak znieczulenie, chirurgiczne usunięcie zęba, wypełnienie ubytku korony zęba mlecznego, opracowanie i odbudowa ubytku zęba czy kontrolne badanie lekarskie. W ten sposób lekarka wyłudziła z NFZ-u ponad 278 tys. zł.
Rozprawa przed Sądem Okręgowym w Olsztynie odbyła się w miniony czwartek. Obrońca dentystki poinformował, że zwróciła ona wyłudzone pieniądze i złożyła wniosek o dobrowolne poddanie się karze. Oskarżona nie zakwestionowała również swojej winy i wyraziła skruchę. Przy zgodzie prokuratora sąd nie przeprowadzał postępowania dowodowego – ostatecznie kobieta została ukarana grzywną w wysokości 18 tys. zł i wpłatą w wysokości 1 tys. zł na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.
Źródło: https://www.eska.pl/





