Czy bezpłatne badanie stężenia witaminy D będzie szerzej dostępne?
Posłanka Anita Sowińska skierowała do ministra zdrowia interpelację, w której pyta, czy resort planuje możliwość kierowania pacjentów na bezpłatne badanie poziomu witaminy D przez lekarzy rodzinnych, a nie tylko endokrynologów. Witamina D ma m.in. wpływ na procesy zachodzące podczas leczenia implantoprotetycznego.

Rolę witaminy D w organizmie człowieka sprowadza się często jedynie do udziału w procesach wzrostu i mineralizacji kości. Jej funkcje biologiczne są o wiele szersze i dotyczą również aspektów ważnych w codziennej pracy lekarzy stomatologów. Znane są związki niedoboru witaminy D z zachorowalnością na choroby przyzębia, stanami zapalnymi w zębodole po ekstrakcji zęba oraz procesami recesji i atrycji. Zbyt mały poziom witaminy D w organizmie przekłada się także na procesy zachodzące podczas leczenia implantoprotetycznego.
W odróżnieniu od innych witamin, głównym źródłem witaminy D dla organizmu człowieka nie jest dieta. Jej niewielkie ilości znaleźć można co prawda m.in. w rybach, jajach czy produktach mlecznych, ale witamina D w pierwszej kolejności powstaje w skórze pod wpływem promieniowania słonecznego. W Polsce synteza skórna witaminy D jest efektywna jedynie od maja do września, między 10:00 a 15:00. Odpowiednie muszą być wówczas również czynniki sprzyjające: temperatura powietrza, odpowiedni kąt padania promieni czy też pokrywa chmur, która nie przysłania słońca. Ekspozycja co najmniej 18% powierzchni ciała przez 15 minut w takich warunkach powinna doprowadzić do naturalnej syntezy 2000-4000 IU witaminy D na dobę.
Niedobory witaminy D stanowią więc poważny problem zdrowotny w naszych szerokościach geograficznych. Dowiedziono, że niskie stężenie witaminy D w surowicy krwi zwiększa ryzyko występowania m.in. osteoporozy i krzywicy. Niedobory witaminy D częściej występują u osób z cukrzycą, chorobami krążenia, schorzeniami autoimmunologicznymi, a nawet nowotworami.
Oznaczanie stężenia witaminy D – badanie dość drogie
Problemem dostępności badania poziomu witaminy D jest przede wszystkim jego cena, wahająca się w przedziale 50–250 zł. Co ważne, jest ono refundowane tylko w przypadku zlecenia przez lekarza specjalistę w poradni endokrynologicznej bądź w poradni zaburzeń metabolicznych, w której wykonuje się diagnostykę w przejściu zaburzeń metabolizmu kostnego. Lekarze rodzinni i lekarze z innymi specjalizacjami nie posiadają uprawnień do skierowania pacjenta na wykonanie badania na NFZ. Tymczasem – jak zauważa posłanka Anita Sowińska – szersze umożliwienie bezpłatnego badania stężenia poziomu witaminy D pozwoliłoby na diagnostykę wielu chorób, niekoniecznie związanych z metabolizmem kostnym oraz profilaktykę chorób przewlekłych.
Posłanka skierowała do resortu zdrowia następujące pytania:
- czy trwają prace nad uznaniem stężenia poziomu witaminy D za badanie bezpłatne, które będzie mogło być zlecane przez lekarzy rodzinnych, a jeśli nie, to kiedy ruszą prace,
- dlaczego badanie stężenia poziomu witaminy D do dzisiaj nie może być zlecane przez lekarzy rodzinnych pomimo wielkiego niedoboru tej witaminy u Polaków oraz przesłanek i dowodów badawczych, iż może przyczyniać się on do wielu chorób.
O odpowiedzi ministerstwa poinformujemy.
Witamina D w leczeniu stomatologicznym - jakie ma znaczenie? Odpowiada prof. Marzena Dominiak, prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.
Źródło: https://www.sejm.gov.pl/
Przewiń, aby wideo odtworzyło się z dźwiękiem
Lazy loading aktywny – odtwarzanie rozpocznie się po pojawieniu się nagrania w kadrze



