Czy poziom glukozy u diabetyka ma związek z funkcją żucia?
Z badania opublikowanego w serwisie PLOS ONE wynika, że u pacjentów chorujących na cukrzycę typu 2, którzy mają zachowaną pełną funkcję żucia, może występować niższy poziom glukozy we krwi niż u diabetyków z zaburzeniami funkcji żucia.

Dwoje naukowców – dr Mehmet Eskan z University of Buffalo (USA) oraz dr Yeter Bayram ze Szpitala Hamidiye Sisli Etfal w Stambule (Turcja) poddali badaniu poziom glukozy we krwi u 94 pacjentów, których podzielono na grupy w zależności od tego, czy funkcja przeżuwania jest u nich prawidłowa, czy upośledzona.
– Nasze odkrycia wykazują, że istnieje silny związek pomiędzy możliwościami przeżuwania a kontrolą poziomu glukozy we krwi u pacjentów z cukrzycą typu 2 – powiedział dr Eskan z Wydziału Periodontologii i Endodoncji Szkoły Stomatologicznej Uniwersytetu w Buffalo.
Wpływ prawidłowego żucia na wydzielanie insuliny
Zdaniem autorów badania, żucie może stymulować reakcje zachodzące w jelitach, które prowadzą do zwiększonego wydzielania insuliny. Eskan i Bayram zbadali związek pomiędzy utrudnionym żuciem spowodowanym zaburzeniami okluzyji a kontrolą poziomu glukozy we krwi u osób z cukrzycą typu 2. Z badania wynika, że u pacjentów, u których funkcja żucia nie była upośledzona, średni poziom glukozy we krwi wynosił 7,48 w porównaniu do 9,42 u tych, którzy nie mogli dobrze lub nie byli w stanie w ogóle żuć, z powodu utraty wszystkich lub niektórych zębów.
Jak podali autorzy, ich odkrycie może pomóc lekarzom stomatologom, którzy u swoich pacjentów – diabetyków przeprowadzają takie procedury jak m.in. wprowadzanie implantów oraz wykonywanie uzupełnień stałych.
Eskan i Bayram uznali, że niezbędna jest dalsza ocena wykazanej zależności. – Wskazane jest przeprowadzenie dalszych badań, które pozwolą ujawnić związek przyczynowy między okluzją, utratą zębów i funkcjami trawiennymi a poziomem glukozy we krwi u osób z cukrzycą typu 2 – podsumowali autorzy badania pt. „Mastication inefficiency due to diminished or lack of occlusal support is associated with increased blood glucose levels in patients with type 2 diabetes”.
Dla stomatologów, pacjentów, lekarzy medycyny – opracowane i opublikowane zostały wytyczne dla trzech grup, związane ze związkami zapalenia przyzębia i cukrzycą. Przygotowania tych zaleceń podjęła się prof. dr hab. n. med. Renata Górska, prezydent Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego. Wytyczne zostały zaprezentowane na wykładzie podczas targów stomatologicznych Warsaw Dental Medica Show. Ich ogłoszenie poprzedzone zostało panelem naukowym, zorganizowanym przez firmę Sunstar.
T.H.
źródła: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3500894/
https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0284319
Przewiń, aby wideo odtworzyło się z dźwiękiem
Lazy loading aktywny – odtwarzanie rozpocznie się po pojawieniu się nagrania w kadrze






