Lekarze dentyści skutecznie bronili się przed COVID-19
Lekarze stomatolodzy i inni pracownicy kliniczni gabinetów dentystycznych uniknęli zwiększonego ryzyka zakażenia chorobą COVID-19 podczas pandemii. Tak wynika z najnowszych badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Harvarda, których wyniki zostały opublikowane w dniu 13 grudnia w serwisie „JAMA Network Open”.

Ze względu na specyfikę pracy (bliski kontakt z jamą ustną pacjenta), na początku pandemii COVID-19 lekarze dentyści byli zaliczani do tych grup zawodowych, które są najbardziej zagrożone zakażeniem wirusem SARS-CoV-2.
Na COVID-19 częściej chorował personel niemedyczny
Obaw tych nie potwierdzają badania naukowców z Harvard School of Dental Medicine (HSDM) z zespołu kierowanego przez dr Sung Eun Choi. W pracy pt. „Evaluation of Comprehensive COVID-19 Testing Program Outcomes in a US Dental Clinical Care Academic Setting” badacze dowiedli, że praca kliniczna zespołów stomatologicznych nie zwiększyła ryzyka zakażania chorobą COVID-19. Było to możliwe przede wszystkim dzięki powszechnemu stosowaniu środków ochrony osobistej (w tym masek) oraz regularnemu wykonywaniu testów na koronawirusa.
Badanie amerykańskich naukowców wykazało, że średni wskaźnik pozytywnego wyniku testu u osób zaangażowanych w działania stricte kliniczne (lekarze, asysta, higienistki) wyniósł 0,25%. Był on zatem niższy niż w przypadku innych osób związanych zawodowo z branżą stomatologiczną, w tym studentów oraz personelu niemedycznego gabinetów – w tych grupach wskaźnik zakażenia wyniósł 0,36%.
Więcej testów, mniej zakażeń
– Zaangażowanie w leczenie nie zwiększało ryzyka zachorowań na COVID-19. Podczas gdy osoby biorące udział w leczeniu wykonywały średnio większą liczbę testów w ciągu tygodnia, wskaźnik pozytywnych testów pozostał niższy niż u pozostałych pracowników praktyk dentystycznych. To zaś zapewniło bezpieczeństwo zarówno pacjentów, jak i zespołów medycznych – podali naukowcy z Harvard School of Dental Medicine.
W badaniu wzięło udział 390 osób, z których większość (53,8%) stanowiły kobiety. Dominującą grupą wiekową (48,7%) były osoby w wieku 20–29 lat, natomiast najmniej liczną – pracownicy z grupy wiekowej 60+ (6,7%). Szczyt zachorowań wśród uczestników badania nastąpił w pierwszym tygodniu stycznia 2022 roku.
Zdaniem naukowców z Uniwersytetu Harvarda wyniki badania wskazują na to, że leczenie będzie mogło być przeprowadzane bezpiecznie także w przypadku kolejnych przyszłych epidemii wirusowych.
Przed kamerę Dentonetu zaprosiliśmy wybitnych ekspertów ze świata stomatologii oraz chorób zakaźnych. Zapraszamy do wysłuchania krótkiej debaty na temat covidowej stomatologii. Tematy poruszane w trakcie spotkania to m.in. organizacja pracy gabinetu, problemy pacjentów oraz mutacje wirusa. W rozmowie udział biorą stomatolodzy prof. dr hab. n. med. Tomasz Konopka, dr hab. Wojciech Bednarz oraz specjalista chorób zakaźnych prof. dr hab. n. med. Krzysztof Simon.
T.H.
Przewiń, aby wideo odtworzyło się z dźwiękiem
Lazy loading aktywny – odtwarzanie rozpocznie się po pojawieniu się nagrania w kadrze





