Lekarze dentyści nadal mogą szczepić przeciw COVID-19
Zgodnie z projektem rozporządzenia ministra zdrowia, nawet po zakończeniu stanu zagrożenia epidemicznego lekarze dentyści będą mogli kwalifikować i wykonywać szczepienia przeciw COVID-19.

Przypomnijmy – 1 lipca 2023 r. w Polsce zostanie odwołany stan zagrożenia epidemicznego wprowadzony w związku z epidemią koronawirusa. Oznacza to m.in. koniec obowiązkowych szczepień przeciw COVID-19 dla pracowników medycznych i studentów kierunków medycznych (więcej informacji TUTAJ) oraz koniec obowiązkowego noszenia maseczek w szpitalach i placówkach medycznych (więcej informacji TUTAJ).
Dobrowolne szczepienia zostają
Po 1 lipca br. kontynuowany będzie jednak program dobrowolnych szczepień przeciw COVID-19. Jak wynika z projektu rozporządzenia ministra zdrowia, badanie kwalifikacyjne do szczepień będzie mógł w każdym przypadku przeprowadzić lekarz i felczer, a w przypadku badania osoby, która ukończyła 15. rok życia, również lekarz dentysta, pielęgniarka, położna, ratownik medyczny, a także fizjoterapeuta, diagnosta laboratoryjny lub farmaceuta, który uzyskał dokument potwierdzający ukończenie szkolenia teoretycznego dostępnego na platformie e-learningowej Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.
Szczepienie ochronne przeciw COVID-19 przeprowadzać będzie mógł lekarz, lekarz dentysta, felczer, pielęgniarka, położna, higienistka szkolna, ratownik medyczny, fizjoterapeuta, diagnosta laboratoryjny albo farmaceuta – posiadający ku temu odpowiednie kwalifikacje.
Rozporządzenie wejdzie w życie z dniem 1 lipca 2023 r.
W ostatnich latach Polskie Towarzystwo Stomatologiczne opublikowało szereg różnego rodzaju wytycznych i rekomendacji dotyczących wielu aspektów pracy lekarzy dentystów. Były to m.in. "Rekomendacje grupy roboczej Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego w sprawie postępowania w gabinecie stomatologicznym w okresie podwyższonego zagrożenia epidemiologicznego". Czy w najbliższym czasie światło dzienne ujrzą następne tego typu wytyczne? – Planujemy kolejne dokumenty, m.in. dotyczący bisfosfonianów. W ubiegłym roku odbyło się spotkanie, podczas którego poruszono właśnie temat postępowania i leczenia przy terapii bisfosfonianami – powiedziała portalowi Dentonet.pl prof. Marzena Dominiak, prezydent PTS-u. Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego!
Źródło: https://legislacja.rcl.gov.pl/
Przewiń, aby wideo odtworzyło się z dźwiękiem
Lazy loading aktywny – odtwarzanie rozpocznie się po pojawieniu się nagrania w kadrze



