Czy gabinety stracą część personelu przez wymóg szczepień?
W Zjednoczonym Królestwie podnoszą się głosy, że wymóg szczepień dla wszystkich pracowników służby zdrowia (w tym gabinetów dentystycznych) może spowodować falę odejść personelu. To zaś przełoży się na jeszcze trudniejszy dostęp pacjentów do leczenia.

Jak się ocenia, około 9% personelu praktyk stomatologicznych stanowią osoby, które nie są w pełni zaszczepione przeciwko COVID-19, ponieważ pracownicy obawiają się, że obowiązkowe szczepienia spowodują problemy z obsadą gabinetów.
Mniej niż 2/3 brytyjskich stomatologów wyraża przekonanie, że wszyscy dentyści pracujący w ich gabinetach są w pełni zaszczepieni. Mniej niż połowa twierdzi, że to samo dotyczy asystentek stomatologicznych. Tak wynika z danych opublikowanych w ostatnim czasie przez Brytyjskie Towarzystwo Stomatologiczne (BDA).
Szczepisz się lub tracisz pracę
Zgodnie z nowymi regulacjami personelowi grozi utrata pracy, jeśli nie zostanie dwukrotnie zaszczepiony do kwietnia 2022 roku. Obejmują one wszystkich pracowników służby zdrowia zarejestrowanych w Care Quality Commission (rządowej instytucji kontrolującej funkcjonowanie służby zdrowia i pomocy społecznej w Wielkiej Brytanii), w tym dentystów i personal gabinetów – zarówno pracujących dla NHS, jak i prywatnych.
Z badania Brytyjskiego Towarzystwa Stomatologicznego wynika, że ponad 30% dentystów obawia się, że asysta stomatologiczna w ich praktykach odejdzie z powodu tego obowiązku. Prawie 15% dentystów twierdzi, że sami odejdą z zawodu.
Szef Brytyjskiego Towarzystwa Stomatologicznego (BDA) Eddie Crouch powiedział: – Obowiązkowe szczepienia grożą „zrzuceniem bomby na służbę zdrowia” już rozciągniętą do granic wytrzymałości. Stoimy obecnie w obliczu trudnego nowego roku, w którym tysiące członków zespołów dentystycznych odejdą w związku z regulacjami przyjętymi przez parlament, pozostawiając tysiące wakatów, które nigdy nie zostaną wypełnione.
Dentyści poparli wprowadzanie szczepionki, niemniej ministrowie muszą jeszcze raz przemyśleć kwestię przymusu. Leczenie stomatologiczne podlega rygorystycznym standardom w zakresie bezpieczeństwa. Wprowadzony nakaz jest tępym narzędziem, które będzie miało dramatyczne konsekwencje dla milionów pacjentów w całym kraju.
Wszyscy pracownicy służby zdrowia potraktowani tak samo
Część stomatologów wyraziła obawy w związku z przymusem przyjęcia szczepionki przeciwko COVID-19. Dr Neel Kothari, dentysta z Cambridge powiedział: – Choć sam jestem w pełni zaszczepiony, obawiam się, że narzucenie tej kwestii grupie osób, która już w dużej mierze stosuje się do przepisów, może sprawić, że efekt będzie odwrotny do zamierzonego i doprowadzi do wielu zgonów w związku z brakiem dostępu do opieki zdrowotnej.
Dr Kithari dodał, że decyzja władz, by tym samym rygorom poddać całą służbę zdrowia, nie uwzględnia różnic w poziomie ryzyka np. pomiędzy gabinetami stomatologicznymi a dużymi szpitalami Narodowej Służby Zdrowia.
Z dostępnych danych wynika, że w dniu 20 grudnia 2021 roku w pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19 było 69,9% mieszkańców Wielkiej Brytanii.
- Ryzyko zakażenia koronawirusem w gabinecie stomatologicznym jest bardzo małe. Gabinet jest takim miejscem, gdzie procedury dezynfekcji są na bardzo wysokim poziomie. Lekarze dentyści są przecież w swojej pracy od zawsze narażeni na szereg różnych zagrożeń - mówią nasi eksperci, lekarz dentysta dr n. med. Łukasz Zadrożny oraz wirusolog, dr hab. n. med. Tomasz Dzieciątkowski. - Pamiętajmy też, że koronawirus nie jest pancerny - podkreśla dr Dzieciątkowski.
T.H.
źródło: https://dentistry.co.uk/2021/12/17/1-in-10-dental-staff-have-not-had-their-first-covid-jab/
Przewiń, aby wideo odtworzyło się z dźwiękiem
Lazy loading aktywny – odtwarzanie rozpocznie się po pojawieniu się nagrania w kadrze





